امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
گزارش کار میکروبیولوژی
#1
رنگ آمیزی (‌ Staining ) :

یکی از روش های مشاهده باکتری ها عمل رنگ آمیزی است. سلول باکتری ها معمولا از نظر رنگ تفاوتی با محیطی که در آن قرار میگیرد ندارد و عمل مشاهده را دشوار میسازد. اما پس از رنگ امیزی رنگ باکتری با محیط خود متمایز میگردد و باکتری به خوبی قابل مشاهده خواهد شد .


رنگ آمیزی باکتری ها ( پس از مرگ )‌ به 3 روش انجام میگیرد :

1 ) رنگ آمیزی ساده ( Simple Staining ) : رنگ آمیزی است که در ان یک نوع رنگ به کار رفته باشد. نوع دیگر آن رنگ آمیزی مرکب می باشد که در آن چند نوع رنگ به کار میرود .

نگ آمیزی ساده شامل 6 مرحله می باشد :

1 - تهیه گسترش

2 - فیکس کردن ( فیکساسیون )

3 - افزودن 1 قطره رنگ متیلن بلو و صبر کردن به مدت 3 دقیقه :

4 - شستشو با آب مقطر

5 - خشک کردن

6 - اضافه کردن 1 قطره روغن ایمرسیون و مشاهده با عدسی روغنی ( 100 )


توضیحات : ابتدا یک لام و یک عدد لوپ تهیه میکنیم . سپس لوپ را روی شعله استریل میکنیم . بعد از استریل شدن، لوپ را درون اب مقطر قرار میدهیم و سپس مقدار آبی که به لوپ میچسبد را با خود لوپ به وسط لام منتقل میکنیم. سپس مجددا لوپ را روی شعله استریل کرده و کمی صبر میکنیم تا قسمت دایره ای لوپ سرد شود. بعد از این کار با استفاده از لوپ از نمونه میکروبی که در اختیار داریم برمیداریم . باید دقت کنید که نوک دایره لوپ فقط با سطح نمونه تماس پیدا کند و در اصطلاح سطح نمونه را شخم نزنیم! سپس نوک دایره لوپ که حاوی میکروب می باشد را در لام روی قسمتی که حاوی آب مقطر می باشد میزنیم .

بعد از انجام این کار چند دقیقه صبر میکنیم تا سطح لام خشک شود. سپس وارد مرحله فیس کردن میشویم. در این مرحله لام را با فاصله روی شعله، به طوری که پشت دست را نسوزاند، چند بار حرکت میدهیم تا عمل فیکس کردن انجام شود و سطح لام کاملا خشک شود. دقت کنید که در صورت نزدیک بودن بیش از حد لام به شعله ممکن است باکتری هایی که روی لام قرار دارند بترکند!

در مرحله بعد، یک قطره رنگ متیلن بلو را روی قسمتی از لام که نمونه میکروب را قرار داده ایم میریزیم و با حرکت دادن لام رنگ را به تمام نقاطی که آغشته به میکروب می باشد آلوده میکنیم. سپس به مدت 3 دقیقه صبر میکنیم ...

سپس لام را به صورت عمودی قرار داده و با آب مقطر میشوریم. دقت داشته باشید که هنگام شستشو آب مقطر را با فشار روی لام نریزیم تا میکروب ها با اب از روی لام نروند! بعد از انجام شستشو مشاهده میکنیم که لام رنگ ابی خود را از دست داده است اما در هنگام مشاهده با میکروسکوب که در مرحله بعد به شرح ان میپردازیم رنگ میکروب با محیط آن متفاوت خواهد بود. همچنین در صورت نگه داشتن بیش از 3 دقیقه، رنگ روی لام خشک شده و با شستشو از بین نخواهد رفت.

در مرحله خشک کردن، میتوان با دستمال کاغدی دو طرف سطح لام که اغشته به میکروب نیست را پاک کرد تا خشک شوند. چند دقیقه لام را روی میله های جعبه ی مخصوص لام قرار میدهیم تا کاملا خشک شود.

در مرحله آخر، یک قطره روغن ایمرسیون روی وسط لام میریزیم و با عدسی 100 مشاهده میکنیم. مشاهده خواهیم کرد که میکروب رنگ آبی به خود گرفته و رنگ آن با محیط خود کاملا متفاوت است!


2 ) رنگ آمیزی منفی ( Negative Staining ) :


توضیحات : ابتدا یک لام تمیز و حرارت دیده تهیه میکنیم. سپس یک قطره نیگروزین به یک سر لام میریزیم. سپس با استفاده از نمونه باکتری برداشته و به آن اضافه میکنیم. ( پخش نمیکنیم ) .

سپس یک لام دیگر برداشته و با یک سر آن روی لام اولی تا انتهای آن میکشیم تا با این عمل باکتری ها روی سطح لام پخش شوند و در نتیجه گسترش نازک و مناسبی تهیه کنیم.

در مرحله بعد باید کمی صبر کنیم تا گسترش تهیه شده ثابت و بدون حرکت خشک شود.

در مرحله پایانی نیز همانند رنگ امیزی ساده، روغن ایمرسیون را روی لام اضافه کرده و با عدسی 100 مشاهده میکنیم.

مشاهده خواهیم کرد که خود باکتری بدون رنگ ولی محیط آن دارای رنگ متفاوتی با خود باکتری می باشد .


3 ) رنگ آمیزی گرم ( Gram Stainin ) : یکی از رنگ امیزی های مرکب، رنگ امیزی گرم است .
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان