صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 16

موضوع: درمان و ترک اعتیاد

 1. Top | #1
  کاربر ارشد سايت

  عنوان کاربر
  کاربر ارشد سایت
  تاریخ عضویت
  Mar 2012
  شماره عضویت
  937
  سن
  25
  نوشته ها
  1,797
  تشکر
  0
  تشکر شده 0 بار در 0 ارسال
  میزان امتیاز
  0

  درمان اعتیاد.......

  پاردايم يا الگوي درماني كنگره 60
  دو صد گفته چون نيم كردار نيست.
  بهترين روش يا متدي كه تاكنون بشر را به دروازه‌هاي تمدن يا پيشرفت رسانده‌است، الگو برداري از طبيعت بوده است. براي مثال هواپيما كه از روي پرندگان ، و زيردريايي كه از روي ماهي‌ها الگوبرداري شده‌است . اگر به كتاب آسماني نگاه كنيم متوجه مي‌شويم كه مرتباً از الگوها سخن به ميان مي‌آيد؛ قوم عاد، قوم ثمود، قوم لوط، فرعون، موسي و ... همه براي ما الگو مي‌باشند.
  در زندگي امروزي صنعت‌گران ،،هنرمندان، برج‌سازان، شهرسازان و.... همه سعي مي‌كنند كالاي خود ، يا طرح خود را به‌صورت الگو به نمايش بگذارند، زيرا ماكت يا الگوي به نمايش گذاشته شده، كاملاً نشان دهندة تبحر، سليقه و ذوق صاحب آن است. ولي هيچ نوشتار، گفتار، نقشه و ماكتي نمي‌تواند به اندازة الگوي واقعي بيانگر و نشان دهندة اصل موضوع باشد. به اين دليل همه در كنگرة 60 الگوي يكديگر هستند؛ براي مثال معتاد تزريقي كارتن خواب كه اكنون چند سال از رهايي او مي‌گذرد و شخصي موفق است، الگوي تازه وارد مي‌باشد و معتاد تزريقي تازه وارد هم الگوي فرد رها شده است كه اگر به مصرف مواد برگردد ، مانند او خواهد شد، جوانان الگوي جوانان و پيران الگوي پيران.
  چگونگي اصلاح ساختارهاي تخريب شده جسم ، روان و جهان‌بيني.
  جسم:
  در قسمت جسم مهم‌ترين تخريب ، از كار افتادن دو سيستم مهم، يعني ضد درد و توليد كننده‌هاي مواد شبه افيوني مي‌باشد. راه‌اندازي اين دو سيستم دقيقاً 11 ماه زمان مي‌خواهد و اين عدد با تحقيقات و پژوهش‌هايي كه در مدت شش سال برروي صدها نفر در درازمدت صورت گرفته است ، به‌دست آمده است.
  تا زماني‌كه اين سيستم به طور كامل راه‌اندازي نشده است و مرفين طبيعي در بدن به اندازه كافي توليد و ترشح نمي‌شود، ما شاهد اختلالات بي‌شماري در جسم و روان بيمار خواهيم بود و تمامي اختلالات ناشي از قطع مصرف مواد مخدر چه جسمي و چه رواني، هيچ دليلي جز عدم توليد مواد شبه افيوني ندارند. بيمار اعتياد براي درمان كامل خود بايد بپذيرد كه 11 ماه زمان نياز است و از هر روشي كه براي درمان استفاده كند بايد بداند كه تا پايان11 ماه درمان نشده است.
  چگونه سپري كردن اين مدت ، بسيار بسيار مهم است. اگرمعتاد به صورت ناگهاني مصرف مواد مخدر خود را قطع كند، دچار انواع و اقسام اختلالات جسمي و رواني خواهد شد كه حداقل تا 11 ماه ادامه خواهند داشت. و بعضي از تخريب‌ها شايد تا آخر عمر هم پابرجا باقي بماند. اين سندرم محروميت از مواد مخدر فقط منحصر به روزهاي اول قطع مواد نيست ، بلكه تا ماه‌ها ادامه خواهد داشت كه معمولاً به دليل شدت و سختي اين عوارض و طولاني بودن مدت آنها اكثر بيماران قادر به تحمل آن نيستند و در ابتدا يا نيمه راه به مصرف مجدد مواد مخدر روي مي‌آورند.
  اگر بيمار بخواهد از داروهاي موجود كه براي درمان اعتياد تجويز مي‌شوند و يا به صورت آزاد به فروش مي‌رسند استفاده كند ، علاوه بر عوارض محروميت كه حتي با مصرف دارو هم از بين نمي‌روند ، دچار عوارض جديدي مي‌شود كه ناشي از مصرف اين داروها و تداخل ناشي از مصرف آنها مي‌شود كه خود اين مطلب صحبت جداگانه‌اي دارد كه در بخش‌هاي بعدي باز خواهد شد. يكي از شايع‌ترين مواد حوزه Opium كه در كشور ما مصرف مي‌شود ترياك است. ترياك 25 نوع تركيب يا الكالوئيد دارد. نظير: Cotamine - Narcotine - Narceine - Codeine - Morphine- Papaverine . اگر در نظر بگيريم كه هر يك از اين تركيبات بر روي بخشي از ساختار بيوشيمي جسم تاثير بگذارد ، كه مي‌گذارد ، مي‌توانيم تصور كنيم كه كل سيستم بيوشيمي جسم از تعادل خارج مي‌شود و ما قادر نيستيم با هيچ دارويي و يا مجموعه‌اي از داروها ، اين عوارض را پوشش دهيم.
  ما معتقديم تنها ماده‌اي كه مي‌تواند عوارض سندرم محروميت را تمام و كمال پوشش دهد ، خود ماده مخدر يا ترياك است. از اينجا به بعد ما به چشم دارو به ترياك نگاه مي‌كنيم و مصرف كننده‌اي كه قصد درمان و رهايي دارد نيز به همين ديد به ترياك نگاه مي‌كند. تا به حال به قصد نشئه شدن مصرف مي‌كرده اما با آموزشي كه مي‌بيند و آگاهي كه كسب مي‌كند به چشم دارو به ترياك مصرفي خود نگاه مي‌كند. هر چند ترياك از هزاران سال قبل دارو بوده و هنوز هم هست و استفاده‌هاي پزشكي آن بسيار است فقط نام آن در استفاده‌هاي خاص پزشكي تغيير مي‌كند.
  به عبارت ساده دوره درمان 11 ماهه را شخص بيمار يا بايستي با تحمل عوارض ناشي از قطع ناگهاني مصرف طي كند ، كه اكثراً نمي‌توانند ، يا بايد دارو‌هاي شيميايي مصرف كند كه وضعيت بدتر مي‌شود و بهتر نمي‌شود و يا اينكه خود ماده مخدر را به عنوان دارو و در حد نياز جسم ، فقط به منظور پوشش عوارض ناشي از كمبود مرفين، مصرف كند و به صورت تيپر يا تدريجي كاهش دهد.
  در كنگره 60 راهنمايان وظيفه دارند برنامه مصرفي رهجو يا بيمار را تنظيم كنند. بيمار در اين مدت خودسرانه هيچ‌گونه حركتي درخصوص تعيين مقدار و زمان مصرف مواد خود نمي‌كند و اين مهم كاملاً به عهده راهنماست. اين برنامه با توجه به فرايند زمان و محاسبات دقيق ، تنظيم مي‌شود. در پروسه درماني كنگره 60 ، اولين حركت ، تثبيت مقدار مصرف مواد مخدر توسط بيمار است . زيرا اكثراً بدون برنامه منظم ، مواد خود را مصرف مي‌كنند. در ابتدا به بيمار گفته مي‌شود كه مواد مصرفي خود را در حدي كه متعادل باشد تعيين و ثابت كند و بعد از چند روز كه مصرف منظم را آموخت به صورت پله‌اي مقدار مصرف او كاهش مي‌يابد و تيپر مي‌شود. اين كاهش هر 21 روز يكبار و هر بار 20% مقدار مواد مصرفي از مرحلة قبل است. در اين مدت كه به صورت پله‌اي يا تيپر Taper مصرف شخص كاهش مي‌يابد، به موازات آن سيستم توليد كننده مواد شبه افيوني و ضد درد نيز راه‌اندازي مي‌شود و توليد اين مواد در بدن افزايش مي‌يابد تا جايي كه مصرف مواد به كمترين حد خود يعني يك گرم در 30 روز مي‌رسد و سپس قطع مي‌شود و در اين موقع سيستم توليد‌كننده مواد شبه افيوني كاملاً راه‌اندازي شده است و بيمار بدون هيچگونه عوارضي به راحتي از اين مرحله عبور مي‌كند. در اين مدت او به دليل استفاده از داروي مناسب(ترياك) با كمترين هزينه توانسته است هم دوره درمان را بگذراند و هم اينكه به راحتي به مسائل زندگي خود رسيدگي كند.
  روان:
  امروزه اكثر متخصصين درمان اعتياد معتقدند كه اعتياد يك بيماري روحي و رواني است. گفته مي‌شود كه مشكلات جسمي بيماري اعتياد و تخريبي كه در جسم به‌وجود مي‌آيد ، در مقايسه با تخريب‌هاي روحي و رواني ناچيز است و به راحتي مي‌توان آن را بازسازي كرد. اما در قسمت روان ، كار دشوار است و اكثر مشكلات معتاد در درمان بيماري اعتياد به اين قسمت مربوط مي‌شود. به عبارت ساده بيماري اعتياد يك بيماري رواني است. كنگره 60 در اين خصوص بر اين عقيده است كه بيمار اعتياد يا معتاد ، الزاماً و ذاتاً بيمار رواني نيست، از آنجا كه جسم و ساختارهاي آن بر اثر مصرف دراز مدت مواد مخدر دچار تخريب و عدم تعادل شده است ، مشخص است كه روان نيز به تبع آن دچار عدم تعادل مي‌شود اما اين عدم تعادل ريشه در عدم تعادل جسم دارد و اعتياد نمي‌تواند يك بيماري رواني باشد. ما معتقديم تمامي مشكلاتي كه يك معتاد بعد از قطع مواد مخدر با آن رو به رو مي‌شود و به زعم ديگران مشكلات رواني هستند، كاملاً ريشه در جسم بيمار دارند و دليل آن كمبود ترشح مواد شبه افيوني جسم است. زيرا كمبود اين مواد باعث بروز اختلالاتي همچون افسردگي ، نا اميدي ، گوشه‌گيري ، تنبلي ، كند ذهني ، بي ميلي به زندگي ، بي خوابي ، ناتواني جنسي ، افزايش ميل جنسي و غيره مي‌شود كه ديگران آنها را مشكلات رواني مي‌دانند اما ما آنها را عوارض پنهان ناشي از كمبود ترشح مواد شبه افيوني و عدم راه‌اندازي سيستم توليد كننده آنها مي‌دانيم.
  شايان ذكر است اين عوارض ، بخش دوم عوارض ناشي از قطع مصرف مي‌باشند و معمولاً بعد از گذشت 20 روز از قطع مصرف مواد مخدر به خوبي حس مي‌شوند . بخش اول عوارض كه شامل انواع دردهاي جسمي شامل استخوان درد ، درد دست‌ها و پاها ، اسهال ، عرق كردن ، ريزش اشك و آب بيني، خميازه ، عطسه ، بي‌قراري و غيره مي‌باشد ، عوارض آشكار يا سندرم محروميت ناشي از قطع مصرف مي‌باشند كه نهايتاً تا 20 روز بعد از قطع مصرف از بين مي‌روند.
  كنگره 60 معتقد است زماني‌كه بيمار با استفاده از روش درمان تدريجي ، خود را درمان مي‌كند ، در طول دوره 11 ماهه درماني ، با كاهش پله‌اي مصرف مواد مخدريا تيپر و بازسازي ساختارهاي جسم ، به موازات آن ساختارهاي روان نيز به تبع جسم اصلاح مي‌شوند و اين اصلاح به صورت خودكار صورت مي‌گيرد.
  زماني‌كه شخص مصرف مواد خود را قطع نموده و از نظر جسمي به تعادل كامل رسيده است ، از نظر رواني نيز داراي تعادل كامل خواهد بود و كوچك‌ترين عوارضي در اين خصوص به سراغ او نمي‌آيد. در اين حالت راكب و مركب هر دو ميزان هستند. اما در غير اين صورت، يعني زماني كه شخص بيمار از نظر جسمي مشكل دارد با هيچ تكنيكي نمي‌توانيم مشكلات رواني او را برطرف كنيم ، درست مانند اسبي كه لنگ است اما با داشتن سوار كار ماهر ، انتظار سواري خوب را داشته باشيم كه غير ممكن است.

  جهان بيني:
  سومين آيتم مهم در درمان اعتياد جهان‌بيني است. همانگونه كه گفته شد جهان بيني يعني چگونه ديدن جهان ، هستي و زندگي است و كسي كه دچار بيماري اعتياد است ، به دليل حكومت افيون بر شهر وجودي او ، دچار جهان بيني از نوع خاص مي‌شود كه ما به آن جهان بيني يا تفكر و نگرش افيوني مي‌گوييم و شخص فقط از زوايه نشئگي و مصرف مواد مخدر به زندگي نگاه مي‌كند.
  تغيير جهان بيني و نگرش بيمار از اين حالت و به تعادل رساندن آن يكي از بخش‌هاي بسيار بسيار مهم، در سيستم درماني كنگره 60 است. چرا كه اگر تفكرات و نگرش فرد اصلاح نشود حتي اگر سال‌‌‌ها مواد مخدر مصرف نكند درمان نشده است. به همين دليل ، يعني عدم حركت اصلاحي در جهت تعادل اين بخش ، در روش‌هاي ديگر ، اكثر معتادان بعد از قطع مصرف ، حتي با وجود گذشت مدت طولاني دوباره به مصرف مواد مخدر روي مي‌آورند و اين ذهنيت پديد آمده است كه معتاد بايستي تا آخر تحت مراقبت و كنترل باشد، در صورتي كه هرگز چنين نيست و اگر معتادي به درستي درمان شده باشد يعني جسم ، روان و جهان‌بيني او به تعادل رسيده باشد هرگز نيازي به مراقبت و كنترل دائمي نيست و در هرگونه شرايط نامطلوب و يا محيط‌هاي آلوده و دوستان آلوده قرار گيرد هرگز مصرف نخواهد كرد و برگشتي نخواهد داشت.
  در پروسه درماني كنگره 60 كه همراه با برپايي كارگاه‌هاي آموزشي و گروه درماني است ، بيمار همزمان با كاهش پله‌اي مصرف مواد مخدر و به تعادل رساندن ساختارهاي جسم و روان در جلسات گروه درماني نيز شركت مي‌كند.
  تنها عاملي كه مي‌تواند تفكرات و نگرش شخص معتاد را تغيير دهد و آن را از حالت افيوني بودن خارج و به سمت سلامتي و نگرش صحيح سوق دهد ، آموزش و كسب آگاهي و رسيدن به دانايي است؛ كه اين مهم با شركت بيمار در جلسات گروه درماني و كارگاه‌هاي آموزشي كنگره 60 و تحت آموزش قرار گرفتن ، به شكل كامل ميسر مي‌شود. در سيستم آموزشي كنگره 60 ، پيرامون موضوعات متعدد درخصوص شناخت انسان و مواد مخدر و جايگاه انسان در زندگي و نقش او ، و همچنين طرق كسب لذت‌هاي سالم و بديع، آموزش كاملي صورت مي‌گيرد و بيمار با آموزشي كه مي‌بيند و آگاهي‌ئي كه كسب مي‌كند و همچنين تجربياتي كه از ساير دوستان به او منتقل مي‌شود ، آرام آرام دچار يك تحول و دگرگوني اساسي در بخش تفكرات و نگرش مي‌شود و مي‌آموزد كه چگونه بايد زندگي كند و زماني‌كه مصرف مواد مخدر او بعد از گذشت دوره درماني قطع مي‌شود در حالي كه از نظر جسمي و رواني از تعادل كامل برخوردار است ، در بخش جهان‌بيني نيز آموزش هاي لازم را ديده و به تعادل رسيده است و در اين جاست كه مي‌توانيم ادعا كنيم بيمار درمان شده است نه اينكه ترك اعتياد كرده است.

 2. Top | #2
  مدير کل فروم

  عنوان کاربر
  مدیر کل
  تاریخ عضویت
  Oct 2011
  شماره عضویت
  41
  سن
  21
  نوشته ها
  28,638
  تشکر
  17
  تشکر شده 4 بار در 4 ارسال
  نوشته های وبلاگ
  2
  میزان امتیاز
  10

  نقش تغذيه در ترك اعتياد به مواد مخدر

  با توجه به اينكه مصرف شكر و قهوه تغييرات رفتاري نامطلوبي ايجاد مي‌كند بهتر است در مراحل اوليه ترك اعتياد مصرف نشود يا به مقدار خيلي كم مصرف شود.
  ایسنا: به طور كلي افراد معتاد به مواد مخدر دچار سوء تغذيه هستند و با توجه به اين امر، براي كمك به ترك اعتياد درك نقش تغذيه اهميت فراواني دارد.

  مواد مخدر عمل جذب و هضم مواد مغذي و دفع سموم را مختلف مي‌كند و سبب بروز بيماريها و مشكلات متعددي در بدن مي شود.

  ترك اعتياد شامل تغيير عادات و رفتارهاي منفي به عادات مثبت است. تغذيه مناسب، استراحت كافي و آرامش و ورزش عوامل اصلي در موفقيت اين تغيير هستند.

  انتخاب درست و سالم مواد غذايي، براي رسيدن به شيوه سالم زندگي اهميت دارد.

  افراد معتاد به سبب بي توجهي به برنامه غذايي خود، دچار اختلالات گوارشي متعددي مثل، اسهال، يبوست، اشكال در هضم غذا و كاهش اشتها مي‌شوند.

  در نتيجه اين افراد براي موفقيت در ترك اعتياد نيازهاي تغذيه‌اي خاصي ندارند. غذاي اين افراد بايد حاوي مقادير زيادي مواد مغذي باشد تا بتواند بافتها و اندام‌هاي از بين رفته بدنشان را ترميم كند و عملكرد دستگاه عصبي و گوارشي را بهبود بخشد.

  هر معتادي در آغاز ترك، با ميل شديد به مصرف مواد مخدر درگير بوده و با آن دست و پنجه نرم مي‌كند.

  تحقيقات نشان داده است كه داشتن رژيم غذايي حاوي پروتئين، مواد غذايي با ارزش زيستي بالا و غني از كربوهيدرات مرغوب نسبت به ساير رژيم‌ها، در ترك اعتياد تاثير بيشتري داشته است. غذا بر خلق و خوي فرد نيز اثر دارد. كمبود مواد مغذي مثل اسيد فوليك و ويتامين‌هاي گروه b، هم چنين كمبود اسيدهاي آمينه براي سلامت فرد خطري جدي محسوب مي‌شود.

  با توجه به اينكه مصرف شكر و قهوه تغييرات رفتاري نامطلوبي ايجاد مي‌كند بهتر است در مراحل اوليه ترك اعتياد مصرف نشود يا به مقدار خيلي كم مصرف شود.

  مصرف مواد مخدر سبب مي‌شود دو اسيد آمينه مهم مثل تيروزين و تريپتوفان نتوانند به درستي عمل كنند. اين دو اسيد آمينه مسوول توليد نوراپي نفرين، دوپامين و سروتونين در بدن است.

  اين تركيبات انتقال دهنده‌هاي عصبي‌اند كه براي پايداري احساس، هوشيار ذهن و حفظ شادابي و طراوت لازم‌اند.

  يتروزين، پيش ساز انتقال دهنده‌هاي عصبي نوراپي نفرين و دوپامين است كه اين انتقال دهنده‌ها، سطح هوشياري و تيزهوشي فرد را افزايش مي‌دهد. اين اسيد آمينه ضروري در غذاهاي غني از پروتئين مثل انواع گوشت قرمز و سفيد و غذاهاي دريايي وجود دارد.

  اسيد آمينه تريپتوفان براي توليد سروتونين لازم است. سروتونين اثر آرامش دهنده در فرد دارد و باعث خواب راحت و آرام مي‌شود. اين اسيد آمينه در مواد غذايي مثل موز، شير، تخمه‌هاي آفتابگردان و گوشت بوقلمون وجود دارد.

  - برنامه غذايي در ترك اعتياد:
  مطالعات تغذيه‌اي نشان داده است كه تغذيه فرد در مراحل ترك اعتياد بايد به صورت وعده‌هاي غذايي سبك، متناوب و به مقدار كم باشد تا انرژي بدن حفظ شود.

  به طور كلي توصيه‌هاي تغذيه‌اي براي بهبود كيفيت ترك اعتياد عبارتند از:
  - خوردن 3 وعده اصلي غذا و3 ميان وعده در هر روز
  - نوشيدن دم كرده‌هاي گياهي به جاي قهوه براي كاهش دريافت كافئين
  - خوردن ميوه و سبزيجات تازه
  - خوردن غذاهاي تهيه شده از غلات كامل (سبوس دار)
  - خوردن انواع محصولات تهيه شده از غلات، لوبيا و ساير دانه‌هاي خوراكي به مقدار زياد و كاهش مصرف گوشت قرمز به دليل ديرهضم بودن آن
  - حذف يا كاهش مصرف مواد غذايي حاوي شكر
  - آگاهي از وجود قند پنهان در كاكائو، چاشنيها و بيشتر داروهاي بدون نسخه پزشك
  - آگاهي از وجود كافئين در بيشتر داروهاي تجويز شده پزشك يا داروهاي بدون نسخه

  معمولا تركيب مواد مغذي در برنامه غذايي ترك اعتياد بايد شامل 25 درصد پروتئين، 45 درصد كربوهيدرات و 30 درصد چربي باشد.

  براي رسيدن به چنين تركيبي در وعده‌هاي غذايي فرد، مي‌توان از موادغذايي زير استفاده كرد: صبحانه: نان ذرت، نان ساجي يا كلوچه، خوراك (گوشت و ماكاروني و اسفناج و پنير)، املت و ماست

  ناهار: انواع ساندويچ، انواع سالاد، انواع سوپ

  شام: انواع سوپ و آبگوشت، برنج و انواع لوبيا، جوجه (مرغ) و سبزيجات، چيپس ذرت، لازانيا همراه با سبزيجات.

  دسر: ماست، ميوه، كلوچه‌هاي ذرتي، فرني

  با توجه به اينكه مصرف مواد مخدر باعث دفع ويتامينها و املاح نيز مي‌شود، خوردن مكمل‌هاي مولتي ويتامين و املاح همراه با مكملهاي ويتامين b براي بدن ضروري و مفيد است. مكمل‌هاي غذايي و ويتاميني براي جذب بهتر، بايد همراه با غذا خورده شوند. 3. Top | #3
  مدير کل فروم

  عنوان کاربر
  مدیر کل
  تاریخ عضویت
  Oct 2011
  شماره عضویت
  41
  سن
  21
  نوشته ها
  28,638
  تشکر
  17
  تشکر شده 4 بار در 4 ارسال
  نوشته های وبلاگ
  2
  میزان امتیاز
  10

  عوامل اصلی موفقیت درترک اعتیاد

  تغذیه مناسب، استراحت کافی، آرامش و ورزش، عوامل اصلی موفقیت درترک اعتیاد هستند. از آنجا که افراد معتاد به مواد مخدر بیمار تلقی می شوند و دچار سوء تغذیه هستند تهیه یک رژیم غذایی مناسب برای کمک به ترک اعتیاد اهمیت فراوانی دارد.

  مواد مخدر عمل جذب و هضم مواد مغذی و دفع سموم را مختل می کند و سبب بروز بیماری ها و مشکلات متعددی در بدن می شود. دکتر مسعود کیمیاگر، متخصص تغذیه و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت وگوی اختصاصی با همشهری ،در مورد جزئیات یک برنامه غذایی مناسب حاوی پروتئین، مواد غذایی با ارزش زیستی بالا و غنی از کربوهیدرات مرغوب که در ترک اعتیاد تأثیر بیشتری دارند توضیحاتی را ارائه می دهد که در ادامه می آید. اصلاح تغذیه ای بیمار، عامل زیربنایی در توانبخشی جسمانی، روانی و سلامت مغزی فرد معتاد است لذا مصرف ویتامین ها و مواد معدنی همراه با برنامه غذایی در درمان عوارض تغذیه ای که ناشی از مصرف مواد مخدر است، مؤثر خواهد بود.

  دکتر کیمیا گر با تأکید براینکه مراجعه به متخصص تغذیه حداقل یک بار در زندگی برای همه افراد ضروری است چرا که فرد آگاه می شود که با توجه به فیزیک بدن خود چه آدابی را برای خوردن رعایت کند گفت: این امر موقعی که فرد یک مشکلی هم دارد

  ضروری تر به نظر می رسد . مشاور تغذیه ای در تمامی مقاطع زندگی همچنین بسته به شرایطی که فرد در آن قرار دارد بسیار مهم است لذا توجه به برنامه غذایی افراد معتاد و یافتن جانشینی برای مواد مخدر، ایجاد اشتها و استفاده از میان وعده غذایی متعادل برای بهبود یافتن ضروری است.وعده غذایی نامنظم و نداشتن میان وعده غذایی سبب ایجاد تغییرات قند خون و به دنبال آن افزایش نیاز فرد معتاد به مواد مخدر می شود و خطر اعتیاد مجدد را افزایش می دهد. پس از ترخیص فرد از مراکز توانبخشی برای بهبود اختلالات تغذیه ای باید تغییرات وزن فرد کنترل و پیگیری شود و حداقل هفته ای یک بار جلسه مشاوره با مشاور تغذیه ای برای پیگیری وزن و همچنین میزان پیشرفت در درمان اختلال تغذیه ای به دنبال پیروی از الگوی صحیح غذایی صورت گیرد. اگر به فرد معتاد به چشم یک بیمار نگاه کنیم، که واقعیت هم همین است، خواهیم فهمید او نیز باید از یک رژیم غذایی مناسب استفاده کند تا هرچه زودتر بتواند با بیماری خود مبارزه کند و آن را شکست دهد. مشکلات تغذیه ای معتادان مشکلات تغذیه ای معتادان، عبارتند از :

  تهی شدن ذخایر کبدی ، سوء جذب ، غیر فعال شدن ویتامین ها ، بی اشتهایی، تحلیل اندام ها و عضلات و افزایش دفع مواد مغذی به علت افزایش ادرار و اسهال. طی دوران ترک اعتیاد، بدن دچار استرس های جسمانی و پریشانی های روانی است. به دنبال این استرس ها، عوارضی مانند تهوع، استفراغ و اسهال بروز می کند و به اختلال در نمک ها، مایعات بدن و تعادل کالریک بدن منجر می شود. رژیم غذایی باید طوری تنظیم شود که در حد امکان اختلالات و عوارض سخت دوران ترک اعتیاد را کاهش دهد. باید نوع و شدت کمبود مواد مغذی در اسرع وقت مشخص شود تا نوع مکمل های تغذیه ای مورد نیاز تعیین شود . سیستم ایمنی بدن در بیشتر معتادان به دلایل گوناگون ازجمله رژیم غذایی نامناسب دچار اختلال می شود و به همین دلیل معتادانی که در معرض ویروسhiv هستند، خطر آلوده شدن در آنها بیشتر می شود. احتمالا رژیم غذایی ناکافی، از عوامل محرک رشد و انتشار ویروس تا مراحل بروز عفونت است. چنانچه ویروس ایدز در فرد معتاد تشخیص داده شد، باید از رژیم غذایی غنی از کالری و مواد مغذی به همراه مکمل استفاده شود. نقش مهم ویتامین ها و ریزمغذی ها دکترکیمیاگر درخصوص نقش ویتامین ها و ریزمغذی ها در رژیم غذایی افراد معتاد می گوید: ویتامین هایa، c و e به عنوان ویتامین هایی که برای بهتر عمل کردن سیستم دفاعی بدن ضروری هستند، نقش اصلی را ایفا می کنند . همچنین توجه به نکات زیر ضروری است: 1- رژیم های غذایی سم زدا انواع مختلفی دارند، اما عمدتا توصیه می شود یک رژیم غذایی مناسب و سرشار از سبزی های خام، آب فراوان، میوه ها و لبنیات مانند ماست مصرف شود و از غذاهایی همچون گوشت قرمز و محرک ها، تا حد امکان پرهیز شود. 2- مصرف پروتئین برای یک فرد معتاد الزامی است. عضلات فرد معتاد تخریب می شوند، در نتیجه باید یک وعده غذایی حاوی گوشت سفید مانند مرغ و ماهی یا مواد غذایی که پایه پروتئینی دارند در غذای روزانه این افراد گنجانده شود. 3- فرد معتاد بایدروزانه بین 3 تا 4 لیتر آب بنوشد، زیرا سم زدایی کاملا وابسته به مصرف مایعات فراوان است و نباید بدن دچار کم آبی شود. 4- ریزمغذی هایی همچون روی، کروم، منیزیوم، سلنیوم و گلوتامین، وضعیت سیستم دفاعی بدن را بهبود می بخشند و یک فرد معتاد باید از حیث این ریزمغذی ها به طور کامل تأمین شود. 5 - فرد معتاد در معرض ابتلا به یبوست است، به همین علت مصرف سبزیجات تازه، نان های سبوس دار و میوه های پرفیبر همراه با پوست نباید فراموش شود. حداقل یک وعده کامل از منابع پروتئینی همچون عدس، لوبیا، سویا، غلات و جو را در رژیم غذایی روزانه فرد معتاد قرار دهید. حداقل در روز 5 واحد میوه تازه عموما شامل پرتقال، گریپ فروت، لیمو، توت فرنگی، سیب، موز و کیوی (با پوست) در رژیم غذایی او قرار گیرد.روغن های مناسبی همچون روغن ماهی، روغن کانولا و روغن زیتون به دلیل غنی بودن از ویتامینe به مقدار لازم استفاده شوند. افراد معتاد به سبب بی توجهی به برنامه غذایی خود، دچار اختلالات گوارشی متعددی مثل، اسهال، یبوست، اشکال در هضم غذا و کاهش اشتها می شوند.

  با توجه به اینکه مصرف شکر و قهوه تغییرات رفتاری نامطلوبی ایجاد می کند بهتر است در مراحل اولیه ترک اعتیاد مصرف نشود یا به مقدار خیلی کم مصرف شود. راهکارهایی مفید برای بهبود کیفیت ترک اعتیاد معمولا ترکیب مواد مغذی در برنامه غذایی ترک اعتیاد باید شامل 25درصد پروتئین، 45درصد کربوهیدرات و 30درصد چربی باشد. به گفته این متخصص، تأمین پروتئین به این معنا نیست که حتما باید پایه گوشتی داشته باشد بلکه با تلفیقی از حبوبات و غلات و لبنیات می توان این کمبود را جبران کرد .

  همچنین به نکاتی نیز باید توجه داشته باشید:
  - خوردن 3 وعده اصلی غذا و 3 میان وعده در هر روز
  - نوشیدن دم کرده های گیاهی به جای قهوه برای کاهش دریافت کافئین
  - خوردن میوه و سبزیجات تازه
  - خوردن غذاهای تهیه شده از غلات کامل (سبوس دار)
  - خوردن انواع محصولات تهیه شده از غلات، لوبیا و سایر دانه های خوراکی به مقدار زیاد و کاهش مصرف گوشت قرمز به دلیل دیرهضم بودن آن
  - حذف یا کاهش مصرف شکر و آگاهی از وجود قند پنهان در کاکائو و چاشنی ها
  - آگاهی از وجود کافئین در بیشتر داروهای تجویز شده پزشک یا داروهای بدون نسخه 4. Top | #4
  مدير کل فروم

  عنوان کاربر
  مدیر کل
  تاریخ عضویت
  Oct 2011
  شماره عضویت
  41
  سن
  21
  نوشته ها
  28,638
  تشکر
  17
  تشکر شده 4 بار در 4 ارسال
  نوشته های وبلاگ
  2
  میزان امتیاز
  10

  اهميت و نقش تغذيه در ترك اعتياد

  تغذيه مناسب نقش بسيار مهمي در كمك به ترك اعتياد دارد اهميت و نقش تغذيه در ترك اعتياد
  1.تأثيررژيم غذايي و تغذيه در ترك اعتياد
  الف) تمامي افرادي كه شديداً به الكل و مواد مخدر معتاد هستند، دچار سوءتغذيه اند. درك نقش تغذيه، براي كمك به ترك اعتياد اهميت زيادي دارد. از سوختن يك گرم الكل در بدن ، 7 كيلو كالري انرژي و از سوختن يك گرم چربي ، 9 كيلوكالري انرژي توليد مي شود. در بين مواد مغذي ، فقط چربي داراي انرژي بيشتري از الكلاست ولي با اين همه ، معتادين هنگام نوشيدن الكل، خيلي كم يا اصلاً احساس سيري نميكنند. موادي مثل الكل كه داراي انرژي تهي ( يعني توليد انرژي بدون داشتن مواد مغذي)هستند، باعث به وجود آمدن عادات غذايي ناكافي و نامناسب و بروز سوء تغذيه ميشوند. معتادين به مواد مخدر نيز مانند معتادين به الكل هستند. الكل و مواد مخدر باعثمي شوند كه بدن عمل جذب و هضم مواد مغذي و دفع سموم را به درستي انجام ندهد و منجربه بروز بيماري ها و مشكلات متعددي در بدن مي شوند.

  ب) بازگرداندن معتادين به سلامت جسمي و روحي اوليه تركاعتياد ، شامل تغيير عادات و رفتار منفي به نوع مثبت است. تغذيه مناسب، استراحت وآرامش و ورزش، نقش مهمي در انجام اين تغيير به طور موفقيت آميز دارند. انتخاب درستو سالم مواد غذايي، براي رسيدن به شيوه سالم زندگي، اهميت دارد. معتادين، به دليل عدم توجه به برنامه غذايي خود، دچار اختلالات گوارشي متعدديمثل: اسهال، يبوست، عدم توانايي در هضم درست غذاها به همراه كاهش اشتها مي باشند. در نتيجه، اين افراد داراي نيازهاي تغذيه اي خاصي هستند. غذاي اين افراد بايد حاويمقادير زيادي مواد مغذي باشد تا بتواند بافت ها و اندامهاي از بين رفته بدنشان رامجدداً بسازد و عملكرد سيستم عصبي و گوارشي را بهبود بخشد.

  ج) تغذيه صحيح ، ميل به مصرف الكل و مواد مخدر را به مقداري زيادي كاهشمي دهد. هر معتادي در آغاز ترك خود، به شدت با ميل به مصرف مواد مخدر والكل درگير است و با آن دست و پنجه نرم مي كند. تحقيقات نشان داده است، داشتن رژيمغذايي حاوي انواع خوب پروتئين با ارزش بيولوژيكي بالا و غني از كربوهيدرات مرغوب ،در ترك اعتياد، نسبت به ساير رژيم ها ، تأثير بيشتري داشته است. غذاها بر روي اخلاق و رفتار فرد نيز اثر دارند. كمبود مواد مغذي مثل اسيد فوليكو ويتامين هاي گروهB به همراه كمبود اسيدهاي آمينه ، خطري جدي براي سلامتي فردهستند. مصرف شكر و كافئين( قهوه) باعث تغييرات رفتاري نامطلوبي مي شود؛ بنابرايننبايد در مراحل اوليه ترك اعتياد مصر ف شوند يا به مقدار خيلي كم مصرف شوند. مصرف مواد مخدر والكل ، باعث عدم توانايي بدن در فرايند صحيح دو اسيد آمينه مهم؛تيروزين و تريپتوفان مي شود. اين دو اسيد آمينه مهم ، مسئول توليد نوراپي نفرين،دوپامين و سروتونين در بدن مي باشند. اين تركيبات، انتقال دهنده هاي عصبي هستند كهبراي پايداري احساس، هوشياري ذهن و داشتن حالت شادابي وطراوت ، لازم اند. تيروزين، پيشساز انتقال دهنده هاي عصبي نوراپي نفرين و دوپامين است كه اينانتقال دهنده ها، سطح هوشياري وتيزهوشي فرد را افزايش مي دهند. اين اسيد آمينه غيرضروري در غذاهاي غني از پروتئين مثل انواع گوشت قرمز وسفيد ، غذاهاي دريايي و خميرسويا(tufa) وجود دارد. اسيد آمينه تريپتوفان براي توليد سروتونين لازم است؛ سروتونين اثر آرامش دهندهدر فرد دارد وباعث خواب راحت و آرام مي شود. اين اسيد آمينه در موادغذايي مثل موز،شير، تخمه هاي آفتابگردان، و گوشت بوقلمون وجود دارد.

  2.برنامه غذايي در تركاعتياد مطالعات تغذيه اي نشان داده است كه تغذيه افراد در مراحل ترك اعتياد، بايد بهصورت " كروز كنترل" (Cruise control) باشد؛ يعني افراد بايد وعده هاي غذايي سبك رابصورت متناوب و مقدار كم بخورند تا بيش از پيش مقدار انرژي بدن و عادات رفتاري صحيحخود را حفظ كنند.

  الف) توصيه هاي غذايي براي ارتقاء كيفيت ترك اعتياد: * استفاده از هرم راهنماي غذايي براي آماده كردن وعده هاي مناسب و متعادل غذايي * خوردن 3 وعده اصلي غذايي و 3 ميان وعده در هر روز. * نوشيدن قهوه بدون كافئين و دم كرده هاي گياهي براي كاهش دريافت كافئين. * خوردن ميوه و سبزيجات تازه. * خوردن غذاهاي تهيه شده از غلات كامل ( مثل آرد سبوس دار، دانه هاي خوراكي سبوسدار( * خوردن انواع محصولات تهيه شده از غلات و لوبياها و ساير دانه هاي خوراكي بهمقدار زياد، كاهش مصرف گوشت قرمز( زيرا گوشت قرمز دير هضم مي شود( . * حذف يا مصرف بسيار كم مواد غذايي حاوي شكر و كافئين. * آگاهي از وجود شكر و قند پنهان در كاكائو، چاشني ها و بيشتر داروهاي بدون نسخهپزشك. · آگاهي از وجود كافئين در بيشتر داروهاي تجويز شده توسط پزشك يا بدونتجويز. كيلو كالري

  ب) نمونه اي از وعد هاي غذايي در روز: در وعده هاي غذاييفرد، مي توانيد از اين مواد غذايي استفاده كنيد: صبحانه: نان ذرت، نان ساجي يا كلوچه، خوراك ( گوشت و ماكاروني و اسفناج و پنير(،املت، ماست. ناهار: انواع ساندويچ، انواع سالاد، انواع سوپ. شام: انواع سوپ و آبگوشت، برنج و انواع لوبيا، جوجه( مرغ) و سبزيجات، چيپس ذرت،لازانيا همراه با سبزيجات. دسر: ماست، ميوه، كلوچه هاي ذرتي، فرني.

  ج) نكته اي در مورد ويتامين ها: مصرف مواد مخدر و الكل باعثدفع ويتامين ها و املاح مي شود، بنابراين خوردن مكمل هاي مولتي ويتامين و املاح بههمراه مكمل هاي ويتامينB براي بدن ضروري و مفيد است. مكمل هاي غذايي و ويتاميني براي جذب بهتر، بايستي همراه با غذا خورده شوند.

 5. Top | #5
  مدير کل فروم

  عنوان کاربر
  مدیر کل
  تاریخ عضویت
  Oct 2011
  شماره عضویت
  41
  سن
  21
  نوشته ها
  28,638
  تشکر
  17
  تشکر شده 4 بار در 4 ارسال
  نوشته های وبلاگ
  2
  میزان امتیاز
  10

  اعتیاد، ورزش و تغذیه

  درمان اعتیاد در واقع به معنای تغییر الگوی زندگی فرد به سمت زندگی بدون آسیب است این تغییر شامل نحوه ی تغذیه و ورزش نیز هست برای آنکه فرد در مقابل وسوسه مصرف مواد مقاومت کند، باید بتواند در مقابل وسوسه نوع رژیم غذایی سابق نیز مقاومت کند. و در مقابل کاهلی نسبت به ورزش کردن نیز مقاومت نشان دهد مسؤولیت پذیری بخش مهمّی از بهبودی در درمان اعتیاد است که شامل پذیرش مسؤولیت نیست به بدن خود هم می شود پذیرش مسؤولیت در مقابل بدن به معنی پرورش حس مواظبت از آن است. هر انسانی صاحب بدنی منحصر به فرد است که متفاوت از سایرین بوده و همچنین گرانبهاترین دارایی اوست که از اجدادش به او رسیده است بنابراین او باید به خوبی از بدن خود مواظبت کند مخصوصاً در مورد کسانی که مواد مصرف می کرده اند باید در نظر داشت موادی که قبلاً بدون هیچ توجهی وارد بدنشان می کرده اند بیشترین ضرر را برای بدن آنها داشته است در این نوشته سعی می کنیم به این افراد نشان دهیم که چگونه می توان متعادل ترین رژیم غذایی داشته باشند همچنین سعی خواهیم کرد آنها را تشویق کنیم تا یک برنامه منظم ورزش را شروع کنند تا تحمل ـ قدرت، انعطافشان بیشتر شود. در هنگامی که شما اقدام به ترک کرده اید تغذیه و ورزش هر دو بسیار اهمیت دارند به وسیله یک رژیم غذایی خوب و یک برنامه منظم و صحیح ورزشی شما می توانید: 1. آسیبی که مواد به بدنشان وارد کرده است ترمیم کنید. 2. هوشیاری ذهنتان را بیشتر کنید. 3. پایداری یک زندگی عاری از وابستگی به مواد را بدست آورید که این خود باعث عادت به حمایت از این نوع زندگی است. 4. یک وزن مطلوب و زمان بدست آورید. 5. رشد و علاقه از دست رفته به زندگی را دوباره در خود احساس کنید. 6. سطح انرژیتان را افزایش دهید. 7. اعتماد به نفستان را افزایش دهید. 8. فشارها و استرس های زندگی تان را کاهش دهید. 9. از بیماری های احتمالی در آینده جلوگیری کنید. برای کمک به شما در برنامه ریزی برای اصلاح وضعیت تغذیه تان هشت گام اساسی معرفی می کنیم که شما می توانید با انتخاب خودتان از آنها کمک بگیرید. گام های اولیه مهمترین مراحل هستند. گام اول کاهش مقدار چربی مصرفی. معمولاً 25% کالری غذا باید از چربی تأمین شود ولی مقدار چربی غذای ما معمولاً از 25% بیشتر است. غذاهای آماده مانند همبرگر ـ چیپس ـ سیب زمینی سُرخ کرده و سوسیس مصرف نکنید. غذاها را سرخ نکنید مثلاً مرغ را به صورت کباب شده یا آب پز مصرف کنید. معمولاً شما به چیزی که می خورید توجه نمی کنید مثلاً سسی که بروی سالاد خود می زنید مقدار زیادی روغن دارد، کره، چربی گوشت و زرده تخم مرغ مقدار زیادی کلسترول دارند که مصرف آنها باید محدود شود. گام دوم کاهش مقدار قند مصرفی افرادی که وابستگی به مواد دارند احتمالاً مصرف مواد قندی آنها از حالت عادی بیشتر است مقدار مصرف مواد قندی باید کاملاً متناسب با فعالیت بدنتان باشد وقتی مواد قندی مصرف می کنید ابتدا انرژیتان کمی افزایش می یابد و کمی سرخوش می شوید امّا این قند پانکراس را تحریک می کند و انسولین بیشتری ترشح می شود که باعث می شود قند خون پائین بیاید، سطح پائین قند خون باعث احساس خستگی ـ عصبانیت و تحریک پذیری می شود بنابراین شما باید سعی کنید، شکر، عسل، شربت کمتری بخورید و بیشتر میوه های تازه بخورید. گام سوم: کافئین یک محرک قوی است که اگر به صورت دارو وجود داشته باشد حتماً مصرف آن بدون تجویز پزشک قدغن خواهد بود ولی این کافئین در قهوه، چای، نوشابه، کوکاکولا، برخی داروها و مشکلات وجود دارد و ما به راحتی آن را مصرف می کنیم پس باید مصرف این مواد را به حداقل برسانیم. گام چهارم میزان نمک مصرفی خود را کاهش دهید مقدار مصرفی نمک را کاهش داده و غذای شور مصرف نکنید بدن شما کمی نمک نیاز دارد امّا معمولاً ما ایرانی ها نمک را بیش از حد لازم مصرف می کنیم. نمک زیاد باعث افزایش فشار خون افزایش خطر سکته قلبی. در سر سفره غذا نمکدان نگذارید به جای نمک از آبلیمو و ادویه جات استفاده کنید. گام پنجم روزانه یک قرص مولتی ویتامین مصرف کنید. البته در این کار زیاده روی نکنید. گام ششم غذاهای متنوعی بخورید هر روز مطمئن شوید از هر سه گروه اصلی غذاها مصرف کرده اید. گروه اول: نان ـ برنج ـ ماکارونی ـ غلات گروه دوم: میوه و سبزیجات گروه سوم: گوشت قرمز ـ مرغ ـ ماهی ـ محصولات لبنیات کم چرب و حبوبات گام هفتم: کربوهیدرات های پر شاخه تر مصرف کنید «مثل سلولز موجود در سبزیجات، برخی فشارهای عصبی با خوردن غذاهای حاوی فیبر و نشاسته کافی تسکین می یابند، همانند نان های سبوس دار میوه های تازه و سبزیجات.» گام هشتم هیچ گاه وعده غذایی را فراموش نکنید. در نظر داشته باشید که 5 وعده مختصر غذائی خیلی بهتر از سه وعده غذائی مفصل است تعداد وعده های غذایی زیاد در روز باعث می شود اختلاف بین حداکثر و حداقل قند خون کاهش یابد و خُلق فرد نیز نوسان کمی داشته باشد.

  ورزش در درمان اعتیاد انسان ها به ورزش منظم و رژیم غذائی مناسب برای سلامتی خویش نیاز دارند بخصوص آنهایی که اخیراً اقدام به ترک مواد کرده اند اصولاً 3 نوع ورزش وجود دارد: ـ ورزش های هوازی ـ کششی و قدرتی


  1ـ ورزش هوازی: این نوع ورزش شاداب کننده ترین نوع ورزش است ورزش های هوازی انرژی های شما را مصرف می کند، عضلات بزرگ بدن بخصوص ساق هایتان را به کار می اندازد و باعث قوی تر شدن قلبتان می شود، برای قوی تر شدن قلبتان نیاز به حداقل 20 دقیقه ورزش هوازی 3 بار در هفته دارید. ورزش باید کاملاً شدید باشد به طوری که ضربان قلب برای 20 دقیقه کاملاً بالا رود البته اگر سن شما بیش از 30 سال است یا سابقه بیماری قلبی دارید یا داروئی مصرف می کنید باید قبل از شروع ورزش با پزشکتان مشورت کنید. انوع ورزش های هوازی: دویدن ـ تنیس ـ دوچرخه سواری ـ شنا ـ فوتبال ـ بسکتبال ـ کوهنوردی و .... می باشد.

  2ـ ورزش های کششی: باعث کشیدن عضلات و تاندون ها می شود به طوری که آنها را بلندتر، انعطاف پذیرتر و نرم تر می کند که لازم است قبل از ورزش های هوازی، ورزش های کششی انجام شود تا بدن آماده شود.

  3ـ ورزش های قدرتی: مثل وزنه برداری، پرورش اندام باعث انقباض عضلات می شوند و آنها را قوی تر می کنند که در بیماران ترک اعتیاد ورزش های قدرتی توصیه نمی شود. 6. Top | #6
  مدير کل فروم

  عنوان کاربر
  مدیر کل
  تاریخ عضویت
  Oct 2011
  شماره عضویت
  41
  سن
  21
  نوشته ها
  28,638
  تشکر
  17
  تشکر شده 4 بار در 4 ارسال
  نوشته های وبلاگ
  2
  میزان امتیاز
  10

  درمان اعتیاد

  رژیم درمانی در ترک اعتیاد
  اعتیاد یکی از مهیب ترین و زیان آورترین بلاهای قرن ما است. این بلای عظیم چون گردابی هولناک ، افراد و به ویژه جوانان را به کام خود می کشد و زندگی و آینده آنان را تباه می کند . اعتیاد علاوه بر لطمات روحی ، بر جسم معتادان اثرات نامطلوب و ناگواری به جای می گذارد که گاه جبران آن بسیار مشکل خواهد بود . مواد مخدر به علت آن که مواد مغذی ضروری برای سلامت اعصاب و روان را از بدن تخلیه می کند ، انسان را در معرض ناراحتی های عصبی و روحی قرار می دهد و همین امر باعث می شود معتادان معمولا دچار سستی و رخوت ، بی توجهی به محیط اطراف (آپاتی ) ،بی حالی ، بی قیدی ،و در مواردی تحریک پذیری ، پرخاشگری ،اضطراب ، کم طاقتی و سایر اختلالات روحی می شوند.این عوارض موجب می گردد فرد معتاد به سلامت و تغذیه خود توجه ننماید. این افراد معمولا به میزان کافی و لازم غذا نمی خورند و به خصوص نوع مواد غذایی مصرفی آنان نیز مفید و مناسب نیست به عبارت دیگر افراد معتاد اکثر دچار بد غذایی ، کم خوری و بی نظمی در مصرف غذا هستند به این ترتیب در ساعات و اوقات خاص غذا نمی خورند و نظمی در ساعات غذا خوردن ندارند حتی ممکن است گاه بعضی از وعده های غذایی خود را حذف نمایند . این شیوه ی تغذیه بسیار زیان آور و نامناسب است وسلامت فرد را به طور جدی دچار مخاطه می کند. الگوی غذایی غلط و بی نظمی در مصرف غذا ، اثرات زیان بار و نامطلوبی بر سلامت شخص به جا می گذارد مضافا اینکه مواد مخدر در واقع سمومی هستند که به مقادیر متفاوت و به طور تدریجی وارد بدن شخص معتاد می شوندو با مسموم کردن بدن به سلامت اعضا لطمه می زنند. به خاطر داشته باشید که تقریبا تمام معتادان به مواد مخدر از هر نوع ، مبتلا به انواعی از سو تغذیه هستند .

  مواد مخدر بر اندام هایی مانند کبد ،قلب و عروق ، ریه ها ،سیستم اعصاب مرکزی ، کلیه ها ، دستگاه گوارش ، استخوان ها ، خون ،مخاط ها ، پوست و مو و برخی دستگاههای دیگر بدن اثرات نامطلوب و سوئی به جا می گذارند. در اینجا ابتدا اثرات مضر و مخرب اعتیاد بر سلامت دستگاه های مختلف بدن مورد بررسی قرار میگیرد و سپس به رژیم غذایی مناسب پس از ترک اعتیاد در برقراری سلامت و جبران لطمات وارد شده بر اعضا پرداخته خواهد شد .

  قبل از آنکه وارد بحث تغذیه در اعتیاد شویم ، متذکر می گردد ترک اعتیاد اولین و مهم ترین گام در حفظ سلامت مبتلایان است و سپس با تغذیه ی صحیح و مناسب می توان در رفع آسیب های وارد آمده بر اندام ها و دستگاه های مختلف بدن کوشید.

  لطمات وارد شده بر کبد
  اعتیاد موجب کاهش ذخایر ویتامین و موادمعدنی کبد شده و با ایجاد تورم و التهاب کبد ، جلوگیری از ترشحات صفراوی و نیز اعمال طبیعی کبد می گردد . اختلالات کبدی باعث عدم تمایل به مصرف غذا و بی اشتهایی می شود . مصرف الکل در حجم باالا و به خصوص به طور مداوم و به مدت طولانی موجب اختلالات شدید کبدی و نهایتا سینوز کبدی می شود که عارضه ای خطرناک است ، چون کبد وظایف مهمی در بدن انسان به عهده دارد . بنابراین بروز هر نوع اختلالی در این عضو مهم و حیاتی ، می تواند منجر به عوارض بسیار شدید و ناگوار در انسان شود و سلامت شخص را در معرض خطر جدید قرار دهد . در اعتیاد همان گونه که ذکر گردید کبد لطمات زیادی می بیند که پس از ترک اعتیاد باید با تغذیه ی صحیح متعادل و مناسب به بهبود آسیب های وارد شده به این عضو حساس کمک کرد . رژیم غذایی مناسب برای جبران آسیب های کبدی عبارت است از : رژیم بر کالری ، مصرف غذاها با ارزش تغذیه ای بالا از قبیل غذاهای غنی از پروتئین ، چربی متوسط و متعادل مواد غنی از ویتامین و املاح .

  میزان انرژی دریافتی با توجه به مقدار چربی زیر جلد یا به عبارت دیگر با در نظر گرفتن وزن فرد نسبت به قد تنظیم می گردد . چنان چه شخصی دارای وزنی بالاتر از محدوده ی استاندارد باشد باید میزان انزژی محدود گردد و اگر وزن او زیر حد استاندارد قرار داشته باشد باید از رژیم با کالری بالا استفاده کند. در رژیم پرکالری انرژی مصرفی را باید بیش تر از کربوهیدارت و عمدتا از مواد نشاسته ای تامین کرد و در مصرف چربی نباید به هیچ وجه افراط شود زیرا موجب بالا رفتن کلسترول و سایر چربی ها نامطلوب خون و بروز عوارض قلبی ،عروقی می گردد. در اختلالات کبدی برای ترمیم آسیب های وارد شده به مصرف مکمل های ویتامینی و مواد معدنی توصیه می شود .

  تاثیر اعتیاد بر قلب و عروق
  یکی از اندام هایی که در اعتیاد به شدت تحت تاثیر قرار می گیر و لطمه می بیند ، سیستم قلب و عروق است. قلب عضو حساسی است که وظیفه ای حیاتی در بدن انسان به عهده دارد و هر نوع اشکال و اختلالی در این عضو حساس می تواند اثرات ناگوار و حتی مرگبار بر سلامت انسان به جا گذارد پس لاز است هرچه بیش تر در حفظ سلامت این عضو حساس و حیاتی کوشید .

  اعتیاد موجب اتلاف عضلات به علت دریافت ناکافی پروتئین می شود که اکثرا همر با افزایش ذخایر چربی بدن و فشار خون بالا رخ می دهد. موادمخدر بسته به نوع آن اثرات متفاوتی بر قلب و گردش خون به جای می گذارد از حمله افزایش بازده و سرعت ضربان قلب ، بی نظمی در انقباض عروق مرکزی و افزایش فشار خون که این حالت در نهایت می تواند منجر به تصلب شرایین ، عوارض قلبی و عروقی و سکته شود. برنامه غذایی مناسب برای پیش گیری از این عوارض عبارت است از رژیم با چربی پایین ، پروتئین کافی ، رژیم غنی از فیبر غذایی و کاهش نمک مصرفی ، مصرف غذاهای سرخ کرده یا مواد چرب و شیرین از عوامل خطرزا برای افراد معتاد است و عوارض فوق را تشدید می نماید بنابراین بهتر است غذا بیش تر به صورت پخته مصرف شود و به هنگام طبخ از روغن های مایع گیاهی به مقدار متعادل استفاده گردد. پروتئین های با کیفیت بالا مانند شیر و لبنیات ،ماهی ، مرغ ، گوشت و تخم مرغ در این موارد توصیه می گردد . ولی باید توجه داشت که شیر و لبنیات از نوع کم چربی استفاده شود . گوشت قرمز و تخم مرغ به علت افزایش کلسترول و سایر چربی های نامطلوب خون باید محدود گرد و از سرخ کردن آن خودداری شود و این مواد به صورت پخته تهیه و مصرف شود.

  ماهی از موادیست که برای سلامت قلب و عروق بسیار مفید است زیرا اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6که در انواع ماهی ها به مقادیر متفاوت وجود دارد از بروز لخته در عروق قلب و نیز سفت و سخت شدن جدار عروق پیش گیری و به سلامت قلب و عروق کمک می کند و از سکت های قلبی و مغزی پیش گیری می نماید . ماهی بهتر است به صورت بخارپز و یا کباب شده مصرف گردد زیرا ماهی سرخ کرده به خصوص چنانچه با روغن گیاهی جامد سرخ شده باشد ، موجب افزایش چربی های نامطلوب خون و عوارض قلبی عروقی میگردد. در صورت استفاده از پروتئین های گیاهی بهتر است جهت بالا بردن کیفیت پروتئین از مخلوط دو نوع پروتیئن گیاهی مانند غلات و حبوبات و مغزها یا غلات و مغزها استفاده شود این امر موجب می شود که اسیدهای آمینه موجود در پروتیئن های گیاهی به کمک یکدیگر تکمیل گردیده و در نتیجه ارزش پروتئین آن افزایش پیدا کند.

  نمک مصرفی روزانه باید به میزان متعادل باشد زیرا مصرف نمک زیاد موجب افزایش فشارخون و در دراز مدت بروز عوارض قلبی عروقی می شود . متاسفانه در کشور ما عادات نامناسب استفاده ی بی رویه از نمک همراه مواد غذایی یا به عبارتی مصرف غذاهای شور و پر نم رواج زیادی دارد . باید توجه داشته باشیم که سدیم موجود در نمک طعام برای حفظ سلام انسان ضروریست ولی ازدیاد مصرف آن به سلامت قلب و عروق لطمه می زند . سدیم به مقادیر متفاوت تقریبا در تمام مواد غذایی موجود است . به هنگام تهیه غذا نیز معمولا مقداری نمک به آن افزوده می شود . به این ترتیب نیاز انسان به سدیم برآورده می گردد و دیگر احتیاجی به اضافه کردن نمک به غذا در سر سفره و یا استفاده از نمک اضافی همراه مواد غذایی نیست . فقط در مناطق بسیار گرم و یا در صورت فعالیت سنگین که موجب تعریق شدید می شود نیاز به نمک طعام افزایش می یابد زیرا مقدار قابل توجهی سدیم از طریق تعریق دفع می شود . البته در این شرایط نیز نباید در مصرف نمک افراط کرد زیرا غدد مترشحه ی عرق به تدریج خود را از با این حالت تطبیق داده و مقدار سدیم دفعی را کاهش می دهند بنابراین در چنین شرایطی نیز نیازی به مصرف بی رویه نمک و استفاده از غذاهای خیلی شور نیست .
 7. Top | #7
  مدير بازنشسته

  عنوان کاربر
  مدیر بازنشسته
  تاریخ عضویت
  May 2012
  شماره عضویت
  2221
  سن
  30
  نوشته ها
  10,917
  تشکر
  0
  تشکر شده 0 بار در 0 ارسال
  میزان امتیاز
  0

  درمان و ترک اعتیاد

  درمان اعتیاد
  اصول‌ كلي‌

  به‌ مشكل‌ خود اعتراف‌ كنيد.
  خواهان‌ كمك‌ تخصصي‌ باشيد.
  مسأله‌ را از خانواده‌ و دوستان‌ خوبتان‌ پنهان‌ نكنيد. با آنها صادق‌ باشيد و از آنها كمك‌ بخواهيد.
  روان‌درماني‌ يا مشاوره‌
  بستري‌ شدن‌ در موارد بروز علايم‌ محروميت‌ از مواد
  از معاشرت‌ با دوستاني‌ كه‌ شما را تشويق‌ به‌ مصرف‌ مجدد مواد مي‌كنند خودداري‌ كنيد.
  به‌ گروه‌هاي‌ حمايتي‌ بپيونديد.

  داروها
  دي‌سولفيرام‌ براي‌ وابستگي‌ به‌ الكل‌. وقتي‌ اين‌ دارو مصرف‌ مي‌شود، اگر فرد الكل‌ بنوشد، واكنشي‌ در او بروز مي‌كند كه‌ كم‌كم‌ از الكل‌ بيزار مي‌شود.
  متادون‌ براي‌ اعتياد به‌ مواد مخدر، اين‌ دارو خود يك‌ ماده‌ مخدر است‌ اما اثرات‌ ضعيف‌تري‌ دارد و مي‌توان‌ از آن‌ براي‌ كاهش‌ شدت‌ علايم‌ محروميت‌ از مواد مخدر ديگري‌ كه‌ فرد بدان‌ها اعتياد دارد استفاده‌ نمود.

  فعاليت‌
  محدوديتي‌ براي‌ آن‌ وجود ندارد. مرتباً و با علاقه‌ ورزش‌ كنيد.

  رژيم غذايي
  يك‌ رژيم‌ غذايي‌ طبيعي‌ و متعادل‌ با پروتئين‌ زياد داشته‌ باشيد. اگر سوء تغذيه‌ داريد، مصرف‌ مكمل‌هاي‌ ويتامين‌ ممكن‌ است‌ ضروري‌ باشد.
  در اين‌ شرايط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نماييد
  اگر شما سوء مصرف‌ مواد يا اعتياد به‌ اين‌ گونه‌ مواد داريد.
  اگر دچار علايم‌ جديد و غيرقابل توجيه شده ايد‌. داروهاي‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ ممكن‌ است‌ عوارض‌ جانبي‌ به‌ همراه‌ داشته‌ باشند.
 8. Top | #8
  مدير بازنشسته

  عنوان کاربر
  مدیر بازنشسته
  تاریخ عضویت
  May 2012
  شماره عضویت
  2221
  سن
  30
  نوشته ها
  10,917
  تشکر
  0
  تشکر شده 0 بار در 0 ارسال
  میزان امتیاز
  0

  RE: درمان و ترک اعتیاد

  روشهاي ترك اعتياد
  پژوهش: سيده لادن مطلبي پور
  فريب آگهي هاي تبليغاتي ترك اعتياد را نخوريد
  قسمت آگهي هاي اغلب روزنامه هاي پرتيراژ صبح و عصر و مجله هاي پرطرفدار خانواده ها و جوانان لبريز از آگهي هاي تبليغاتي درمان اعتياد است با عباراتي چون «درمان قطعي» «درمان تضميني» «موفق ترين و جديد ترين روش» «درمان پنهاني و به دور از عوارض ترك» «درمان اعتياد بدون عود مجدد» و... مشاهده مي شود و به دنبال آن انواع متعددي از روش هاي ترك اعتياد معرفي شده است. «درمان با گياهان دارويي»، «درمان با دارو»، «درمان به روش بستري كوتاه مدت يا بلند مدت در بيمارستان»، «درمان به روش طب سوزني»، «سم زدايي به روش فوق سريع UROD و سريع RDL» و.

  .. كه اغلب بدون توجه به ابعاد وابستگي رواني، فرهنگي و اقتصادي فرد تنها به زدودن ماده مؤثره مواد مخدر يعني «مرفين» مي پردازند.

  در معدود مواردي پيگيري و درمان توسط روانپزشك و تيم درماني مددكار اجتماعي، روان شناس باليني و مشاور خانواده و... با مجوز رسمي از وزارت بهداشت و درمان مشاهده مي شود ،كه به دور از تبليغات پرزرق و برق و آنچناني است واغلب اين موارد هم براي فريب آگهي مي شود و پيگيري بعدي كمتر وجود دارد.
  اينكه بسياري از افراد غيرمتخصص چون حكيمان عطاري ها و حتي در مواردي پزشكان بدون تخصص و بدون گذراندن هيچ دوره آموزشي معتبر و رسمي مكانهايي را جهت بستري كردن موقت معتادان و ترك اعتياد آنها برپا نموده اند وبا بهايي اندك به اين كار بيشتر تجاري خود اقدام مي كنند؛ مورد سخن ما نيست كه پيگيري اين مسئله كه تخصص ترك اعتياد در محدوده كار كدام گروه از پزشكان است و چرا اقدام به جمع آوري مراكز نامعتبر و غيرعلمي ترك اعتياد نمي شود بر تمام مسئولين و متصديان اين امر عيان است.

  آنچه مسلم است آن است كه مبارزه عليه توليد و توزيع مواد مخدر به تنهايي باعث كاهش مصرف مواد مخدر نخواهد شد. تنها روش مؤثر براي كاهش شيوع اعتياد، به كارگيري برنامه هاي پيشگيري و درمان همگام با مبارزه با عرضه مواد است. از سوي ديگر درمان يك معتاد كاري گروهي است كه حمايت مسئولين جامعه و سرويس هاي خدماتي مدد كاري كارآمد و داراي امكانات وسيع را مي طلبد و از اين جهت بايد گفت كه اگر يك فرد معتاد دوره ترك را كه حداكثر هفت تا ده روز است طي كرد، تنها وابستگي جسمي و نياز فرد به ماده مخدر رفع خواهد شد و براي رفع مسائل رواني و ريشه هاي اصلي گرايش فرد به اين مواد دوره هاي شش ماهه تا يك ساله روان درماني و گروه درماني و مشاوره خانواده ضروري و اجتناب ناپذير است تا از عود مجدد جلوگيري شود. اعتياد به مخدرها باعث يك سري دگرگوني هاي جسمي و رواني در معتاد شده مانند كاهش درد، خوش بيني اغراق آميز و بي مورد به ويژه در حال نشئگي، نداشتن هدف و رسيدن به پوچي بخصوص در حالت خماري همچنين جرم و جنايت و اعمال ضد اجتماعي و همسرآزاري و اين مسائل باعث شده جمع كثيري از معتادان به دلايل متعددي براي ترك اعتياد اقدام نمايند.

  *علل ترك اعتياد از نظر بيماران (معتادان)
  ۱- بيشترين تعداد افراد معتاد به دليل خستگي و دلزدگي از اعتياد براي ترك آن مراجعه مي كنند.
  ۲- عده اي نيز به دليل آينده نگري به خاطر همسر و فرزندان خويش مراجعه مي كنند.
  ۳- در مضيقه مالي قرار گرفتن شديد افراد نيز آنان را براي ترك اعتياد مصمم مي كند.
  ۴- حفظ آبروي خانوادگي نيز از علل مراجعه معتادان است.
  ۵- و سرانجام عده اي نيز به خاطر ناراحتي جسمي كه از اعتياد نصيبشان شده براي ترك آن مراجعه مي كنند. اينك به بررسي چند اصطلاح مي پردازيم.

  *تعريف معتاد
  معتاد فردي است كه ماده شيميايي خاصي را استفاده كرده و به آن وابستگي بدني پيدا مي كند، به اين معني كه با قطع آن ماده تظاهرات فيزيولوژيكي غيرارادي در او پيدا مي شود.

  *تعريف دارو
  سازمان بهداشت جهاني دارو را چنين تعريف كرده است: «دارو عبارت است از هر ماده اي كه وقتي وارد بدن موجود زنده شد موجب تغيير يا تعديل در خاصيت يا عمل موجود زنده شود.»

  *تعريف وابستگي دارويي
  وابستگي را مي توان به دو نوع كلي تقسيم كرد:

  وابستگي روحي: كه ريشه اش در خاصيت بعضي از انواع داروهاست كه قادر به رفع حالت كسلي و دلتنگي انسان هستند، اين اصطلاح به طور ضمني به وجود تعارضات دروني و روابط اجتماعي دلالت دارد كه سرانجام منجر به اشتباه ذهني فرد در فراهم كردن و استفاده نمودن از مواردي مي گردد كه برخلق و تفكر انسان مؤثر واقع مي شوند.

  وابستگي جسمي: به تغييرات در فيزيولوژي بدن گفته مي شود كه ناشي از مصرف مكرر دارو است. مصرف مكرر بعضي مواد منجر به پيدايش «تحمل دارويي» مي شود كه معني آن، اين است كه: «شخص براي كسب اثرات فرماكولوژيك اوليه آن ماده ناگزير مي گردد كه مرتباً مقدار مصرف مواد را بالا ببرد» سرعت پيدايش تحمل بستگي به نوع، مقدار، دفعات مصرف و احتمالاً به برخي عوامل فيزيولوژيك فردي دارد.
  وقتي وابستگي جسمي پيدا شد. قطع ناگهاني و حتي قطع تدريجي ممكن است منجر به پيدايش «سندرم مشخص قطع دارو» شده و استفاده كنندگان را به مصرف مجدد آن وادار سازد.
  به همين جهت است كه در افراد معتاد دوره هاي متناوب محروميت دارويي و تكرار مصرف دارويي مشاهده مي شود.
  كسي كه از مواد اعتيادآور، مدتي استفاده كرده است اگر به طور ناگهاني آنها را قطع كند، علائمي دروني تظاهر مي كند كه به اين علائم نشانه نرسيدن آن ماده گفته مي شود.

  *مهمترين علائم و نشانه هاي قطع ناگهاني مواد مخدر بر بدن يا نرسيدن ماده مخدر به شخص معتاد عبارتنداز:
  ۱- در مورد مخدرها مثل ترياك، پس از قطع ناگهاني، علائمي مانند دردهاي شكمي، اسهال، بيخوابي، تحريكات عصبي، گشاد شدن مردمك چشم و سيخ شدن موها ديده مي شود.
  ۲- بدمزه شدن دهان، شل شدن عضلات صورت، سردرد شديد و زياد شدن ادرار، عرق سرد مداوم، پريدن اعضاي بدن در خواب، بدبو شدن بدن، كم شدن ديد چشم، رقيق القلب شدن به طوري كه با كوچكترين تحريك عصبي گريه كند، آب ريزش از چشم و بيني و دهان، ظهور دردهاي كهنه كه در بيمار بوده ولي به جهت استفاده از مرفين و مخدرها اين دردها پنهان شده بودند، گوش درد، پادرد، كمردرد و دندان درد و... كم شدن آب بدن و كم شدن فشار خون و عدم تعادل در راه رفتن و...

  *درمان اعتياد
  درمان اعتياد سه مرحله دارد:

  1-سم زدايي: يعني درمان وابستگي جسمي و فيزيولوژيك فرد كه به مصرف ماده مرفين دارد (ترياك، هروئين و شيره) و پيشگيري از بروز علائم محروميت دارويي يا سندرم قطع مصرف كه روش هاي گوناگوني داردچون:
  ـ دارو درماني توسط روانپزشك به صورت سرپايي يا بستري در بيمارستان
  ـ طب سوزني
  UROD_و RD توسط متخصص بيهوشي در بيمارستان

  2-قطع وابستگي رواني: كه نياز به ارزيابي دقيق روانشناختي شخصيت فرد معتاد و برنامه هاي طولاني مدت مشاوره و روان درماني فردي و گروهي و خانواده درماني دارد.

  3-جلوگيري از عود مجدد اعتياد: يا روي آوردن دوباره فرد به مصرف مواد مخدر است يا يعني احساس ولع شديد براي مصرف مجدد مواد.

  *مرحله قطع وابستگي
  درمان دارويي

  داروهايي وجود دارند كه علائم محروميت را تسكين مي دهند. اين داروها مي توانند تجربه محروميت را آسانتر و قابل تحمل تر نموده و شانس موفقيت را بيشتر كنند.

  *كلونيدين
  دارويي است كه به طور رسمي براي درمان فشار خون تأييد شده ليكن در درمان محروميت از مواد افيوني، تهوع، استفراغ، اسهال، كرامپ ها و تعريق ناشي از اپيوئيد ها را از بين مي برد ولي تأثير چنداني در كاهش دردهاي عضلاني و بيخوابي و ولع مصرف ندارد.
  علاوه بر اين اثر سداتيوكلونيدين در كاهش علائم ترك كمك زيادي مي كند.

  بايد توجه كرد كه بعضي از بيماران به مصرف كلونيدين بسيار حساسند و حتي با مقادير جزئي آن دچار كاهش شديد فشار خون مي شوند. لذا اين دارو بهتر است در درمان هاي سرپايي بيماران مصرف و موارد منع مصرف آن نيز رعايت شود.

  *آنتي هيستامين ها و ضدافسردگي ها
  براي درمان اضطراب و بيقراري و بيخوابي اين افراد داروهاي خانواده ضد افسردگي سه حلقه اي مثل آمي تريپتيلين و...

  تجويز مي شود. همچنين داروهاي آنتي هيستاميني مانند ديفن هيدرامين و هيدروكسي زين و...
  درمان هاي دارويي را مي توان تحت عنوان اگونيست ها و آنتاگونيست هاي مرفين طبقه بندي كرد.
  آگونيست ها يعني مواد شبه افيوني يا شبه مرفيني كه از اوايل قرن بيستم، از نظر قانوني براي درمان سوء مصرف مواد مخدر قابل دسترسي بود و ديگر مواد شبه مخدر متادون و بوپرونورفين با اسم متداول آمپول تمجيزك در بين معتادين و قرص زيرزباني آن، مي باشند.

  *متادون
  اولين ماده شبه مخدر مصنوعي است كه تنها در درمانگاه هاي داراي مجوز رسمي از وزارت بهداشت و درمان قابل دسترسي است.
  اين دارو به مقدار كافي براي جمعيت وسيع معتاداني كه متقاضي درمان هستند وجود ندارد. پژوهش ها حاكي است سندرم محروميت همراه با مصرف متادون به ندرت شديد تر از يك سندرم آنفولانزايي است و حداكثر شدت آن از ۷۲ ساعت تجاوز نمي كند.

  اما در درمان كوتاه مدت با متادون علائم زير مشاهده شده است:
  ۱- تعريق، يبوست، چرت زدن، اشكالات خواب (كم خوابي)
  ۲- اضطراب و تهوع و استفراغ
  ۳- كاهش تهويه ريوي مانند وضعيت مسموميت با مرفين
  ۴- افت فشار خون وضعيتي
  ۵- اسهال غيرعفوني در انتهاي مرحله درمان در اثر فعاليت بيش از حد روده ها
  ۶- دردهاي استخواني و عضلاني
  نكته ديگر قابل توجه در استفاده ازمتادون به عنوان درمان اعتياد آن است، افرادي كه يك بار توسط متادون درمان شده باشند احتمال قطع موفقيت آميز اين دارو توسط آنها امري بعيد است، چرا كه در بيشتر موارد «فرد معتاد به افيون» به «بيمار وابسته به متادون» تبديل شده و تمايل دارد زندگي خود را به همين صورت ادامه دهد.

  *بوپرونورفين
  اين دارو فعلاً در مراحل آزمايش باليني قرار دارد و احتمال مي رود در آينده با رفع مشكلات و مضرات آن به طور وسيعي جهت انجام سم زدايي مورد استفاده قرار گيرد. ليكن امروزه اين دارو علي رغم آنكه دارويي ممنوع است در بازار آزاد دارويي موجود مي باشد كه بسياري از معتادين و مراكز غيرمجاز ترك اعتياد اين داروي شبه مخدر را جايگزين اعتياد قبلي خود كرده اند.
  روش هاي درماني U.R.O.D و R.Dو بستري در بيمارستان به عنوان يك قاعده عملي و كاربردي براي فردي كه اكثر روش هاي درماني را امتحان كرده و نتيجه نگرفته يا قادر به تحمل قطع وابستگي دارويي اش به طور تدريجي نمي باشد و مسئله اي را كه ماه ها و شايد سالها گرفتارش بوده مي خواهد، يك شبه يا يك هفته اي كنار بگذارد توصيه به بستري در بيمارستان و يا انجام روش هاي U.R.O.D و R.D مي شود.(۱)
  دومين روش يعني روش سم زدايي فوق سريع مواد افيوني(۲)، فرد معتاد در بيمارستان پذيرش شده، بيهوشي عمومي به او داده مي شود و با استفاده از داروهاي آنتاگونيست (ضد) مورفين مثل آمپول نالوكسون به درمان فرد معتاد اقدام مي شود. اين دارو بعد از ورود به بدن در يك واكنش رقابتي با مورفين آن را از گيرنده هاي(۳) خود جدا كرده و جاي آن را در سيناپس ها(۴) اشغال مي كند و سريع علائم محروميت را آشكار مي سازد كه به علت بيهوش بودن فرد، درد و رنج ناشي از اين علائم را احساس نمي كند و در طي مدت بيهوشي كم كم فرد سم زدايي يا درواقع مورفين زدايي مي شود. بعد از به هوش آمدن به او داروي نالتروكسون كه كپسولهاي خوراكي است و مانند نالوكسون تزريقي آنتاگونيست مورفين است داده مي شود. در بعضي از تبليغات تجاري به عنوان داروي بيزاري و جلوگيرنده از عود اعتياد معرفي مي شود.
  در روش سم زدايي فوق سريع فرد در معرض خطرات بيهوشي قرار مي گيرد و براي استفاده از افراد كه بدون بررسي هاي قبلي و قلبي، ريوي و دادن شرح حال درست در مورد بيماريهاي خاص و مزمن خود به پزشك معالج به اين روش اقدام مي كنند ممكن است خطر جاني دربرداشته باشد. ولي به هر حال اولاً بايد شخصي كه از اين روش استفاده مي كند ساير روش هاي ساده تر را امتحان كرده باشد. ثانياً بررسي كامل جسمي شده باشد تا بيماري قلبي يا ريوي و ... نداشته باشد. ثالثاً توسط متخصص بيهوشي كه در اين روش ها تسلط داشته باشد و قطعاً در بيمارستاني انجام گيرد كه مجهز به ICU و CCU باشد.

  *روش درمان R.D
  اين روش كه روش سريع سم زدايي است به بيمار بيهوشي عمومي داده نمي شود بلكه با استفاده از تزريق داروهايي مثل ديازپام توسط روانپزشك فرد در وضعيت نيمه هوشياري قرار مي گيرد تا عوارض محروميت را كمتر احساس كند و در اين وضعيت با دوزهاي معيني نالوكسون به فرد تزريق مي شود تا عمل سم زدايي انجام شود.

  ترك با داروهاي گياهي يا ترفند جديد سودجويان مدتي است كه تبليغات وسيعي در اين زمينه به چشم مي خورد؛ تبليغاتي كه با هزينه اندك و تضمين صد در صد معتادين را به سوي خود جلب مي كند!
  اين كه محتواي اين كپسول ها و شربت ها و داروهاي گياهي چيست شايد اكثر مردم از آن بي خبر باشند. عطاران انواعي از قرص هاي روانگردان نظير واليوم (اكسازپام)، لارگاكتيل (كلروپرومازين) و غيره را كوبيده و با پودر ديونين و برگ تاتوره خرد شده مخلوط مي كنند و براي اين كه مزه تلخ و رنگي قهوه اي يابد قدري پودر قهوه به آن اضافه مي كنند و آنها را در پوكه هاي كپسول خالي كه در ناصرخسرو فراوان به فروش مي رسد ريخته و با جوشانده همين معجون هم شربت درست مي كنند!

  *داروهاي روانگردان
  داروهاي شيميايي هستند كه تجويز آنها در محدوده روانپزشكان يا متخصصين اعصاب و روان است و نه هيچ فرد ديگري چرا كه دوز و ميزان مصرف اين داروها، اثرات آنها، مكانيسم عمل آنها و تداخلات دارويي آنها و مورد تجويزشان و طول مدتي را كه بيمار نياز به درمان با چنين داروهايي دارد تنها به اين متخصصين طي گذراندن دوره تخصص در دانشگاه آموزش مي دهند و به همين دليل است كه مقوله ترك اعتياد از نظر سازمان بهداشت جهاني تنها مسئوليت روانپزشكان است و نه هيچ متخصص ديگري!

  *تاتوره
  تاتوره گياهي است خودرو كه در ايران در نواحي مختلف مي رويد. اين گياه از خانواده گياهان تيره سيب زميني و داراي برگهاي پنجه اي شكل است.
  تاتوره همان گياه توهم زايي است كه كارلوس كاستانداي معروف در تعاليم دن خوان يا ساير كتابهايش تحت عنوان «عرفان سرخپوستي» معرفي مي كند.
  تاتوره را قديمي ها به عنوان «داروي سگ كش» مي شناسند. مصرف اين گياه در انسان باعث توهم شديد، بي قراري، ترس اختلالات تكلم، لكنت زبان، عدم كنترل حركات و عدم كنترل ادرار، تنگ شدن مردمك چشم، بر هم خوردن تعادل، تاري ديد و رقص ذرات موهوم مقابل چشم، تعريق زياد و سستي و ضعف شديد مي شود.

  به علت تخريبي كه اين ماده در لوب بينايي مغز انجام مي دهد كسي كه تاتوره دم كرده مصرف كند هزاران مورچه خيالي روي زمين مي بيند كه سعي در گرفتن آنها دارد. ظاهراً فروشندگان داروهاي گياهي ترك اعتياد از اين دارو به عنوان محركي براي جبران ضعف بيماران معتاد در مرحله ترك استفاده مي كنند و به مقادير كم و از اثرات مخرب آن بر روي مغز انسان بي خبرند.

  *ديونين
  يكي از آلكالونيدهاي مرفين يعني از مشتقات آن است كه اهل فن آن را «جوهر شيره» مي نامند. در واقع عطاران اين ماده را به اشتباه به عنوان يك آگونيست مرفين مصرف مي كنند كه البته تهيه آن و بهايي كه براي تهيه آن مي پردازند به دشواري و هزينه اي نيست كه براي تهيه متادون يا تمجيزك در بازار آزاد بايد صرف نمايندو استفاده از اين دارو مورد تأييد هيچ يك از متخصصان علم داروشناسي و ترك اعتياد نمي باشد. چرا كه اين دارو توانايي اشغال گيرنده هاي مورفيني را ندارد و اما وقتي فرد معتاد از اين كپسول ها و شربت ها استفاده مي كند چون محتواي آنها نيز مخدر است سرحال است و نيازي به مصرف مواد مخدر حس نمي كند و آن را به حساب تأثيرات معجزه آساي داروهاي حكيم عطار مي داند و با تعريف از آن نزد ديگران باعث روي آوردن عده بيشتري به اين نوع داروها مي شود غافل از اين كه با اتمام داروها روز از نو و روزي از نو خواهد بود و بايد از همان مواد مخدر قبلي و اين بار با دوز بيشتر به علت پيدايش تحمل دارويي مصرف كند يا معتاد به استفاده از داروهاي گياهي حكيم عطار شده كه او نيز دوز داروهاي روانگردان و غيره را مجبور است بالاتر ببرد!

  *طب سوزني
  تعريف طب سوزني:
  طب سوزني يك روش درماني است كه در آن سوزني ظريف از ميان پوست در عمق چند ميلي متر يا بيشتر قرار مي گيرد.
  براي مدتي در محل باقي گذاشته مي شود، گاهي دستكاري شده و نهايتاً بيرون آورده مي شود.

  شيوه هاي درمان با سوزن: طب سوزني يعني درمان با سوزن، شيوه هاي مختلفي دارد.
  استفاده از يك سوزن تا دو جين سوزن و باقي گذاشتن از يك تا بيست دقيقه.

  *موارد استفاده از طب سوزني در سندرم ترك
  طب سوزني يا به صورت غيراختصاصي براي تخفيف علائم عصبي مثل اضطراب يا افسردگي كه حين سندرم ترك اتفاق مي افتد به كار مي رود كه در آن صورت در كنار ديگر داروها يا روان درماني استفاده مي شود و يا به صورت كاملاً اختصاصي براي مقابله با علائم سندرم ترك به كار مي رود.

  *قطع وابستگي رواني
  از آنجايي كه مصرف مواد مخدر اختلالات شخصيتي و رواني در فرد معتاد بوجود مي آورد قطع وابستگي رواني او نياز به درمان روانپزشكي و روان درماني و مشاوره اي دارد.

  *مسائل روانشناختي و شخصيتي معتادان
  ۱- معتادان به مواد مخدر خود را فهيم تر از ديگران مي دانند بويژه در حالت خماري خود را صاحب حق دانسته و از همه طلبكار و متوقع هستند و در رابطه با انجام نشدن كارها و خواسته هايشان و خطاهاي زندگي شان همه را مقصر مي دانند جز خودشان، چرا كه بارزترين خصيصه رواني آنان، خود شيفتگي است. آنان رفيق بد و همسر ناسازگار يا رفتار نادرست والدين را به عنوان عوامل گرايش خود به اعتياد در اولويت قرار مي دهند.

  ۲-پرگويي و احياناً دروغگويي بخصوص در حالت نشئگي از خصايص ديگر شخصيتي آنان است. اكثر آنها به نگرش هاي فلسفي روي مي آورند و بر پوچي دنيا اشاره مي كنند و اين نگرش را كه در اثر اعتياد حاصل شده، جهان بيني و ژرف بيني خود نسبت مي دهند و اين ديدگاه ممكن است به افسردگي عميق، خودكشي و كناره گيري از كار و فعاليت اجتماعي منجر شود.

  ۳- با پيشرفت مصرف تغييرات رفتاري و شخصيتي زيادي در فرد بوجود مي آيد از مهمترين تغيير آنها اين است كه معتاد را به موجودي زبون و ذليل بدل مي سازد و ضعف و ناتواني و ترس زيادي بر او تحميل مي كند.

  ۴- كليه معتادان انسانهايي ظريف و زود رنج هستند و در بين معتادان فردي كه اراده قوي داشته باشد تاكنون مشاهده نشده است. لذا كساني كه پايداري و ثبات رواني ضعيف دارند يا به قول خودشان لطيف مي باشند بيشتر گرايش به مواد مخدر پيدا مي كنند و اينها اكثراً مصرف مواد را تفنني آغاز كرده اند كه اندك اندك به صورت نيازشان در مي آيد.

  ۵- افراد معتاد به هيچ چيز و هيچ كس وفادار نيستند و تنها سعي آنان در بدست آوردن مواد مخدر مورد نيازشان است.

  ۶- بيشتر آنها لذت طلب و خشن هستند و حتي بعد از مصرف مواد از هر كار و هر چيزي لذت مي برند. ولي با اين حال زودرنج و خشن هستند و بسيار متوقع.

  ۷- از لحاظ عاطفي در برابر هيچ كس و هيچ چيز احساس مسئوليت نمي كنند و مردم و اطرافيان را مسئول رفتار خود مي دانند.

  *جلوگيري از اعتياد مجدد
  اين مرحله تنها با استفاده از داروي بيزاري موسوم به نالتروكسون كه بين معتادان به اين عنوان معروف گشته ميسر نيست.
  نالتروكسون كه به صورت كپسول هاي ۲۵ ميلي گرمي و ۵۰ ميلي گرمي در داروخانه ها موجود است در واقع يك آنتاگونيست (ضد مورفين) است و با مصرف روزانه اين دارو گيرنده هاي مورفين در بدن فرد اشغال مي شود و حتي در صورت حضور فرد در محيطي كه ترياك كشيده مي شود فرد دچار حالت تهوع گشته و اين وضعيت اندك اندك باعث بيزاري وي از اين ماده مي شود و در نتيجه از حضور در جمع معتادين و مصرف مجدد ماده مخدر دور مي ماند. نكته قابل توجه آن است كه اگر فرد از روي ناآگاهي مثلاً ترياك مصرف كند در عرض مدت كوتاهي دچار شوك گشته و مرگ او قطعي است. لذا تجويز اين دارو بايد زماني آغاز شود كه حتي يك ميلي گرم مورفين يا ماده مخدر در خون شخص نباشد و آزمايش خون او از نظر مواد مورفيني كاملاً مفيد باشد چرا كه در غير اين صورت تشنج و عوارض مرگباري به دنبال خواهد داشت اگر خودسرانه به مصرف دارو اقدام شود.
  از طرفي مصرف بلند مدت نالتروكسون هرگز توصيه نمي شود چرا كه مكانيسم متابوليزه شدن اين دارو از راه كبد است و مصرف بيش از ۶ ماه آن ممكن است عوارض خطرناكي براي كبد داشته باشد.
  دليل ديگر عدم توصيه علمي مصرف دراز مدت اين دارو آن است اگر فرد مصرف كننده نالتروكسون دچار سانحه اي شده و به بيمارستان انتقال يابد چون پزشكان و كادر درماني از اين مسأله مطلع نيستند ممكن است به فرد مصدوم كه معمولاً به آرامبخش نياز دارد از داروهايي كه حاوي مواد مخدر ضددرد است استفاده كنند. لذا در چنين مواردي فرد حتماً بايد يادداشتي همراه خود داشته باشد تا كادر درماني از وضعيت بيمار مطلع باشند و دارويي تجويز نكنند كه منجر به مرگ وي گردد.

  راه حل علمي براي جلوگيري از عود مجدد اعتياد فرد، مصرف كوتاه مدت داروي نالتروكسون همراه با روان درماني و ريشه يابي علل گرايش فرد به سوي مواد مخدر است چرا كه مصرف مواد مخدر مثل خاكستري است كه روي آتش مشكلات رواني و شخصيتي فردي را مي پوشاند و بعد از قطع مصرف است كه مشكلات فرد تازه نمايان مي شود.
  كساني كه اضطراب، افسردگي و اختلال شخصيت ضداجتماعي و اختلال شخصيت مرزي دارند بيشتر روي به مصرف اين گونه مواد مي آورند.
  سابقه اختلال سلوك در دوران كودكي يا نوجواني به عنوان عامل مهم خطر ساز براي اختلال هاي مرتبط با مصرف مواد مخدر شناخته شده است.
  در افرادي كه به مواد افيوني وابستگي دارند خطر بروز نشانه هاي افسردگي كوتاه مدت، خفيف تا متوسط وجود دارد. لذا، حل مشكلات شخصيتي و درمان مشكلات رواني فرد كه توسط تيم درماني شامل روانپزشك، روانشناس، مشاور و مددكار اجتماعي بايد انجام گيرد از كارهاي ضروري است كه پس از قطع وابستگي دارويي و رواني فرد بايد انجام گيرد.
  حل مشكلات و معضلات اقتصادي، اجتماعي و اشتغال مجدد فرد معتاد موفق به ترك شده و پذيرش مجدد او به عنوان يك انسان سالم و طبيعي در جامعه، محل كار و خانواده از مواردي است كه مي تواند به پيشگيري از روي آوردن مجدد فرد به اعتياد كمك كند و اين توجه مسئولين و متصديان امر پيشگيري و درمان اعتياد را مي طلبد.(۵)

  منابع پژوهش:
  ۱- كتاب و جزوه آموزشي سازمان بهزيستي
  ۲- كتاب اعتياد به مواد مخدر- تأليف دكتر ابراهيم واحد روانپزشك، نشر سبحان، تهران ۱۳۷۷.
  ۳- كتاب مباني طب سوزني- تأليف دكتر ابراهيم واحد روانپزشك، نشر سخن گستر، مشهد ۱۳۷۹.
  ۴- تئوري و اصول كاربردي طب سوزني- مؤلف دكتر محمدعلي حيدرنيا، مترجم دكتر جاويد ثابتي، چاپ نصر سبحان ۱۳۷۸.
  ۵- فلور ايران- نوشته دكتر احمد پارسا جلد چهارم صفحه ۳۰۸

  پانوشت ها:
  ۱- گيرنده هاي مواد شبه مخدر كه در همه پستانداران در مغز و لوله گوارش يافت مي شوند شامل گيرنده اصلي (مو) (+) (m) و گيرنده هاي فرعي (كاپا) و (دلتا) است كه مواد مخدر و شبه مخدر اعمال خود را از طريق گيرنده مو بيشتر صورت مي دهند.
  ۲- مواد مخدر افيوني اپيوئيدي شامل ترياك، هروئين ، شيره و مورفين است.
  ۳- شبه مخدرها كه در واقع اثر آرام بخشي و ضددردي دارند كه مواردي كه بدن دچار آسيب ديدگي شود به ميزان بيشتري براي كاهش درد بدن ترشح مي شوند و به طور طبيعي به عنوان يك نوروترانسميتر (انتقال دهنده پيام عصبي) در سيناپس هاي سلول عصبي ترشح مي شوند شامل مورفين، اندروفين وداينورفين و ... است.
  ۴- سيناپس به محل اتصال دو سلول عصبي يا سلول عصبي به سلول عضلاني گفته مي شود.
  ۵- خودآموز ترك اعتياد، دكتر محمدعلي كفاشيان، چاپ معاصر، بهار


 9. Top | #9
  مدير بازنشسته

  عنوان کاربر
  مدیر بازنشسته
  تاریخ عضویت
  May 2012
  شماره عضویت
  2221
  سن
  30
  نوشته ها
  10,917
  تشکر
  0
  تشکر شده 0 بار در 0 ارسال
  میزان امتیاز
  0

  RE: درمان و ترک اعتیاد

  ترك اعتیاد٬ روح مهمتر از جسم
  گزارش از :
  مهدیار سعیدیان
  اشاره: وقتی برای اولین بار آنها را دیدم، فكر نمی كردم همگی زمانی معتاد بوده و به تازگی موادمخدر را كنار گذاشته اند. دور هم داخل سالن انتظار كلینیك ترك اعتیاد نشسته بودند و از خاطرات قدیم می گفتند. وارد جمعشان شدم واز حال و روزشان پرسیدم. بهادر كه حدوداً 27سال داشت،

  درباره چگونگی آلوده شدن خود به موادمخدر می گفت:حدوداَ 10سال پیش، هنگامی كه در دبیرستان تحصیل می كردم، به وسوسه برخی همكلاسیها برای اولین بار تریاك مصرف كردم و این شروعی برای اعتیاد من بود. در طول این مدت، بارها سعی كردم ترك كنم، اما هربار شدیدتر برگشت می كردم؛ به طوری كه از تریاك به هروئین و این اواخر هم به كریستال معتاد شده بودم.

  خوشبختانه خانواده بهادر در طی این مدت او را تنها نگذاشته و به هیچ وجه حمایتهای معنوی و روحی خود را از وی دریغ نكرده بودند. اما وضعیت"جهان" كه از بهادر جوانتر به نظر می رسید، متفاوت بود. پدر و بسیاری از اقوامش معتاد بودند و به قول خودش تنها چیزی كه از كودكی دور و برش به فراوانی یافت می شده، موادمخدر بوده است. این مسأله باعث شده بود"جهان" از 9سالگی مصرف این مواد را تجربه كند. اما خوشبختانه الان یك سال و نیم است كه ترك كرده و حتی فكر موادمخدر را هم به سرش راه نمی دهد. شرایط"منجی" و"حمید" و"مهدی" و"حسین" هم مشابه دو نفر قبلی بود.هركدام به نوعی در دام اعتیاد افتاده بودند و حال، پس از ترك جمعی، تلاش می كردند كه به كمك مشاوران و پزشكان، از نظر روحی هم خود را از وابستگی به مواد مخدر برهانند.

  درباره ترك اعتیاد روشهای فراوانی را شنیده و دیده ایم؛ از آگهی های"ترك اعتیاد تضمینی" در برخی جراید گرفته تا افرادی كه بدون هیچ گونه آموزش و تحصیلاتی خود را در این زمینه خبره می دانند. به قول دوستی، این روزها هم اعتیاد به موادمخدر و هم ترك آن منبع درآمد خوبی برای عده ای شده است. اعتیاد برای قاچاقچی ها و توزیع كنندگان موادمخدر و ترك اعتیاد هم برای برخی افراد سودجو كه در هر شرایطی به دنبال منفعت شخصی خود هستند. آنچه درپی می آید، گفتگوی ما با سیدعلی سلامت كارشناس ارشد مددكاری اجتماعی سازمان بهزیستی است. سلامت و همكارانش از جمله كارشناسانی هستند كه با روشهای علمی و روان شناسانه، سعی در ریشه كن كردن این معضل بزرگ اجتماعی دارند.

  لطفاً در ابتدا توضیح دهید اساساً اعتیاد چیست؟
  طبق تعریف سازمان ملل متحد، اعتیاد یك معضل بزرگ است كه ابعاد گوناگونی از قبیل مسائل اجتماعی، خانوادگی و محیطی را دربر می گیرد و ما به هیچ وجه نمی توانیم اعتیاد را محدود به یكی از این موارد كنیم، بلكه مجموعه این عوامل فرد را به سمت اعتیاد سوق می دهند. درمان اعتیاد هم در گرو حل تمامی این معضلات می باشد.
  چه اتفاقی درجریان وقوع اعتیاد در بدن فرد مبتلا می افتد؟ اصولاً اعتیاد ناشی از یك واكنش شیمیایی در مغز است. چون بدن هورمونی به نام اندومورفین ترشح می كند كه این هورمون نقش تسكین دهنده درد را دارد. موادمخدر سبب افزایش ترشح این هورمون می شوند.

  این مسأله باعث می شود فرد در شروع مصرف موادمخدر یك حالت سرخوشی و سبكی را در خود حس كند كه بسیار برایش خوشایند است؛ اما زمانی كه شخص در بند موادمخدر گرفتار شد، دیگر این حالتها وجود ندارد بلكه او بنده افیون می شود و برای به دست آوردن آن، به هركاری تن در می دهد. در واقع، دیگر مغز كنترلی بر اعمال و رفتار فرد معتاد ندارد و او تنها به یك چیز می اندیشد و آن تهیه موادمخدر است.

  عوامل گرایش به اعتیاد در جامعه ما چه هستند؟
  همان طور كه گفتم، عوامل مختلف محیطی، روانی و بویژه اجتماعی در این زمینه مؤثرند.
  بدین معنا كه در بین برخی از افراد جامعه، به دلایل مختلف، نگرش مثبت نسبت به موادمخدر ایجاد شده است. از كسانی كه به توصیه دیگران به خاطر بیماری یا درد این مواد را مصرف می كنند، تا شب نشینی ها و پارتی هایی كه متأسفانه امروزه دیده می شوند و مصرف موادمخدر و توهم زا در بین شركت كنندگان آن یك امر عادی به شمار می آید.

  در واقع، این مسائل نقطه شروع اعتیاد و پیامدهای مخرب فردی و اجتماعی آن است.

  با تمام این تفاصیل، آیا از اعتیاد گریزی هست؟
  صد درصد، اعتیاد كاملاً قابل گریز است. من معتادان بسیاری را می شناسم كه سالهاست ترك كرده اند و دیگر سراغ موادمخدر نرفته اند. اما برای رسیدن به این هدف، فرد معتاد باید راهكارهای صحیح ترك اعتیاد را پیدا كند. توجه به این نكته ضروری است كه معتاد یك بیمار است و بنابراین"تضمین" در ترك اعتیاد معنایی ندارد. چون هیچ گاه نمی توان به زور معتادی را ترك داد؛ بلكه باید ابتدا در مورد موادمخدر و عوارض مصرف آن در فرد شناخت ایجاد كرد كه بطور طبیعی به دنبال این شناخت، انگیزه ترك مواد ایجاد می شود.
  البته، باید دانست كه حتی در بهترین شرایط درمان روانی و جسمی، تنها 25درصد امكان بهبود صد درصد معتاد و ترك همیشگی وجود دارد.

  می گویند ترك برخی مواد غیر ممكن است. نظر شما چیست؟ من به هیچ وجه به این گفته معتقد نیستم. شخصاً معتادانی را مشاهده كرده ام كه مدتها موادمخدر را در مقادیر زیاد مصرف می نمودند؛ اما تنها با یك دوره كوتاه چند روزه درمان دارویی ، به طور كلی اعتیاد را كنار گذاشته اند. در واقع، هرچه فرد معتاد راههای مقابله با اعتیاد را بهتر یاد بگیرد و در جلسات مشاوره گروهی و انفرادی كه در این باره تشكیل می شوند بیشتر شركت كند، راحت تر قادر به كنار گذاشتن افیون خواهد بود. چون اعتیاد یك فرایند تدریجی است و یك شبه ایجاد نشده است؛ بنابراین برای ترك آن هم باید مراحل متعددی از قبیل توانمندسازی و بویژه مسؤولیت پذیری فرد در قبال خود و جامعه، طی شود؛ بدین معنا كه فرد معتاد قبول كند عامل مشكل ایجاد شده كسی جز خودش نیست و با این پذیرش، گامهای بعدی را در راه ترك اعتیاد بردارد.

  چه راههایی برای ترك اعتیاد وجود دارد؟
  كلاً ترك اعتیاد شامل دو بخش است؛ بخش اول سم زدایی یا همان ترك اعتیاد جسمی است كه به روشهای مختلفی از قبیل درمان دارویی با كلونیدین و متادون و نیز روش سم زدایی فوق سریع اجرا می شود. باید توجه داشت كه در این روشها، تنها سم زدایی جسمی صورت می گیرد كه 3درصد كل فرایند ترك اعتیاد را شامل می شود. بخش اصلی این فرایند، روشهای روان درمانی است. اولین قدم در این راه، تقویت اعتماد به نفس بیمار است و سپس باید مشكلات شخصیتی و آسیب پذیریهای فرد را تشخیص داد و از طریق گروه درمانی و تقویت شناخت فرد، وی را دوباره به جامعه بازگرداند. البته، برخی روشهای غلط نیز وجود دارند كه معروف به روشهای"زیرزمینی" هستند كه از سوی افراد سودجو و ناآگاه انجام می شوند و با عناوینی چون ترك اعتیاد تضمینی، مخاطب را فریب می دهند؛ از ترك اعتیاد با دارویهای گیاهی گرفته تا تجویز برخی داروها مانند قرص اكستازی.

  باید توجه داشت كه ترك اعتیاد تضمینی هیچ اعتباری ندارد و حتی مشكل بیمار را حاد تر می كند.

  از اكستازی نام بردید؛ موادمخدری مانند كریستال و یا اكستازی چه فرقی با سایر موادمخدر دارند؟
  كلاً موادمخدر به دو گروه طبیعی و صنعتی(شیمیایی) تقسیم می شوند. از گروه اول می توان تریاك وشیره و از گروه دوم مورفین، هروئین و كریستال را نام برد. كریستال، خالص ترین جزء هروئین است كه دارای اثرات مخرب بسیار شدید بویژه بر روی مغز می باشد و قدرت آن چند برابر تریاك بوده و به همان نسبت وابستگی به آن نیز شدیدتر است. فرد معتاد به كریستال، دارای آستانه تحمل پایینی است و بسیار پرخاشگر و بی قرار است.

  اكستازی هم كه این روزها در بسیاری از پارتی ها و شب نشینی های نامشروع دیده می شود، سابقاً یك داروی ضد افسردگی بوده كه جزو روانگردانهای بسیار قوی است. به همین دلیل، سالهاست تولید آن متوقف شده است؛ اما متأسفانه مدتی است این دارو در كشورهای آسیای شرقی به صورت قاچاق تولید و به سراسر جهان عرضه می شود. ویژگی مهم و زیانبار آن نیز توهم زا بودنش می باشد. از طرف دیگر، این ماده نیز وابستگی بسیار شدید در فرد ایجاد می كند و باید فرد برای ترك حتماً تحت درمان روان شناس بالینی یا روان پزشك قرار گیرد.

  مؤسسات ترك اعتیاد تا چه حد قابل اعتمادند؟
  مراكزی كه در آنها مددكار، روان شناس و روان پزشك با هم كار كنند و بیمار را از ابعاد مختلف ارزیابی كرده و تحت درمان قراردهند، قابل اعتمادتر هستند به همین دلیل، وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی تنها به مؤسساتی مجوز كار می دهند كه حتماً شرایط فوق را داشته باشند.
  در مسیر ترك اعتیاد چه حمایتهایی لازم است؟ این حمایتها شامل دو مرحله قبل و بعد از درمان هستند. چون برخی افراد اصلاً انگیزه شروع درمان را ندارند، كه این مسأله باید از طریق راهكارهای ویژه ای با كمك درمانگر و خانواده بیماران حل شده و فرد معتاد آماده شروع درمان شود. بعد از درمان هم فرد باید مقاوم بوده و قبول كند كه این وظیفه او بوده كه ترك كرده است. البته، خانواده نیز نباید در این مرحله او را تنها بگذارد.

  به عنوان سؤال پایانی، روشهای پیشگیری از اعتیاد شامل چه مواردی هستند؟
  پیشگیری بسیار مهمتر است و باید از دوران تحصیل و حتی مهدكودكها شروع شود تا در بین افراد جامعه، احساس خطر نسبت به نفوذ مواد افیونی ایجاد شود. در واقع، باید یك فرهنگ برای مبارزه با موادمخدر در بین مردم شكل بگیرد. از طرف دیگر، اوقات فراغت نوجوانان و جوانان باید به شكل صحیح پر شود و در زمینه دوست یابی هم به آنها آموزشهای لازم ارائه گردد.

  توانمندسازی جوانان نیز نكته مهمی است كه نباید از آن غفلت كرد، چون امروزه بسیاری از كودكان و نوجوانان در برخورد با معضلات اجتماعی توانایی لازم را ندارند. والدین نیز به عنوان الگوی مناسب، نقش مهمی را در هدایت فرزندان ایفا می كنند؛ ضمن اینكه نباید از نقش رسانه های گروهی هم غافل شد. در هر صورت، همكاری تمام این عوامل موجب جلوگیری از گرایش افراد بخصوص جوانان به سمت مواد مخدر می شود وگرنه در بهترین شرایط امنیتی، تنها به میزان 10درصد می توان جلو مصرف مواد مخدر را گرفت. 10. Top | #10
  مدير بازنشسته

  عنوان کاربر
  مدیر بازنشسته
  تاریخ عضویت
  May 2012
  شماره عضویت
  2221
  سن
  30
  نوشته ها
  10,917
  تشکر
  0
  تشکر شده 0 بار در 0 ارسال
  میزان امتیاز
  0

  RE: درمان و ترک اعتیاد

  درمان اعتیاد : دکتر فدائی ( روانپزشک)
  درمان اعتیاد شامل بازگیری جسمی، بازگیری روانی، و حل زمینه های اجتماعی اعتیاد است. ساده ترین بخش درمان اعتیاد به مواد مخدر افیونی عبارت است از بازگیری جسمی. هر چند محرومیت ناگهانی از ماده مخدر خیلی به ندرت ممکن است باعث مرگ شود اما باید پذیرفت قطع ناگهانی مواد افیونی به منظور رفع اعتیاد شیوه مناسبی نیست.
  روش های تدریجی، سریع و فوق سریع بازگیری از افیون (یا به اصطلاح رایج امروز، مسمومیت زدایی) وجود دارد که ضروری است فقط زیر نظر روانپزشک (یا متخصص داخلی یا بیهوشی یا پزشک عمومی دوره دیده) انجام شود. مراجعه به افراد غیرپزشک که نه صلاحیت علمی دارند و نه نظارتی به کارشان صورت می گیرد مطلقاً توصیه نمی شود.

  در مورد افرادی که انگیزه کافی برای ترک ندارند و زمینه های اجتماعی اعتیاد آنان هم رفع نشده باشد درمان نگه دارنده به ویژه با متادون، حتی برای سال ها، مناسب است.

  در صورت وجود زمینه های لازم، پس از بازگیری جسمی، بازگیری روانی باید آغاز شود که مستلزم ارزیابی دقیق روانپزشکی و درمان بیماری های روانی یا نابسامانی های شخصیتی است که با سرپرستی روانپزشک و با همکاری پزشکان عمومی دوره دیده، روانشناسان واجد صلاحیت، مددکاران اجتماعی روانپزشکی و روانپرستاران قابل اجرا است.
  دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اداره سلامت روان وزارت بهداشت که زیر نظر عده یی از روانپزشکان خوشفکر و دارای صلاحیت و انگیزه اداره می شود در این زمینه برنامه ها و دستورالعمل های جامع و کاربردی تهیه کرده است و با حمایت از پژوهش در این زمینه ها بستر مناسبی برای اقدامات علمی و عملی در زمینه کاهش شیوع اعتیاد فراهم آورده است.
  بازگیری روانی از مواد مخدر، کاری درازمدت است که گاه تا پنج سال به درازا می کشد و نیازمند انگیزه و صبر هم در درمانگر و هم در درمانجو است.
  ایجاد احساس مسوولیت، رفع تمایلات ضداجتماعی و غیراجتماعی و دگرگونی در روش زندگی از هدف های دوران بازگیری روانی است. برای رفع زمینه های اجتماعی اعتیاد توجه به این موارد ضروری است؛ وجود کار مناسب، ایجاد مهارت های اجتماعی مفید، امکانات تحصیلی، ورزشی و سرگرمی های مناسب، و عدم امکان دستیابی به ماده مخدر.

  برای درمان موفقیت آمیز وابستگی به مواد مخدر، توجه به هر سه جنبه زیستی، روانی و اجتماعی لازم است و تمرکز انحصاری فقط بر یک جنبه موثر نیست.

  در غیر این صورت معتاد سابق در اولین فرصت به مصرف دوباره مواد روی خواهد برد.
  شاید واقع بینانه تر آن باشد که به اعتیاد به صورت بیماری درازمدتی بنگریم که با دوره های عود و بهبود همراه است و هدف عملی خود را کاستن از دوره های عود و افزایش دوره های بهبود قرار دهیم. این نگرش سبب پرهیز از انتظارات بیش از حد و جلوگیری از احساس سرخوردگی و ناکامی و خشم در مواجهه با معتادی می شود که دوباره به اعتیاد روی آورده است. باید به کوشش خود جهت رفع دوباره اعتیاد در معتاد ادامه دهیم و امیدوار باشیم که دوره های عدم مصرف طولانی تر و سرانجام منجر به بهبود کامل شود.
  هرچند دیدگاه شخصی من آن است که اعتیاد در اکثر موارد نوعی رفتار غیرمسوولانه و لذتجویانه است که متاسفانه هزینه آن را کل جامعه باید بپردازد اما در عمل ایجاد امکانات درمانی و حمایت پزشکی همه جانبه برای رفع اعتیاد را مناسب ترین روش برای کاستن از مخاطرات فردی و اجتماعی اعتیاد به مواد مخدر می دانم که لازم است با اقداماتی در جهت رفع زمینه های اجتماعی اعتیاد همراه شود.

  دکتر فربد فدائی ـ روانپزشک (دانشیار دانشگاه)
  روزنامه اعتماد

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •