امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
رشته علوم قرآن
#1
قرآن به عنوان مهم ترین منبع معارف در حیات بشری از جایگاه ویژه اي برخوردار است و این سرچشمه زلال الهی سند محكم و اصيلي در شناخت اسلام عزیز مي باشد . بنابراین برای شناخت قرآن فراگیری تخصصی آن بر هرد فرد مسلماني ضروری و اجتناب ناپذیر است . چنانچه در روایت نقل شده است: ینبغی للمؤمن أن لایموت حتی یتعلم القرآن او یکون فی تعلمه ، شایسته است مومن را که نمیرد مگر آنکه قرآن را آموخته باشد یا در حال آموختن آن باشد . قرآن در جامعه اسلامی نقش دو سویه دارد . از یک طرف برای شناخت قرآن و درک صحیح آن در حوزه های دینی و جامعه اسلامی علوم بسیاری بوجود آمده ، که از آن جمله می توان به علومی چون ادبیات ، بلاغت ، قرائت ، تجوید ، تفسیر و آشنایی با ویژگی های بیانی همانند علم به ناسخ و منسوخ ، محکم و متشابه ، عام و خاص ، مطلق و مقید، ظاهر و نص و غیره اشاره کرد و ازطرف دیگر قرآن خود منشأ پیدایش علوم مختلف در جهان اسلام بوده و علوم بسیاری از قرآن ، این دریای نور و رحمت الهی به وجود آمده است . در این راستا می‌توان نظر قرآن به معارف کلی فلسفی و عرفانی و نیز نگاه قرآن به تاریخ و جامعه و حقوق و امثال آن را یادآور شد . بنابراین شاگردی محضر کلام الهی آراستگی به تمام این زیورها را به همراه دارد. 
دروس پایه و تخصصی 
دروس پایه در این رشته را می توان چنین خلاصه کرد: صرف و نحو ، علوم بلاغی ، منطق ، کلیات علم حقوق ، تفسیر عمومی ، آشنایی با ادیان ، آشنایی با علوم اسلامی جهان اسلام در عصر حاضر ، روش تحقیق ، فرهنگ تقریب ، زبان و ادبیات فارسی و زبان تخصصی (انگليسی) . دروس تخصصی این رشته را نیز می توان در این دروس خلاصه کرد: علوم بلاغت ، مفردات قرآن ، تفسیر موضوعی ، تفسیر ترتیبی مکاتب و روش های تفسیری علوم قرآن ، تاریخ قرآن تخصصی ، تاریخ حدیث تخصصی و باستان شناسی قصص قرآن .
بسترهای آموزش 
از هر وسیله و زمینه ای که سریع تر و آسان تر بتواند دانشجو را به سر منزل مقصود رساند قطعاً بهره می گیریم . بنابراین آموزش های علمی لازم گرچه عمدتا در کلاس درس و به شکل تئوریک است ولی منحصر به آن نیست .
زمینه های تبحر فارغ التحصیلان 
با فراگیری تخصصی رشته علوم قرآن دانشجو نه تنها دید کلی نسبت به قرآن به دست می آورد و می‌تواند رویکرد قرآن به انسان ، جامعه ، تاریخ ، طبیعت و هستی را بداند و زندگی خویش را بر اساس این رویکرد نورانی تعریف کند بلکه قدرت تفسیر موضوعات قرآنی را نیز به دست می آورد و می تواند ابعاد بی نهایت قرآن را در حد توان خویش فهمیده و در کرانه بی نهایت حیات بشری ساری و جاری کند. 
کیفیت ادامه تحصیل 
امکان ادامه تحصیل در رشته علوم قرآن تا مقطع دکتری در دانشگاههای داخل وجود دارد که از آن جمله دانشگاه تهران ، تربیت مدرس و غیره را می توان نام برد. با عنایت به اشتراکات دروس این رشته امکان ادامه تحصیل فارغ التحصیلان در حوزه های علمیه نیز وجود دارد. 
چشم انداز و آتیه شغلی فارغ التحصیلان 
با وجود پیدایش مراکز تحقیقی متعدد در ایران در سالیان بعد از انقلاب اسلامی ، نیاز مبرم به کارشناسان علوم قرآنی محسوس است و قابلیت جذب فارغ التحصیلان در این مراکز کاملا مهیاست . البته مراکز آموزشی و پرورشی به فارغ التحصیلان این رشته به عنوان دبیر دینی ، عربی و دروس معارف اسلامی نیاز روز افزونی دارد و در صورت ارتقاء ، در مراکز آموزش عالی و دانشگاه ها امکان جذب وجود دارد و فارغ التحصیلان این رشته با توجه به تسلط به زبان عربی و انگلیسی در مراکز تحقیقی و فرهنگی داخل و خارج کشور فرصت شغلی بالایی دارند. 
اساتید 
سعی شده است از اساتید برجسته و صاحب نظر این رشته استفاده شود و اساتید گروه ، تجربه تدریس و تحقیق کافی و وافی را در حوزه و دانشگاه دارا مي باشند . 
کیفیت دروس تخصصی ارائه شده 
تلاش شده کلاس ها از فضای کمی و کیفی عالی بر خوردار باشد و فرصت تحقیق و تدریس در طول تحصیل به هیچ وجه ضایع نشود و دغدغه های تحصیلی مانع از پیشرفت دانشجو نباشد .
---
پاسخ
 سپاس شده توسط admin


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان