اثرات منفی افزایش قند خون بر عروق بزرگ و کوچک
دکتر ˈعادله بهارˈ روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، ˈ آموزش و پیشگری از دیابتˈ را شعار امسال روز جهانی دیابت عنوان کرد و افزود: این شعار به اهمیت آموزش و نقش آن در پیشگری از دیابت اشاره دارد.
 
وی با تاکید بر اینکه پیشگیری بهتر از درمان است، گفت: هزینه های پیشگیری به مراتب کمتر از درمان بیماری ها است.
 
بهار رشد ابتلا به دیابت در کشورهای در حال توسعه را بیشتر از کشورهای توسعه یافته دانست و اظهار داشت: این افزایش در کشورهای درحال توسعه 177درصد و در کشورهای توسعه یافته 42 درصد است.
 
وی افزود: اتخاذ راهکارهای پیشگیرانه و افزایش آگاهی مردم مهم ترین دلایل کاهش رشد بیماری دیابت در کشورهای توسعه یافته است.
 
این فوق تخصص غدد با اشاره به اینکه دیابت دارای نوع یک، دو و بارداری است، گفت: شایع ترین نوع دیابت، دیابت نوع دوم است که 85 تا 90 درصد جمعیت دیابتی ها را شامل می دهد.
 
وی افزود: نیم درصد از دیابتی ها در جامعه به دیابت نوع یک مبتلا هستند.
 
دکتر بهار گفت: افراد 45 سال به بالا، سابقه تولد نوزاد با وزن بیش از چهار کیلوگرم، سابقه دیابت در دوران بارداری، افراد چاق و دارای اختلال چربی خون و سابقه پره دیابت در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند که باید سالانه قند خون خود را اندازه گیری کنند.
 
وی تکرر ادرار، کاهش وزن، ضعف و کاهش نیروی جسمی، تشنگی فراوان، دیر بهبود یافتن زخم ها و عفونت ها را از جمله نشانه های دیابت معرفی کرد. 
 
دکتر بهار با تاکید بر رعایت بهداشت دهان و دندان و لوزم توجه به ورزش و تغذیه در بیماران دیابتی، گفت: افراد دیابتی بعد از هر وعده غذایی از مسواک و نخ دندان استفاده کنند و ارزیابی سالانه از وضعیت دهان و دندان خود به عمل آورند.
 
وی به بیماران دیابتی توصیه کرد هر روز پاهای خود را با آب ولرم و صابون شست و شو دهند و کاملاخشک نمایند و از کفش های نرم و طبی و جوراب های نخی استفاده کنند.