70 پایگاه انتخاب رشته کنکور در تهران آماده فعالیت هستند
تهران بزرگ - ایرنا - مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش شهر تهران با بیان اینکه هزینه پایگاه های انتخاب رشته کنکور حدود 50 هزار تومان است گفت: پایگاه های انتخاب رشته همزمان با اعلام نتایج کنکور در حدود 70 مرکز در تهران فعالیت خود را آغاز خواهند کرد.
 
مسعود ثقفی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: همه ساله در ایام اعلام نتایج کنکور، مؤسسات و مراکز غیر مجاز به صورت قارچ گونه رشد و با تبلیغات غیر واقعی سعی در جذب خانواده ها و دانش آموزان برای انتخاب رشته دارند و مبالغ غیر متعارفی را برای این کار مطالبه می کنند.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه این افراد تخصص لازم را نداشته و دارای اطلاعات جامع نیستند به همین دلیل بزرگترین آسیب را به سرنوشت و آینده دانش آموزان وارد می کنند.

وی ادامه داد: گاهی این لطمات وارد شده، جبران ناپذیر است به همین خاطر اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران برای کمک به دانش آموزان و والدین آنان با پیشگیری از سوء استفاده افراد و مؤسسات غیر مجاز اقدام به برنامه ریزی جهت تشکیل پایگاه های مشاوره انتخاب رشته کنکور و موسسات آموزش عالی در مناطق 19 گانه شهر تهران کرده است.

ثقفی با بیان اینکه این پایگاه ها همزمان با اعلام نتایج کنکور در حدود 70 مرکز در مناطق 19گانه آموزش و پرورش شهر تهران فعالیت خود را آغاز می کنند، گفت: در این پایگا ه ها بیش از 150 نفر از زبده ترین مشاوران آموزش و پرورش شهر تهران حضور دارند که آموزش های لازم را دیده اند و بر اساس جدیدترین اطلاعات کد رشته شهرها و دانشگاه ها به داوطلبین مشاوره می دهند.

وی افزود: لیست اسامی و آدرس پایگاه های مجاز به انتخاب رشته در سایت اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران به آدرس www.tehranedu.ir قابل مشاهده است.

مدیر روابط عمومی و مشاور مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به فرایند ارائه خدمات مشاوره ای در سه مرحله گفت: در مرحله اول، داوطلبین در جلسه کوتاه مشاوره گروهی شرکت کرده و اطلاعات کلی از روند انتخاب رشته، وضعیت بازار کار، اهمیت و ضرورت انتخاب رشته صحیح بر اساس تفاوت های فردی را دریافت می کنند.

وی ادامه داد: در مرحله دوم، با توجه به علاقه مندی، توانایی، رتبه و تراز دانش آموز با استفاده از نرم افزار تا 200 اولویت رشته شهر استخراج و در اختیار داوطلب قرار می گیرد و در مرحله پایانی که با توجه به انتخاب رشته رایانه ای، وضعیت خانوادگی، شرایط اقتصادی و مؤلفه های روانشناختی و غیره توسط مشاور بررسی و راهنمایی و مشاوره فردی ارائه می شود.

ثقفی اضافه کرد: هزینه این پایگاه ها حدود 50 هزار تومان بوده است و برای داوطلبین خانواده های معزز شهدا، جانبازان، آزادگان و فرهنگیان تخفیف ویژه تا 50 درصد در نظر گرفته شده است و داوطلبین تحت پوشش مراکز خیریه، کمیته امداد و بهزیستی نیز با ارائه معرفی نامه از این تخفیف بهره مند خواهد شد.

وی تصریح کرد: به دلیل اینکه در این پایگاه ها مشاوره و راهنمایی لازم به داوطلبین ارائه می شود تا انتخاب رشته تسهیل و بر اساس آگاهی صورت گیرد هیچ مرکز و مؤسسه ای به جز پایگاه های مجاز آموزش و پرورش مجاز به تأسیس پایگاه انتخاب رشته نیستند.

تهرام/7561/1565