امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
فارسی کلاس ششم ابتدایی
#1
دانلود کتاب راهنمای تدریس فارسی ششم دبستان
روی لینک زیر کلیک کنید
پاسخ
 سپاس شده توسط admin ، lady.M ، A.Khani
#2
پطروس فداکار از ایران رفت.
ماجرا و داستان «دریاقلی سورانی» پس از سالها تاخیر از سال جدید تحصیلی وارد کتاب‌های درسی پایه ششم ابتدایی شد.

متولدین دهه 60 هنوز هم برخی از داستان‌های کتاب‌های درسی خود را به خاطر دارند؛ داستان «دهقان فداکار» و از خودگذشتگی ریزعلی خواجوی در نجات سرنشینان قطار مسافری، داستان «تصمیم کبری»، داستان «خانواده آقای هاشمی»، داستان «کوکب خانم» و.... داستان‌هایی که رنگ و بوی ایرانی داشتند و هنوز هم با به میان آمدن نام آنها نوستالژی گذشته در ذهن‌ها زنده می‌شود.
اما با گذشت زمان متولدین دهه 60 جای خود را به نسل‌های بعدی می‌دهند و برخی از شخصیت‌های جدید جایگزین آنها می‌شوند.
* پطروس فداکاری که مردم هلند هم آن را نمی‌شناسند
داستان «دریاقلی سورانی» قرار است پس از سال‌ها تاخیر از سال جدید تحصیلی وارد کتاب‌های درسی پایه ششم ابتدایی شود. داستانی که پایه ششمی‌ها در درس چهارده خود آن را خواهند خواند.
شخصیتی که اگر چه در دهه 60 و بحبوحه جنگ افراد کمی از فداکاری وی اطلاع پیدا کردند اما با گذر زمان داستان فداکاری او زبان به زبان چرخید و به یکی از اسطوره‌های دفاع مقدس تبدیل شد.
وی جایگزین شخصیت‌های خیالی چون پطروس هلندی شد که سالها در کتاب‌ها وجود داشت اما از خلاف آمد عادت و به گفته حبیب احمدزاده یکی از نویسندگان دفاع مقدس: «هنوز در کشور هلند هم کسی پطروس را نمی‌شناسد، ولی همه ما او را می‌شناسیم؛ راستی چرا هیچ‌وقت از خودمان نپرسیدیم چرا پطروس فداکار جای انگشتش یک چوب در سوراخ سد نگذاشت؟»
* ترکی: خیلی از مسائلی که اولویت دارند خیلی از وقتها مغفول می‌مانند
تا به حال داستان‌های زیادی در مورد این رویداد مهم تاریخی نوشته شده و چندین مستند و یک فیلم سینمایی هم از آن ساخته شده است. اما هنوز به رغم این تلاش‌ها این داستان وارد کتاب‌های درسی نشده بود.
محمدرضا ترکی محقق و استاد دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار کتاب و ادبیات فارس در مورد تاخیر در ورود این داستان به کتاب‌های درسی می‌گوید: این شخصیت نقش بسیار جدی و مهمی در جنگ داشته ولی متاسفانه گمنام مانده است.
متاسفانه از این مشکلات در کشور ما بسیار هستند و خیلی از مسائلی که اولویت دارند خیلی از وقت‌ها مغفول می‌مانند. متاسفانه این شهید تا چند سال پیش حتی یک قبر درست و حسابی هم نداشت. اینکه ما در کتاب‌های درسی خود در مورد این شهید چیزی بنویسیم کمترین کاری بوده که می‌توانستیم انجام بدهیم.
محمدرضا ترکی افزود: من از چند سال پیش، پیشنهاد این کار را به وزیر فرهنگ و ارشاد دادم و حتی نامه‌ نگاری‌هایی را نیز انجام دادم. اما از آنجا که داستان‌هایی که تاکنون در مورد وی نوشته شده بودند برای کتاب‌های درسی مناسب نبودند، از این رو متن جدیدی را نوشتم.
این استاد دانشگاه در مورد اقدام شجاعانه دریاقلی سورانی گفت: به نظر من شخصیت دریاقلی یکی از مهمترین اسطوره‌های عرصه دفاع مقدس است و اگر شجاعت و درایت او نبود شهر آبادان که یکی از مهمترین شهرهای جنوب بود، در همان ماه‌های اول جنگ از دست می‌رفت. اگر این عمل فداکارانه دریاقلی نبود مطمئنا سرنوشت جنگ طور دیگری رقم می‌خورد. او مردی برخاسته از میان توده‌های مردم بود که شجاعت او مثال زدنی نیست.
سخن گفتن و آگاهی رساندن در مورد شخصیت‌های ملی و مذهبی یک کشور یکی از رسالت‌های آموزش و پرورش در ایران است. امید است این اقدام فتح بابی باشد در شناساندن دیگر شخصیت‌های ملی و مردمی که از یاد و خاطره آنها مغفول مانده است.
پاسخ
 سپاس شده توسط admin ، lady.M ، A.Khani
#3
ضرب المثل های پارسی
در جدول زیر ضرب المثل های پارسی بر اساس حروف الفبا دسته بندی شده اند که شما عزیزان علاقمند به آشنایی هر چه بیشتر زبان پارسی می توانید با کلیک روی هر حرف ضرب المثل هایی که با همان حرف انتخابی شما شروع میشوند را مشاهده و مطالعه بفرمائید.
ح
ن
ل[/b]
پاسخ
 سپاس شده توسط admin ، lady.M ، A.Khani
#4
ارزشیابی نگارش و انشا ارزش یابی تکوینی (20 نمره) :

10 نمره ،نوشتن موضوع انشا + 10 نمره طرح پرسش هایی از فعالیت های انشایی و نگارشی کتاب مهارت های نوشتاری و پرسش های نگارشی معلم ساخته .- ارزش یابی پایانی (20 نمره) :

10 نمره، نوشتن موضوع انشا + 10 نمره طرح پرسش هایی از فعالیت های انشایی و نگارشی کتاب مهارت های نوشتاری وپرسش های نگارشی معلم ساخته .* نمره ی نهایی :

میانگین ارزش یابی تکوینی و پایانی (20= 2 ÷40 40=20+20)لازم است در ارزش یابی نگارش و انشا به موارد زیر توجه شود :

1) رعایت نظم منطقی و پرورش موضوع.

2) به کارگیری درستِ نکته های نگارشی ، دستوری و املایی.

3) تاکید و توّجه به استفاده از جمله های نو و خلاق

4) بهره گیری از تخیل

5) توانایی بهره گیری از نکات آموزشی مطرح شده در کارگاه نویسندگی

6) به کارگیری واژگان مناسب و تعبیرها و ترکیب های خوش ساخت

7) استفاده از آیات و روایات متناسب با موضوع

8) به کارگیری و استفاده مناسب از ضرب المثل ها و اشعار مناسب

9) بهره گیری از آرایه ها و عناصر زیبایی سخن

10) پیراسته ، ویراسته و پاکیزه نویسی و ...


- در صورت برخورداری نوشته از فضای خلاقانه و نگاه نو ، می توان از برخی کاستی های ظاهری و کم اهمیّت مانند خط خوردگی ها ، چشم پوشی کرد

این مطلب از وبلاگ زبان آموزی نوشته آقای فریدون اکبری شلدره ای مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی دفتر تالیف و برنامه ریزی درسی نقل شده است.


پاسخ
 سپاس شده توسط admin ، lady.M ، A.Khani
#5
دانلود کتاب فارسی ششم دبستان-ویرایش نهایی
مهارت های خوانداری
[b]
[تصویر: pdf.jpg]مقدمه (944 KB)
[تصویر: pdf.jpg]بخش اول (7794 KB)
[تصویر: pdf.jpg]بخش دوم (1660 KB)[/b]
پاسخ
 سپاس شده توسط admin ، lady.M ، A.Khani
#6
دانلود کتاب فارسی ششم دبستان-ویرایش نهایی

[b]مهارت های نوشتاری

[تصویر: pdf.jpg]بخش اول (3309 KB)
[تصویر: pdf.jpg]بخش دوم (606 KB)
پاسخ
 سپاس شده توسط admin ، lady.M ، A.Khani
#7
دانلود کتاب فارسی ششم دبستان
پاسخ
 سپاس شده توسط admin ، lady.M ، A.Khani
#8
محتوا و سرفصل دروس کتاب فارسی ششم دبستان

فارسی ششم شامل دوکتاب مهارت های خوانداری و مهارتهای نوشتاری است.
کتاب مهارتهای خوانداری شامل:درس ,حکایت,بخوان و حفظ کن,بخوان وبیندیش
کتاب مهارتهای نوشتاری شامل:فعالیت های دروس, املا, نگارش؛کارگاه نویسندگی
فصل اول

آفرینش وزیبایی

ستایش

درس اول:پنجره های شناخت


محبت

درس دوم:معرفت آفریدگار

ای مادر عزیز

هدهد

فصل دوم:


زبان وادب

درس سوم:داستان من وشما


ای زبان فارسی

درس چهارم:هفت خان

ادب لقمان

دوستان همدل

فصل سوم:


دین واخلاق

درس پنجم:زنگ انشا


انواع مردم

درس ششم:اخلاق پسندیده

شیر خدا

فصل چهارم:


آداب زندگی

درس هفتم:دوستی و مشاورت


زورزش میاسای

درس هشتم: درس آزاد

درس نهم:راز زندگی


عمر گران مایه

پیاده وسوار

فصل پنجم:

نام آوران


درس دهم:رنج هایی کشیده ام که مپرس

باران

درس یازدهم:عطار و جلال الدین محمد


درخت علم

بهمنیارفصل ششم:

ایران من


درس دوازدهم:ای وطن

علم وعمل

درس سیزدهم:درس آزاد


درس چهاردهم:دریاقلی

وطن

همه جای ایران سرای من استفصل[b] هفتم:


فرهنگ وهنر

درس پانزدهم:میوه ی هنر

درس شانزدهم:کتاب خوانی


درس هفدهم: ستاره ی روشن

ستایش
پاسخ
 سپاس شده توسط admin ، lady.M
#9
دانلود پیشنویس کتاب راهنمای معلم فارسی ششم ابتدایی سال تحصیلی 91-92 .

همکاران عزیز برای دانلود پیشنویس کتاب راهنمای معلم فارسی ششم ابتدایی برای سال تحصیلی 91-92 اینجا کلیک کنید.

موفق باشید
پاسخ
 سپاس شده توسط admin ، lady.M
#10
این مطلب از وبلاگ زبان آموزی ونوشته آقای فریدون اکبری شلدره ای مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی دفتر تالیف و برنامه ریزی درسی نقل شده است.

درس فارسی در 5 ساعت آموزشی به سه عنوان ، بخش شده است : 1) فارسی (مهارت های خوانداری)، 2) املا ، 3) نگارش و انشا.هر یک از این سه عنوان درس ، به صورت مستقل ، بیست نمره دارند ، چگونگی ارزش یابی و نمره گذاری درس ها در پی ، می آید.

1 – فارسی (مهارت های خوانداری) ، این درس به آموزش و تقویت مهارت های شفاهی یا گفتاری زبان می پردازد. در ارزش یابی هم انتظار می رود ، پاره مهارت های خوانداری زبان ، مورد توّجه همکارن قرار گیرد.در این برنامه تاکید بر تقویت مهارت های گوش کردن ، تمرکز داشتن ، درست حرف زدن ، گفت و گوی دو نفره ، گفت و گو در جمع ضمن خوانش صحیح متن ، حفظ شعر از اهداف اساسی است و با هم دیده شده اند و ارزش یابی از همه آنها موضوعیت دارد و باید استقلال آنها حفظ شود.

از سوی دیگر در کتاب فارسی علاوه بر متون نظم و نثر فارسی گذشته و معاصر ، درک و فهم محتوای متون نیز ضروری است بدین منظور در ارزشیابی توجه به توانایی تفکر ، قدرت نقد و بررسی و تحلیل نیز در نظر گرفته شده است.یادآوری :آزمون پایانی مهارت های خوانداری فارسی به صورت شفاهی برگزار می شود ولی برای این که همکاران بتوانند از همه ی دانش آموزان ارزشیابی یکسانی به عمل آورند و نمره هایی برای هر یک داشته باشند، پیشنهاد می شود : ماهی یک بار آزمون کتبی هم برای ارزشیابی از فارسی برگزار می شود. در برگزاری این آزمون صفحه های نخست هر درس در کتاب مهارت های نوشتاری با عنوان «فعالیت های متن درس» می تواند به کار گرفته شود. (ارزیابی تکوینی یا مستمر). ارزش یابی درس فارسی (مهارت های خوانداری)

خوانش متن (نظم و نثر) نمره=6
درک و دریافت نمره=4
حفظ شعر نمره=2
فن بیان نمره= 2
یادآوری نمره=2
کارگاه درس پژوهی نمره=2
خود ارزیابی نمره=1
معنی واژه نمره=1
جمع کل 20

*شرح موضوع های ارزش یابی:

1) خوانش متن :

خوانش متن شامل متون نظم و نثر است (3 نمره نظم ، 3 نمره نثر)

در خوانش متن توجه به موارد زیر ضروری است :

- رعایت آهنگ

- توجه به لحن کلام

- رعایت تکیه:تکیه ،فشار آوایی است که روی هجای کلمه ایجاد می شود و موجب برجسته شدن هجای کلمه می شود. در مورد کلمات چند هجایی باید توجه کنیم که تغییر در هجا باعث تغییر در معنی کلمه می شود.

مانند : سبزی sabzi (به معنی سرسبزی و طراوت) ، سبزی sab/zi (سبز هستی )

ولی vali (سرپرست) ، ولی va/li (اما)

- رعایت مکث و درنگ

- رعایت ایستگاه های آوایی : منظور از ایستگاه های آوایی ، جاهایی است که سخن نیاز به قطع و وصل و کشش های آوایی دارد و به عبارتی رعایت زیر و بم کلمات است.

2 – درک و دریافت( درک مطلب):

در این بخش به ارزشیابی توانایی تفکر و قدرت نقد و تحلیل دانش آموزان ازمعنی و مفهوم شعر و نثر و محتوای درس ، بخوان و بیندیش ، حکایت و ... توجه می شود. می توان از پرسش های فعالیت درس در کتاب مهارت های نوشتاری فارسی نیز البته به صورت شفاهی در این بخش ،ارزش یابی کرد .

3 – حفظ شعر: در این بخش لازم است هر یک از شعرهای (بخوان و حفظ کن) کتاب را دانش آموزان در طول یادگیری مستمر و ارزش یابی تکوینی،حفظ کنند ؛زیرا تاکیدی هست تا حافظه ی دانش آموزان خوب پرورش یابد ، تقویت حافظه ،پایه ی دیگر سطوح یادگیری است اما برای ارزش یابی پایانی در نوبت اول و آخر ، کافی است یک شعر را به دلخواه از حفظ، ارائه نمایند.

4 – فن بیان

در قلمرو مهارت های خوانداری زبان ، پرورش و تربیت مهارت درست سخن گفتن یکی از اصلی ترین اهداف است. از این مهارت به عنوان مهارت «فن بیان» یا «سخنوری» یاد می شود. مقصود ما از فن بیان در فارسی ششم آن است که دانش آموز بتواند دیده ها ، خوانده ها ، شنیده ها و نتیجه ی اندیشه و تفکر خود را درست بر زبان آورد. این مهارت هم مانند دیگر مهارت های زبانی به تمرین و تکرار نیاز دارد. بنابراین لازم است در فرصت های آموزش و یادگیری به گروه ها و افراد مجال خوب سخن گفتن داده شود.

خوب گوش دادن ، خوب دیدن ، مشارکت فعال در فعالیت های گروهی ، بازی ها و نمایش های آموزشی ، مقدماتی هستند برای کسب مهارت پرورده گویی و خوب سخن گفتن و مهارت «فن بیان».

5-یاد آوری :

هدف : - رشد مهارت های زبانی

- شناخت ساختمان نحوی زبان فارسی

- تفسیر و بازشناسی کاربرد واژه ها

- تشریح عناصر زبانی

در ارزش یابی شفاهی فارسی لازم است دانش آموزان به نکات و موضوع های زبانی و ادبی مطرح شده در بخش یادآوری ها نیز توجه داشته باشند و معلمان محترم در ارزش یابی ،بیش تر به جنبه های کاربردی این نکته ها و تحلیل متن درس ها به کمک این نکات از سوی دانش آموز توجه نمایند.

6-کارگاه درس پژوهی :

هدف : - تجسم بخشیدن به آموزه های درسی

- مشارکت در کارگروهی

- تقویت تفکر جمعی

- عمق بخشیدن به یادگیری

اختصاص دو نمره به این بخش به معنی توجه به عملکرد دانش آموزان در طول آموزش و یادگیری مستمر و میزان فعالیت آنان در کارهای جمعی کارگاهی در کلاس و بیرون از کلاس است . روشن است که در اجرای فعالیت های کارگاه درس پژوهی و ارزش یابی آن ، هم نمره های فردی و هم نمره های گروهی باید در نظر گرفته شود.

7 – خودارزیابی : خود ارزیابی :

هدف: ارائه پاسخ شفاهی برخاسته از تفکر و برداشت از محتوای درس مهارت سخن گفتن ، فن بیان و میزان درک دانش آموز از مطالب درس.

از آن جا که چینش سوالات این بخش از سطح هم گرا به سطح واگرا است ، پرسش های نوع سوم از ارزش یاد دهی – یادگیری بیشتری برخوردارند و در این بخش ،شایسته است که سوالات واگرا بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

8-معنی واژه :

شناخت معنی واژگان به صورت مستقل و بیرون از متن، انجام نمی شود بلکه ارزشیابی از این بخش در قالب کلمات مترادف ، متضاد و شبکه معنایی صورت می پذیرد.
پاسخ
 سپاس شده توسط admin ، lady.M


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان