نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوع: بی دندانی و عوارض ناشی از آن

 1. Top | #1
  ناظم انجمن

  عنوان کاربر
  Senior Member
  تاریخ عضویت
  Nov 2011
  شماره عضویت
  111
  نوشته ها
  16,121
  تشکر
  0
  تشکر شده 1 بار در 1 ارسال
  میزان امتیاز
  24

  دندان‌های مصنوعی را 6 تا 8 ساعت در روز از دهان خارج كنید

  یک فوق تخصص پروتزهای دندانی:دندان‌های مصنوعی را 6 تا 8 ساعت در روز از دهان خارج كنید


  سلامت نیوز : دکتر عباس منزوی در گفت وگو با ایسنا ، در خصوص سن افرادی که از دندان مصنوعی استفاده می‌کنند، گفت: دندان‌های مصنوعی در گذشته معمولا در سنین بالا مورد استفاده قرار می‌گرفت اما در سالهای اخیر به دلیل عدم رعایت بهداشت دهانی مناسب سن استفاده از دندان مصنوعی کاهش یافته و حتی افراد در سنین 30 تا 40 سالگی نیز از دندان مصنوعی استفاده می‌کنند.

  این دانشیار پروتزهای دندانی دانشگاه علوم پزشکی تهران درخصوص انواع دندان مصنوعی گفت: سه نوع دندان مصنوعی وجود دارد که شامل پروتز ثابت، متحرک قلاب دار و دندان مصنوعی کامل است.وی درمورد مراقبت‌هایی که بعد از قرار دادن دندان مصنوعی باید صورت بگیرد، اظهار داشت: در مواردی که دندانهای پروتزی ساخته می‌شود و در دهان قرار می‌گیرد، دندانهای ثابت باید بهتر از قبل تمیز شود.رییس مرکز تحقیقات لیزر در دندانپزشکی درخصوص دندان مصنوعی ( پروتز کامل) گفت: در پروتز کامل احتمال شکستن دندان وجود دارد که در این نوع دندانها، افراد باید حتما یکبار در روز دهان و دندان خود را شست وشو دهند و دندان باید 6 تا 8 ساعت از دهان خارج شود.

  دکتر منزوی در ادامه اظهار کرد: اگر دندان‌های مصنوعی روزانه برای مدتی از دهان خارج نشود استخوان‌های دهان تحلیل می‌رود بنابراین توصیه می‌شود که یک سوم طول روز دندانها از دهان خارج شوند.وی درباره راه‌های تمیز نگه داشتن دندان خاطرنشان کرد: دندانها باید داخل آبی حاوی قرص‌های تمیزکننده گذاشته شود بهتر است آب ولرم باشد تا پاکیزگی کامل صورت بگیرد، برخی از افراد از سرکه یا وایتکس برای تمیزی دندانها استفاده می‌کنند که استفاده از وایتکس برای دهان و دندان مناسب نیست و موجب بوی بد دهان می‌شود.دکتر منزوی تصریح کرد: دندانهای متحرک باید هر 6 ماه یکبار توسط دندانپزشک معاینه شود و تمیزی دندانها و سالم بودن لثه مورد بررسی قرار بگیرد همچنین رادیوگرافی از نسج زیر دندان هر سال باید انجام شود.


  استفاده از پنبه و دستمال کاغذی در دهان اشتباه است
  رییس مرکز تحقیقات لیزر در دندانپزشکی اظهار کرد: دندانهای مصنوعی به مرور زمان لثه را از بین می برند که در این مواقع باید از سطح لایه دار بین دندان و لثه استفاده کرد و استفاده از پنبه و دستمال کاغذی فایده‌ای ندارد و باید از موادی در دهان استفاده شود که دهان و دندان‌ها را همیشه مرطوب نگه دارند.

  وی در خصوص جنس دندان مصنوعی و تاثیر آن بر استخوان فک گفت: اگر جنس دندان مصنوعی خوب باشد فک‌ها و استخوان‌های دهانی را ماساژ می‌دهد ولی در هر صورت بعد از مدتی دندان مصنوعی موجب از بین رفتن و تحلیل استخوان دهان می شود.

  این فوق تخصص پروتزهای دندانی در خصوص لق زدن دندان مصنوعی گفت: احتمال لق زدن دندان مصنوعی وجود دارد که می تواند به دلیل قرار گرفتن بزاق در زیر دندان مصنوعی باشد و حتی ممکن است به دنبال عطسه و خمیازه دندان مصنوعی به بیرون پرتاب شود و فشار به دندان مصنوعی می‌تواند موجب جابه جا شدن دندانها شود.

  دکتر منزوی در پایان خاطرنشان کرد: عارضه اصلی دندان مصنوعی در برخی از افراد وجود لبه‌های بلند است که می‌تواند موجب زخم شدن دهان و لثه‌ها شده و نسوج اضافی ایجاد کند که برای طولانی مدت این زخم‌ها می‌تواند موجب تحریک لثه‌ها و ایجاد تومورهای‌های بدخیم دهانی شود.
  [align=LEFT]
  [/align]

 2. Top | #2
  ناظم انجمن

  عنوان کاربر
  Senior Member
  تاریخ عضویت
  Nov 2011
  شماره عضویت
  111
  نوشته ها
  16,121
  تشکر
  0
  تشکر شده 1 بار در 1 ارسال
  میزان امتیاز
  24

  بی دندانی و عوارض ناشی از آن


  بی دندانی و عوارض ناشی از آن

  بی دندانی مشکلی است که اکثر قریب به اتفاق مردم با آن در گیر می باشند ، متاسفانه بسیاری از مردم نسبت به آن بی تفاوت هستند، وبه سادگی از کنار آن رد می شوند.

  آنچه باید بدان توجه داشت جایگزین کردن نقاط بی دندانی از یک دندان تا بی دندانی کامل است. البته در مواردی که بی دندانی زیاد یا به طور کامل باشد افراد معمولا مبادرت به درمان با پروتز متحرک می کنند، ولی چنانچه نقاط بی دندانی محدود به یک نقطه باشد، نسبت به درمان اقدامی صورت نمی گیرد ویا ضرورتی در این کار نمی بینند که اتفاقا بیشتر مشکلات بی دندانی در همین افراد دیده می شود.

  مشکلات ناشی از نقاط بی دندانی :

  1 - زیبایی : چنانچه نقاط بی دندانی در قسمتهای قدامی دهان باشد تاثیر بسزایی در زیبایی دارد و معمولا افراد خیلی سریع مبادرت به درمان می کنند.ولی اگر نقاط بی دندانی در قسمتهای خلفی باشد خیلی در زیبایی موثر نیست ونحوه برخورد افراد هم متفاوت است؛این مسئله گاهی آن چنان آزار دهنده است که اگر درمان به هر دلیلی صورت نپذیرد منجر به مشکلات رو0ی-روای می شود که در خانم ها بیشتر محسوس می باشد.

  2- جویدن : وظیفه اصلی دندان ها جویدن می باشد پس نبود دندان حتی در یک نقطه باعث عدم کار آیی در امر جویدن خواهد شد،هر چه نواحی بی دندانی بیشتر باشد عمل جویدن بیشتر مختل خواهد شد.به د نبال اختلال در عمل جویدن مشکلات گوارشی واز پی آن مشکلات سیستمیک عارض خواهد شد. پس بی دندانی در واقع اختلال در جویدن و بی توجهی به آن سر آغاز ابتلا به اغلب بیماری ها است.

  3- حرکت د ندان مقابل ناحیه بی د ندانی به فضای بی د ند ا نی : حتما می دا نید که د ندان ها در تمام طول عمر در حال رویش هستند وفقط تماس د ندان مقابل مانع رویش بیش از حد د ندان ها خواهد شد.پس آن چه مسلم است هنگامی که د ندانی از دست برود د ندان مقابل آن شروع به حرکت به سمت آن فضا می نماید.این مسئله سبب خواهد شد ،اولا؛خود د ندا نی که حرکت می کند به علت رویش بیش از حد ریشه هایش از فضای در بر گیرنده د ندان خارج شده،بنابراین دچار حساسیت د ندا نی می شود و نسبت به سرما،گرماوحتی مسواک زدن حساس می گردد.ثانیا؛به علت حرکت ،تماس صحیح خود را با د ندا ن های مجاور از دست می دهد وممکن است گیر غذایی در آن ناحیه ایجاد شود که سر آغاز شیوع مشکلات لثه ای است.ثالثا؛به علت حرکت در فضای بی د ندا نی هنگام جا یگزین کردن آن با مشکل مواجه خواهیم شد.

  4- حرکت د ندان های مجاور به سمت فضای بی د ندانی : د ند ان های مجاور ناحیه بی د ندا نی تمایل پیدا می کنند که به سمت ناحیه بی د ندا نی حرکت کنند و این مسئله علاوه بر اشغال فضای بی د ندا نی و مشکل شدن درمان بعدی جهت جایگزینی ممکن است تماس د ندا ن های مقابل و ارتباط فک ها را دچار مشکل کند،که در صورت وسعت زیاد در عدم ارتباط صحیح روابط فکی ناهنجاری های فکی ایجاد شود که به نوبه خود مشکلات عدیده ای را ایجاد می کند.

  5- تلفظ و صحبت کردن : وجود یک ناحیه بی د ندا نی در قسمتهای قدامی د هان می توا ند در تلفظ صحیح بعضی کلمات اثر منفی داشته باشد به طوری که این مسئله بر نحوه گفتار و شیوه بیان افراد کاملا مشهود باشد.


  روش های جایگزینی نواحی بی دندانی :

  1- ایمپلنت

  2- پروتز ثابت مثل بریج

  3- پروتز متحرک که می توا ند به صورت کامل یا متحرک باشد.
  دکتر علیرضا اسدی [ جراح - دندانپزشک ] 3. Top | #3
  کاربر ساده

  عنوان کاربر
  کاربر ساده
  تاریخ عضویت
  Jul 2012
  شماره عضویت
  4348
  سن
  38
  نوشته ها
  65
  تشکر
  0
  تشکر شده 0 بار در 0 ارسال
  میزان امتیاز
  5

  جای خالی دندان چگونه پُر می شود؟

  جای خالی دندان چگونه پُر می شود؟
  آشنایی با انواع پروتزهای دندانی  هر ساله انجمن پروستودونتیست های ایران (انجمن متخصصان پروتزهای دندانی ایران) کنگره ای برگزار می کند که خوشبختانه مورد توجه دندان پزشکان قرار می گیرد. امسال هم دهمین کنگره این انجمن تخصصی در ۲۰، ۲۱ و ۲۲ بهمن ماه جاری در هتل المپیک تهران برگزار می شود....
  در این کنگره دندان پزشکان آخرین اطلاعات مربوط به دندان های مصنوعی را با هم ردوبدل می کنند. به این بهانه در این مطلب شما را با انواع پروتزهای دندانی آشنا می کنیم.
  واژه پروتز به معنای جایگزینی هر جسم مصنوعی به جای قسمتی از بدن است مثل پروتز زانو، دندان، فک و صورت. پروتزهای دندانی شامل پروتزهای ثابت و متحرک است. پروتز ثابت خود شامل روکش و پل های بین دندانی می شود که خود بیمار نمی تواند آنها را از روی دندان هایش بیرون آورد. پروتزهای متحرک که شامل پروتزهای کامل و پروتزهای پارسیل یا (قسمتی) می شود، بیمار می تواند این پروتزها را از دهان خارج کند و بعد از تمیز کردن مجددا آنها را در محل خود قرار دهد. روکش ها جهت دندان های تخریب شده زیاد یا جهت استحکام آن دندان یا زیبایی ساخته می شود.


  ● پل زدن بین دندان ها
  پل برای یک یا چند دندان از دست رفته ساخته می شود که می توان هم روکش ها و هم بریج ها را بعد از آماده سازی پایه ها و گرفتن قالب به لابراتوارهای دندانی فرستاد و کارها در آنجا انجام شود یا توسط دستگاه های نوینی در محل مطب در عرض چند دقیقه درست کرد و روی دندان ها قرار داد.


  ● ایمپلنت؛ بهترین روش جایگزینی دندان ها
  یکی از کارهای نسبتا جدید دندان پزشکی جایگذاری دندان ها توسط ایمپلنت های دندانی یا کاشت دندان است که انواع دیگر از آن از دیر زمان در همه دنیا و در کشور ما نیز انجام می گرفته است ولی حدود ۲۵ سال است که از ایمپلنت های شبیه به ریشه دندان استفاده می شود که یک جهش مثبت درمانی در این رشته است و خیلی از کارهای پروتز را عملی تر، راحت تر و قابل قبول تر کرده است. به طور کلی این ایمپلنت ها از دو قسمت عمده تشکیل شده اند که یک قسمت که شبیه به ریشه دندان است توسط متخصصان جراحی فک و صورت یا متخصصان جراحی لثه یا هر دندان پزشکی که دوره کامل جراحی این رشته را دیده و تبحر کسب کرده در استخوان فک بیمار در محل دندان کشیده شده قرار می گیرد (بعضی وقت ها بلافاصله و همزمان با بیرون آوردن دندان این قسمت را که به آن پایه دندان می گویند در محل قرار می دهند) و بنا به نوع سیستم و طراحی آن و شرایط فک بیمار یا بلافاصله یا بعد از چند ماه متخصص پروتز یا هر دندان پزشک دیگری که دوره های کامل پروتز این رشته را دیده، دندان یا اتصال قسمتی از دندان ها را قالب گیری می کند و تاج دندان را می سازد. در مواردی پروتزهای کاملی که مبتنی بر ایمپلنت باشد با دقت ساخته خواهد شد و شخص بی دندان مجددا به عملکرد اصلی دندان ها و زیبایی و تکلم برمی گردد.


  ● ۴ دلیل برای جایگزینی دندان ها
  چرا باید پروتز داشته باشیم؟ این یک سوال بسیار مهم است که مختصرا جواب آن را در زیر خواهید دید:
  ۱) به محض اینکه دندانی را از دست بدهیم یا حتی تاج آن از بین برود، دندان های مجاور این دندان و مقابل آن شروع به حرکت به طرف این دندان ها کرده و فضا را کم می کنند. پس هر چه زودتر دندان از دست رفته باید جایگزین شود تا هم ردیف دندان ها به هم نخورد و هم اکلوژن و رابطه فکین همان طور که هست باقی بماند. گاهی این حرکت و مهاجرت دندانی به خصوص مهاجرت دندان های مقابل به قدری زیاد است که اگر زمان زیادی از، ازدست دادن دندان بگذرد برای جایگزینی آن مجبور خواهیم شد که دندان مقابل یا مجاور را نیز ترمیم کنیم.
  ۲) عمل جویدن که شروع عمل هضم و جذب مواد غذایی است، با از دست دادن دندان ها دچار اختلال می شود و فرد بی دندان دچار سوءهاضمه شده و مواد غذایی لازم به بدنش برسد نمی رسد.
  ۳) از نظر زیبایی و ظاهر انسان ها، که با از دست دادن بعضی از دندان ها مانند دندان های قدامی و شاید در بعضی از افراد دندان های خلفی در زمان خندیدن و صحبت کردن فضای بی دندانی مشاهده می شود و باعث خجالت شخص می شود، پس یا نمی خندند یا دستشان را جلوی دهانشان گرفته و می خندند.
  ۴) تلفظ خیلی از حروف توسط دندان ها ادا می شود و با از دست دادن دندان ها تلفظ نامفهوم یا نادرست انجام می شود. با این دلایل دندان های از دست رفته باید خیلی زود جایگزین شود تا اعمال جویدن، اکلوژن، صحبت کردن و زیبایی دچار خدشه نشود.


  ● چه کنیم بی دندان نشویم؟
  چه بکنیم که به اینجا نرسیم؟ لطفا دقت فرمایید که شعار پیشگیری بهتر از درمان است، کاملا ارزنده و کاربردی است. پس به دندان های خود برسیم و با روش های بسیار ساده مثل مسواک کردن و استفاده از نخ دندان از پوسیدگی دندان ها و نهایتا تخریب آنها یا بیماری های پریو جلوگیری کنیم که دندان ها از دست نروند. و همچنین بازدیدهای شش ماهه توسط دندان پزشکان تا اگر پوسیدگی کوچکی هم پیدا کردند، بلافاصله آن را ترمیم کنند و همچنین اگر شروع یک بیماری لثه را دیدند جلوی پیشرفت آن را بگیرند، ضروری است.

  منبع: روزنامه سلامت

 4. Top | #4
  آسمانی ها

  عنوان کاربر
  دوستای آسمونی
  تاریخ عضویت
  Nov 2012
  شماره عضویت
  8027
  نوشته ها
  4,891
  تشکر
  0
  تشکر شده 1 بار در 1 ارسال
  میزان امتیاز
  0

  5 توصيه به آنهایی که پروتز دندانی دارند

  5 توصيه به آنهایی که پروتز دندانی دارند

  بیماران باید از اصول رعایت کامل بهداشت حفره دهان در صورتی که از پروتز کامل استفاده می‌کنند‌، آگاهی کامل پیدا کنند.
  لعاب میکروبی (پلاک باکتریال)، رنگ و جرم به همان نحو که روی دندان‌های طبیعی جمع می‌شود، روی پروتز دندانی هم نشست می‌کند. پلاک باکتریال دلیل اصلی استوماتیت پروتزی و بسیاری دیگر از مشکلات مزمن در استفاده از پروتز دندانی است. به همین دلیل، بر آن شدم تا توجه لازم به بهداشت پروتزها را یادآوری ‌کنم تا پروتز از پلاک باکتریال عاری باشد. بیماران باید:

  1 پروتزها و دهان خود را بعد از صرف هر غذا بشویند و تمیز نگه دارند.

  2 پروتزها باید بعد از شسته شدن حداقل روزی یک بار به مدت 30 دقیقه در محلول تمیز کننده قرار داده شود. صرف این مدت برای از بین بردن میکروارگانیزم‌ها و لک‌ها و رنگ‌های پروتزها ضرورت دارد. می‌توان گفت حتی گذاشتن پروتزها داخل مایع پاک‌کننده در طول شب بهتر است.

  3 حتما بعد از خروج پروتز از محلول با یک برس نرم شستشویش بدهید. برای احتیاط بیشتر پروتزها باید روی ظرفی که با‌ آب پر شده است یا حوله خیسی در کف آن گذاشته شده شسته شوند تا از شکستن آنها در حین شستشو جلوگیری شود، چرا که افتادن پروتزها موجب شکستن آنها و مشکلات بعدی ناشی از آن می‌شود.
  4 هرگز برای تمیز کردن پروتز خود از خمیر دندان استفاده نکنید زیرا بیشتر خمیردندان‌ها مواد ساینده‌ای دارند که موجب سایش رزین آکریلی آن می‌شود.

  5 رویه مخاطی ستیغ‌های فکی و قسمت‌ خلفی زبان را باید هر روز با یک برس نرم شستشو دهید. این کار موجب جریان خون و همین‌طور از بین رفتن خرده‌های غذایی و بوی بد می‌شود. اگر تحریکی در مخاط وجود داشت پروتز خود را از دهان خارج کرده و به مخاط استراحت بدهید.
  اغلب زیان ناشی از اینکه به بیماران بگوییم پروتزتان هر قدر هم ناراحت‌کننده باشد باید در دهان نگه دارید تا با آن تطبیق یابید، به مراتب بیشتر از سود آن است. چون ممکن است به خصوص در روزهای اولی که پروتز استفاده می‌کنید به شدت عصبی و خسته شده و نسبت به درمان بدبین و مأیوس شوید. ولی هرگز اقدام به تصحیح پروتز خود نکنید زیرا این کار بسیار حساس است و باید به وسیله دندانپزشکان دوره دیده انجام شود.

  منبع: سلامت

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •