امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بررسی علل تغییرات کاربری اراضی جنگلی و غیر جنگلی با استفاده از RS و GIS
#1
کلیه مقالات سومین همایش ملی جغرافیا و رویکرد علمی به توسعه پایدار با مجوز کتبی از دانشگاه مربوطه در سایت قرار داده شده است.
هرگونه کپی برداری از مطالب غیر مجاز می باشد و پیگرد قانونی دارد.

.
بررسی علل تغییرات کاربری اراضی جنگلی و غیر جنگلی با استفاده از RS و GIS (مطالعه موردي : سامانه عرفي روستاي جوجار)

سهراب مرادی -عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور واحد تازه آباد ( ثلاث باباجانی )
اقبال پاهکیده -دستیار علمی دانشگاه پیام نور واحد روانسر

چکیده
کاربری و پوشش اراضی ثابت نبوده و در اثر فعالیتهای مختلف دستخوش تغییر و تحول می¬شوند. شناسایی و کشف این تغییرات می¬تواند به مدیران و برنامه ریزان کمک کند تا عوامل مؤثر در تغییر کاربری و پوشش اراضی را شناسایی کرده و برای کنترل آنها برنامه¬ریزی مفید و مؤثر نمایند. این تحقیق با اهداف بررسی قابلیت تصاویر ماهواره¬ای ETM+ و IRS-1D در تهیه نقشه گستره کاربری¬های مختلف جنگلی و غیر جنگلی از سال 1334 تا سال 1381 به صورت مطالعه موردی در سامانه عرفی روستای جوجار از توابع شهرستان ثلاث باباجانی در استان کرمانشاه و نیز شناسایی علل و عوامل این تغییرات صورت گرفته است. نقشه کاربری اراضی جنگلی و غیر جنگلی مربوط به سال 1334 از روی تفسیر عکسهای هوایی و طبقه بندی آن در محیط نرم افزار Arc GIS 9.2 انجام گرفت. پس از بررسی کیفیت رادیومتری و هندسی تصاویر ماهواره¬ای و تصحیح آنها، با استفاده از طبقه بندی ترکیبی و الگوریتم حداکثر احتمال، منطقه مورد مطالعه ابتدا به دو طبقه جنگل و غیر جنگل و بار دیگر به 7 طبقه زراعی، جنگلی، اراضی جنگلی، باغی، مرتعی، مسکونی و اراضی لخت ( عاری از هر نوع پوشش گیاهی) طبقه بندی شدند. ارزیابی صحت نتایج حاصل از طبقه بندی با نقشه واقعیت زمینی نمونه¬ای صحت کلی 85/92 را نشان داد. نتایج حاصل از بررسی تغییرات کاربری های منطقه نشان داد که در طی دوره زمانی مورد مطالعه 3/295 هکتار جنگل و 9/223 هکتار اراضی جنگلی کاهش و تبدیل به اراضی کشاورزی و مرتع شده¬اند و میران مراتع 4/466 هکتار افزایش پیدا کرده است. علل و عوامل آن را باید در تبدیل اراضی جنگلی به زراعی، قطع درختان برای تأمین سوخت، افزایش تعداد دام مردم روستا، شاخه زنی درختان بلوط به منظور تهیه علوفه و ... جستجو کرد.
واژه¬های کلیدی: نقشه کاربری اراضی، ETM+ ، IRS-1D ، الگوریتم حداکثر احتمال، عکس¬های هوایی، تصاویر ماهواره¬ای.

مقاله کامل بصورت پیوست قرار داده شده است.


فایل‌(های) پیوست شده
.zip   Maghale-pnuha.com.zip (اندازه: 496.96 KB / تعداد دفعات دریافت: 59)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
[تصویر:  21060135850912710505.jpg]

"هر کس با میل و رغبت کار خیری انجام دهد، همانا خداوند پاداش او را خواهد داد."
پاسخ
 سپاس شده توسط Princess ، MASTER


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان