امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تاریخچه ی پیدایش ایدز
#1
تاریخچه ی پیدایش ایدز

ایدز بسیار پیش ازآنکه در قاره های آمریکا و اروپا مشاهده شود در افریقا وجود داشته است. محققان معتقدند که ساختار قبیله ای و شیوه زندگی ،همچنین عدم وسعت راههای ارتباطی ازدلایلی بوده اند که از انتشار این ویروس به دیگر نقاط جلوگیری میکرده است و باعث میشده تا بیماری ایدز بصورت یک بیماری محلی ( آندمی ) باقی بماند. محققان انواعی از شامپانزه های مختص قاره افریقا را یافته اند که منبع سرشاری از ویروس ایدز بشمار میروند. یک نوع این شامپانزه ها "پان گلودیت" است و دارای ویروس SIVcpz میباشد که ویروس HIV1 از آن بوجود آمده، نوع دیگر شامپانزه بنام "سوماتی مانگابه" است و ویروس SIVsm را درخود حمل میکند که ویروس دیگر ایدز با نام اختصاری HIV2 از آن بوجود میاید .
حال اینکه چگونه این ویروس از طریق میمون به انسان انتقال داده شده بحثهای زیادی وجود دارد اما محتمل ترین آن مصرف گوشت این حیوانات بعنوان یک منبع سرشار از پروتئین برای مردمان بومی مناطق افریقایی بوده است، شکار این حیوانات همواره با خونریزی همراه بوده و شکارچیان اغلب بوسیله شکارهای خود زخمی میشدند، سپس گوشت شکار بصورت خام و یا نیم پخته مصرف میشده است ، تمامی این عوامل موجب انتقال ویروس ایدز به انسان شد. دانشمندان براین عقیده هستند که با وجود رایج بودن ویروس ایدز در افریقای مرکزی مردم آن نواحی از بین نمی رفته اند زیرا HIV به آن درجه از کمال نرسیده بود تا بتواند سیستم دفاعی ارگانیسم انسان را نابود سازد، این توانایی مهلک با گذشت زمان دراثرجهش وراثتی (موتاسیون ) حاصل شده است. بدین ترتیب این ویروس موفق شد تا بابهره گرفتن ازسلولهای دفاعی (ایمن سازنده ) به تکثیر و تولید خود بپردازد.
علت اشاعه ویروس ایدز به خارج از افریقا و توسعه آن بدنیای غرب و سپس دیگر نقاط دنیا پدید آمدن راههای ارتباطی و سهولت رفت و آمد در بین قاره ها و کشورهاست.
درگذشته بیماری ایدز نوعی بیماری محلی یا آندمی محسوب میشد، اما متاسفانه امروزه با انتشار وسیع آن به اقصی نقاط جهان " ایدز" مبدل به یک اپیدمی ( بیماری همه گیر ) گشته است. گرچه این بیماری از دیر بازدر افریقا وجود داشته است و قدمت یکی ازویروسهای هم ریشه آن به سال 1931 میلادی ( 1310 هجری شمسی ) برمیگردد با اینحال نمیتوان تاریخ دقیقی برای آن قائل شد در نتیجه مبدا آنرا تاریخی بنا میگذاریم که اولین بیمار شناخته شده براثرآلودگی به HIV جان سپرد، اولین مبتلای شناخته شده در دنیای مدرن مردی امریکایی بود که در سال 1952 میلادی (1331 ه.ش ) درگذشت.
پاسخ
 سپاس شده توسط Harir ، admin ، nakhai
#2
کشورهای عربی وایدر
با بیش از 510.000 نفر سروپوزیتیو (آلوده به HIV) در کشورهای عربی خطر شکل تازه ای بخود گرفته است. درسال 2005 شصت و یکهزارنفر به HIV مبتلا شدند و پنجاه و هشت هزار بیمار درگذشتند . این امر بیشتر بدلیل عدم پیشگیری است. سازمان ملل متحد بخش مبارزه با ایدز و سازمان بهداشت جهانی در گزارش خود ابراز نگرانی کرده اند. آنها براین عقیده اند که " در خاور میانه و آفریقای شمالی میبایست تلاشهای بسیاری جهت پیشگیریهای سودمند بر علیه ویروس ایدز (HIV ) بکار گرفته شود " . بر اساس گزارش سازمان بین الملل و بهداشت جهانی دلیل اصلی پیشروی ویروس ایدز روابط جنسی بدون محافظت و همینطور استعمال روزافزون مواد مخدر است. متخصصان این سازمانها معتقدندکه با گذشت بیش از بیست سال از شناخته شدن ویروس ایدز با اینحال اطلاعات مفید مردم جهان در مورد چگونگی انتقال این ویروس بسیار کم است.
روزجهانی ایدز

اول دسامبر برابر با دهم آذر ماه روز ایدز نامگذاری شده است. امسال شعار سازمان بین المللی مبارزه با ایدز این است: " ایدز را متوقف کنید و به قولهایتان عمل نمائید". این پیام نمایانگر عدم جدیت در عملکرد دولتها بوده است، زیرا امروزه بیش از چهل میلیون انسان سروپوزیتیو (آلوده به HIV ) در دنیا زندگی میکنند که پنج میلیون نفر نیز درمرحله بیماری ایدز هستند. در سال 2005 ایدز قریب سه میلیون انسان را به کام مرگ کشاند. این رکورد تاسف باری است.
ایدز از همان ابتدای شناخته شدنش در سال 1981 قریب به 25 میلیون قربانی گرفته است. نتیجتا" این اپیدمی یکی از مرگبارترین اپیدمی تاریخ بشر به شمار میرود.
افریقای سیاه با 65 درصد بیمار جدید در راس آمار قراردارد و HIV در آسیای شرقی ، آسیای مرکزی و اروپای شرقی به سرعت در حال پیشروی است.
به گفته سازمان بین الملل بخش مبارزه با ایدز آمده است که " مراکز تشخیص و پیشگیری ایدز بسیار کم هستند. در کشورهای در حال توسعه تعداد افراد ناقلHIV که تحت نظر دارویی قرارمیگیرند بسیار محدود است، در افریقا به ازای هر ده نفر یک نفر و در آسیا از هر هفت نفر یک نفر داروی ویژه این بیماری را دریافت میکند . در برخی کشورهای اروپایی همچون اوکراین و روسیه بیماران بدرستی تحت نظر دارویی قرار نمیگیرند اما در عوض پیشگیری رعایت میشود. ، در برخی ازکشورها نیز همچون کنیا ، زیمبابوه، اتیوپی و رواندا اپیدمی بالاخره در حال پس روی است.
در کشورهای صنعتی پس از دوره ای سکون ، اپیدمی دوباره در حال اوج گیری است. بعنوان مثال در بلژیک هر روزه دو تا سه مورد تازه تشخیص داده میشوند. این بدلیل کاهش تبلیغات جهت پیشگیری است و اینکه مردم به این باور ند که دیگر هیچکس در کشورهای پیشرفته از ایدز نمی میرد.
سازمان بهداشت جهانی در نظر داشت که تا آخر سال 2005 در کشورهای فقیر سه میلیون بیمار مبتلا HIV را تحت نظر دارویی قرار دهد ، متاسفانه این امر میسر نشد.

پاسخ
 سپاس شده توسط admin ، nakhai
#3
عنوان :
ایدز چیست

ایدز سرنام عبارت (AIDS یا Acquired immune deficiency syndrome) به معنی نشانگان نقص ایمنی اکتسابی است. ایدز یک بیماری پیشرونده و قابل پیشگیری است، این بیماری حاصل تکثیر ویروسی به نام اچ‌آی‌وی در بدن میزبان است که باعث تخریب جدی دستگاه ایمنی بدن (معروف به نقص ایمنی یا کمبود ایمنی) انسان می‌گردد که خود زمینه‌ساز بروز عفونت‌های موسوم به فرصت طلب است که یک بدن سالم عموماً قادر به مبارزه با آنهاست و در نهایت پیشرفت همین عفونت‌ها منجر به مرگ بیمار می‌گردد به طوری که بیماری‌های پولمونیت و سل عامل اصلی مرگ و میر در میان مبتلایان به ایدز در سراسر جهان است.
در سال ۱۹۸۱ هشت مورد وخیم از ابتلا به بیماری کاپوسی سارکوما یکی از انواع خوش‌خیم‌تر سرطان که معمولاً در میان افراد سالمند شایع است، در میان مردان همجنسگرای نیویورک گزارش شد. تقریباً هم‌زمان با این موارد، شمار مبتلایان به یک عفونت ریوی نادر در کالیفرنیا و نیویورک بالا رفت. با این که در آن زمان عامل شیوع ناگهانی این دو بیماری مشخص نشده بود، اما معمولاً از این دو واقعه پزشکی به عنوان آغاز ایدز یاد می‌کنند. در طی یک سال این بیماری بدون نام، گسترش زیادی داشت تا سرانجام در ۱۹۸۲ آن را ایدز نامیدند.
از سال ۱۹۸۸ به منظور افزایش بودجه‌ها و همچنین برای بهبود آگاهی، آموزش و مبارزه با تبعیض‌ها اول دسامبر هر سال (۱۰ آذر) به عنوان روز جهانی ایدز معین شده‌است و هر سال برای این روز شعاری نیز در نظر گرفته می‌شود.
ایدز پدیده‌ای پزشکی-بهداشتی است که ابعاد اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی آن بسیار گسترده است. در سال ۱۹۹۶ سازمان ملل متحد ایدز را نه تنها به عنوان یک مشکل سلامتی مورد توجه قرار داد بلکه آن را یک مسئله بر سر راه پیشرفت بشری برشمرد. همچنین در سند استراتژی امنیت ملی ایالات متحده آمریکا (۲۰۰۲) این کشور خود را متعهد به هدایت جهان برای کاهش تلفات هولناک اچ.آی.وی/ایدز دانسته است. بیش از ۹۰ درصد موارد ابتلاء مربوط به کشورهای جهان سوم و در حال توسعه است. ایدز در حال حاضر ششمین علت مرگ و میر بشر است.
پاسخ
#4
دانشمندان در يك زن اهل كامرون نسخه جديدي از ويروس ايدز كشف كردند.

مطالعات نشان مي‌دهد كه اين نسخه جديد كه در يك كشور آفريقايي كشف شده با سه نوع نسخه شناخته شده قبلي از ويروس اچ آي وي متفاوت است و به نظر مي‌رسد كه بسيار شبيه به نوعي از ويروس ميموني اين بيماري است كه در گوريل‌هاي وحشي يافت شده است.

شرح اين يافته جديد در مجله نيچر مديسين منتشر شده است.

محققان دانشگاه روئن در فرانسه كه نسخه جديد را شناسايي كرده‌اند، اظهار مي‌دارند كه اين يافته بر ضرورت تداوم نظارت دقيق بر ظهور نسخه‌هاي جديد ويروس ايدز تاكيد مي‌كند.

سه نوع ويروس شناخته شده قبلي از اين بيماري مربوط به يك ويروس ميموني ايدز بوده‌اند كه در شمپانزه‌ها بروز كردند.

محققان مي‌گويند: بديهي‌ترين توجيه براي ظهور نسخه جديد انتقال ويروس از گوريل به انسان است. فردي كه اين نسخه جديد در وي شناسايي شده يك زن 62 ساله آفريقايي است كه در سال 2004 آلودگي وي به ويروس تشخيص داده شد و از كامرون به فرانسه منتقل شد. اين زن اكنون هيچ يك از علائم بيماري ايدز را ندارد اما حامل ويروس جديد است.
پاسخ
 سپاس شده توسط admin ، nakhai


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان