امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
علت های سقط جنین و علائم سقط جنین
#1
سقط جنین: و بعد از آن؟
سقط جنین هیچ تأثیری در بارداری های بعدی ندارد و به عنوان یک حادثه جداگانه محسوب می‌شود. با این حال، همیشه هم نمی‌توان به عنوان یک موضوع پیش پا افتاده به آن نگاه کرد، به هر حال این اتفاق یک تجربۀ ناخوشایند است. بعد از سقط جنین چه باید کرد؟سقط جنین در 10 تا 15% موارد بارداری ها به وقوع می‌پیوندند. رایج ترین دلیل آن ناهنجاری کرموزومیک جنین است (حدود 60% موارد). در اغلب موارد، جستجوی این ناهنجاری ها فایده ای ندارد. با این حال، برای برخی زنان، تشخیص علت می‌تواند برای پشت سر گذراندن این حادثه و ناراحتی از دست دادن جنین، کمک کننده باشد. این حادثه بدون در نظر گرفتن نتایج آن، همیشه برای زنان آزاردهنده است.به همین دلیل مهم ترین اقدام بعد از سقط جنین، مراقبت های روحی روانی است. همراهی کردن بیمار در این شرایط بسیار مهم و حیاتی است. بارداری مجدد می‌تواند زمانی که زوج کاملاً آماده هستند، اتفاق بیافتد. برای حصول اطمینان، اولین اکوگرافی اغلب بعد از هفته دوازدهم آمنوره (قطع قاعدگی) انجام می‌شود.

سقط جنین های مکرر
سقط جنین مکرر به موارد سه بار یا بیشتر سقط ها اطلاق می‌شود. در واقع، دو سقط جنین پشت سرهم، اتفاقی تلقی می‌شود. اگر خطر سقط جنین را 15% در نظر بگیریم، احتمال سه سقط جنین پشت سر هم از لحاظ تئوری، چیزی حدود 0.34% است. همچنین، این شرایط برای 1 تا 3% زوجین پیش می‌آید. در این وضعیت، مهم ترین اقدام پیدا کردن علت است (عللی همچون، مشکلات انعقادی، بیماری های دفاعی، سیفلیس و...). اما در 50% موارد، سقط جنین بدون توجیهی باقی می‌ماند. توجه، اگر گفته می‌شود که بعد از سومین سقط، باید دنبال یافتن علت آن بود، ولی باید دانست که هیچ دلیلی وجود ندارد که این جستجو بعد از دومین بار شروع نشود. در واقع، بعد از دومین سقط جنین، خطر سقط مجدد از لحاظ آماری 20 تا 30% افزایش می‌یابد.

فهمیدن دلیل اصلی
با این روش ها می‌توان به دلیل اصلی سقط جنین پی برد:

اکوگرافی رحم برای یافتن دلایل رحمی. کاریوتیپ زوج به منظور مشاهدۀ ناهنجاری های کروموزمی. آزمایش هورمونی. جستجوی یک سندروم از آنتی فسفولید ، لوپوس، ترومبوفیلی، تعیین کمی ضد انتعقاد کننده های در جریان خون، فیبرینوژن و پلاکت ها. در عوض، تحقیق دربارۀ نطفه، دلایل عفونی و کندوکاو در رابطه با سییتم HLA، اغلب بیهوده است.در رابطه با نتیجۀ آزمایش ها، انجام این این درمان ها امکان پذیر است: درمان جراحی ناهنجاری رحم، تحریک تخمدانی در موارد مشکلات هورمونی، درمان هایی توسط ضد انعقاد کننده ها یا سیکلین ها در موارد عفونت کلامیدی. در تمام موارد، مهم ترین کار، همراهی روحی روانی بیمار است که تأثیر مثبت زیادی خواهد داشت.
اختصاصی سلامت
پاسخ
 سپاس شده توسط MASTER
#2
[تصویر:  0.307070001330845318_taknaz_ir.jpg]
سقط جنین
سقط، به دفع جنین از بدن مادر قبل از هفته بیستم بارداری یا دفع جنین با وزن زیر 500 گرم گفته می شود که این مساله می تواند...بیش از 80 درصد سقط ها قبل از هفته دوازدهم بارداری اتفاق می‌افتند. اگر مادر، جنین را بعد از 20 هفتگی از دست بدهد، به آن مرده‌ زایی (stillbirth) می‌گویند.وقتی که کودک ضربان قلب پیدا می‌کند، احتمال سقط جنین به طرز چشمگیری کاهش می یابد.

عوامل افزایش دهنده سقط جنین در مادر
سن : در زنان 40 ساله دو برابر زنان 2 ساله احتمال سقط جنین وجود دارد.
- سابقه‌ سقط جنین : زنانی که دو یا چند سقط جنین متوالی داشته اند.
- زنان دچار کم کاری تیروئید، دیابت، سلیاک، لوپوس و اختلالات وراثتی در انعقاد خون و سندرم تخمدان پلی کسیتیک.
- مصرف سیگار و الکل و مصرف بیش از چهار فنجان قهوه در روز
- اشعه ایکس که در رادیولوژی ها استفاده می شود
- سابقه داشتن نقص تولد یا مشکلات ژنتیکی
-ابتلا به لیستری، گوشک، سرخجه، سرخک، سیتومگالو ویروس، پاروو ویروس، سوزاک، ایدز و عفونت های دیگ
- فیبروم ها
چسبندگی های داخل رحمی که اغلب به دنبال سقط های خشن و آلوده رخ می دهد.
- مشکل نارسایی دهانه رحم که به دلیل دستکاری های رحم در حاملگی های قبلی است یا به صورت مادرزادی وجود دارد
- ناهنجاری‌های کروموزومی در تخمک بارور
- استفاده از برخی داروها مثل داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAIDS) مثل: ایبوپروفن و آسپیرین
- قرار گرفتن در معرض سموم محیطی از جمله: گازهای بیهوش
- خطر سقط با افزایش سن پدر، بالا می‌رود.
- وقتی پدر در معرض جیوه، سرب، و مواد شیمیایی صنعتی و آفت کش ها قرار گرفته باشد، خطر سقط بیشتر می‌شود.

اگر نشانه های احتمالی سقط جنین را داشتید، پزشک استراحت در بستر را تجویز می‌کند

علائم سقط جنین
- لک دیدن یا خونریزی مهبلی
- درد شکمی که بعد از اولین خونریزی شروع می‌شود.

دقت کنید که خونریزی مهبلی یا درد در اوایل بارداری، ممکن است نشانه بارداری خارج از رحم باشد
آزمایشات لازم برای تایید سقط جنین

اگر در زمان حاملگی هر کدام از علائم سقط را داشتید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.
- پزشک زنان، رحم شما را معاینه می کند تا بفهمد خونریزی از سمت گردن رحم هست یا خیر.
- ممکن است آزمایش خون برای شما تجویز کند تا مقدار هورمون hCG بارداری را اندازه بگیرد و اگر مقدار آن در خون شما رو به افزایش بود، آزمایش را در 2 تا 3 روز آینده تکرار می کند.
- اگر خونریزی یا درد شکمی داشتید و پزشکتان کمترین شکی به بارداری خارج رحمی برد، بلافاصله آزمایش آلتراسوند انجام می‌دهد. اگر هیچ نشانی از مشکل نباشد، اما همچنان لک دیدید، حدود 7 هفته دیگر یک آلتراسوند دیگر انجام خواهد داد. در این مرحله، اگر در سونوگرافی، جنینی با ضربان قلب مشاهده گردید، خطر سقط در شما کمتر است.اما اگر همچنان خونریزی داشتید لازم است که بعدها آلتراسوند دیگری انجام دهید. اگر در سونوگرافی، جنینی با اندازه مشخص دیده شد که ضربان قلب ندارد، این به معنای آن است که جنین زنده نمانده است.اگر کیسه جنینی یا جنین کوچکتر از اندازه مورد نظر باشند، یعنی اوضاع به آن خوبی که فکر می کردید نیست.بسته به شرایط، باید سونوگرافی خود را طی 1 تا 2 هفته تجدید کنید و آزمایش خون دهید.
- اگر در سه ماهه دوم هستید و سونوگرافی نشان می‌دهد که گردن رحم کوتاه تر می‌شود یا در حال باز شدن است، پزشک عملی به نام سرکلاژ (Cerclage) را انجام می دهد که طی آن برای جلوگیری از سقط جنین یا زایمان پیش از موعد، گردن رحم شما را با بخیه تنگ می‌کند.

سرکلاژ بدون خطر نیست، و همه موافق نیستند که شما گزینه مناسبی برای این کار باشید.
- اگر نشانه های احتمالی سقط جنین را داشتید، پزشک استراحت در بستر را تجویز می‌کند.
- ممکن است چند هفته خونریزی خفیف یا درد شکمی داشته باشید. می‌توانید از نوار بهداشتی استفاده کنید و برای کاهش درد استامینوفن بخورید.بعد از دو سقط متوالی، مخصوصا اگر دارای سن بالای 35 سال یا شرایط خاص پزشکی باشید، پزشک آزمایشات ژنتیکی و خونی مخصوص برای شما می نویسد

بعد از سقط جنین چه می شود؟
- به مدت یک یا چند روز دردهای انقباضی خفیف شبیه قاعدگی دارید و 1 تا 2 هفته خونریزی خواهید داشت.
- از نوار بهداشتی استفاده کنید و برای تسکین درد از ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کنید.
- از آمیزش زناشویی، شنا کردن، دوش گرفتن و استفاده از داروهای واژنی به مدت حداقل 1 تا 2 هفته پرهیز کنید تا زمانی که خونریزی شما بند بیاید.
- اگر به خونریزی شدید دچار شدید، یکی از نشانه های عفونت را داشتید یا احساس درد شدید داشتید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.
- اگر خونریزی شما شدید است و احساس ضعف، سرگیجه، یا منگی می‌کنید، ممکن است دچار شوک شوید. در چنین شرایطی با اورژانس تماس بگیرید.

یک بار سقط کردن به معنی آن است که باز هم سقط جنین خواهید داشت؟
یک مورد سقط جنین، نشانه‌ وجود مشکلی در شما یا همسرتان تلقی نمی‌شود.بعد از دو سقط جنین متوالی، مخصوصا اگر دارای سن بالای 35 سال یا شرایط خاص پزشکی باشید، پزشک آزمایشات ژنتیکی و خونی مخصوص برای شما تجویز خواهد کرد.در شرایط بخصوص مثل وقتی که در سه ماهه‌ دوم سقط کنید، یا به دلیل ضعف گردن رحم، زایمان زودرس در اوایل سه ماهه سوم داشته باشید، احتمالا بعد از یک سقط شما را به متخصص زایمان پرخطر ارجاع می‌دهند تا شرایط حاملگی شما را به دقت بررسی کند

بعد از سقط، چه زمانی می‌توان باردار شد؟
بهتر است کمی صبر کنید. چه خودبخود سقط کرده باشید و چه بافت را برداشته باشید، طی 4 تا 6 هفته بعد دوباره قاعده می‌شوید.بعضی پزشکان می‌گویند که بعد از این مدت دوباره می‌توانید آبستن شوید، اما برخی دیگر توصیه می‌کنند که یک دوره قاعدگی دیگر را هم بگذرانید تا زمان بیشتری برای بهبود جسمی و روحی داشته باشید.
پاسخ
 سپاس شده توسط nakhai ، MASTER ، Gh.Piroznia
#3
استرس می‌تواند باعث سقط جنین شود؟
بر اساس آمار های جمع آوری شده در خصوص سقط جنین، بارداری بیشتر زنان به دلیل شرایط استرس زا و سبک زندگی مهیج به سقط جنین منتهی می شود.
[تصویر:  229147711101061932620921736110408934224133.jpg]
بر اساس آمار های جمع آوری شده در خصوص سقط جنین، بارداری بیشتر زنان به دلیل شرایط استرس زا و سبک زندگی مهیج به سقط جنین منتهی می شود.
 
بر اساس گزارش محققان در سراسر دنیا، امروزه 31 تا 89 درصد بارداری ها به سقط جنین ختم می شود.
 
 
مطالعات نشان داده است قریب به اتفاق زنان، حدود شش هفته بعد از بارداری به حاملگی خود پی می برند و از این رو طی این مدت تحت هیچ گونه مراقبت بارداری نیستند. با این حال بیشتر سقط ها در سه هفته اول بارداری اتفاق می افتد.
 
 
بر اساس آمار های جمع آوری شده در خصوص سقط جنین، بارداری بیشتر زنان به دلیل شرایط استرس زا و سبک زندگی مهیج به سقط جنین منتهی می شود. بنابراین اگر سوال شما این است که آیا استرس می تواند به سقط جنین منجر شود یا نه، پاسخ یک بله محکم است.
 
 
زنانی که دقیقا قبل از شروع بارداری، تحت استرس جسمی و روحی شدید بوده اند، به احتمال زیاد سقط جنین خواهند داشت.
 
 
اما چگونه؟

 
به طور کلی فرایند تاثیر استرس بر بدن و سقط جنین ناشی از آن، به یک هورمون به نام کورتیزول مربوط است. این هورمون از غده آدرنال یا فوق کلیه ترشح می شود و نقش مهمی در تنظیم قند خون، فشار خون و نیز سوخت و ساز قند بر عهده دارد.
 
 
مقدار کورتیزول به طور طبیعی هنگام صبح بالاتر و موقع شب پایین تر است. به این هورمون هورمون استرس نیز گفته می شود، چراکه ترشح آن در شرایط استرس تحریک شده افزایش می یابد.
 
 
کمی افزایش کورتیزول برای سلامت بدن ضروری است و باعث افزایش سطح انرژی، تقویت قدرت حافظه، افزایش قدرت ایمنی و نیز افزایش مقاومت بدن به احساس درد می شود.
استرس زیاد و مهم تر از آن استرس طولانی مدت می تواند به خونریزی و سقط جنین منجر شود. بنابراین سعی کنید در دوران بارداری، از سبک زندگی سالم و مراقبت های مناسب بهره مند شوید تا یک بارداری شاد داشته باشید
 
اما اگر فردی همیشه تحت شرایط پر استرس باشد، بدن او به این شرایط عادت کرده و برگشت به حالت طبیعی سخت می شود و این وضعیت به استرس مزمن منجر خواهد شد. در این شرایط است که سطح کورتیزول همچنان بالا باقی می ماند و عوارض خود را نشان می دهد، مانند فشار خون بالا، عدم تنظیم قند خون، اختلال در انعقاد خون، ضعف استخوان ها و ضعف عضلانی و ... .
 
 
افزایش هورمون کورتیزول در بارداری به علت تاثیر بر مقدار هورمون پروژسترون خطرناک است.
 
پروژسترون یک هورمون ضروری و مهم است که نقش حیاتی در تنظیم چرخه قاعدگی در یک خانم بر عهده دارد.
 
 
بعد از تخمک گذاری، افزایش پروژسترون دیواره رحم را برای لانه گزینی تخم آماده می کند. زمانی که بارداری رخ ندهد، سطح پروژسترون کاهش یافته و با ریزش دیواره رحم، قاعدگی رخ می دهد.
 
مشکل آنجاست که علی رغم افزایش میزان کورتیزول در شرایط استرس، سطح پروژسترون کاهش می یابد. در این شرایط مغز فرمان می دهد، هیچ سلول لقاح یافته ای در رحم وجود ندارد. بنابراین اگر خانم بارداری تحت استرس قرار بگیرد و این استرس مکرر باشد، ریزش دیواره های رحم و سقط جنین رخ خواهد داد.
 
 
بنابراین مهم ترین چیز برای خانم های باردار این است که از استرس دوری کنند. برای این کار می توانند روش های کنترل استرس را یاد بگیرند.
 
 
پیشگیری از سقط جنین
 
حال که می دانید استرس می تواند باعث سقط جنین شود، لازم است روش های دوری از استرس را نیز یاد بگیرید.
 
 
اولین نکته آن است که سعی کنید زندگی آرام و بدون استرس داشته باشید. اگر ممکن نیست، باید دنبال راهکارهای کنترل استرس باشید.
 
با افزیش سن، خطر سقط جنین افزایش می یابد. در متن زیر توصیه هایی برای کاهش خطر سقط جنین وجود دارد:
 
- برنامه غذایی مناسب و سالم داشته باشید.
 
 - به طور مرتب ورزش کنید.
 
- به وزن گیری منظم و ماهانه خود اهمیت دهید و هر گونه کاهش و یا افزایش وزن غیر طبیعی را به پزشک خود بگویید و علت را جویا شوید.
 
- سعی کنید شکم و اندام های شما در معرض هیچ آسیب جسمی قرار نگیرد.
 
- سیگار نکشید و از افراد سیگاری و محیط های آلوده به دود سیگار دوری کنید.
 
شما خانم باردار از مصرف هر گونه دارو بدون تجویز پزشک جدا خودداری کنید، حتی اگر آن دارو یک مولتی ویتامین باشد
 
- مشروبات الکلی، داروهای بدون تجویز پزشک و داروهای هورمونی نظیر داروهای بیماری های پوستی را حداقل دو ماه قبل بارداری جدا مصرف نکنید.
 
- از مصرف زیاد کافئین نظیر قهوه، کاکائو و چای پررنگ به میزان بیش از دو فنجان در روز خودداری کنید.
 
- از مصرف هر گونه دارو بدون تجویز پزشک جدا خودداری کنید، حتی اگر آن دارو یک مولتی ویتامین باشد.
 
- فعالیت های سنگین و شدید و دیگر کارهای خطرناک را در دوران بارداری و سه ماهه اول انجام ندهید.
 
- به محض مشاهده هر گونه علائمی از خونریزی رحم و سقط، به پزشک زنان خود مراجعه کنید.
 
استرس زیاد و مهم تر از آن استرس طولانی مدت می تواند به خونریزی و سقط جنین منجر شود. بنابراین سعی کنید در دوران بارداری، از سبک زندگی سالم و مراقبت های مناسب بهره مند شوید تا یک بارداری شاد داشته باشید.
منبع:تبیان
پاسخ
 سپاس شده توسط MASTER ، Gh.Piroznia
#4
استرس روحی شدید منجر به سقط جنین می‌شود
یک متخصص زنان و زایمان، گفت: استرس روحی شدید می‌تواند باعث سقط جنین شود.
دکتر طاهره افتخار در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه ۱۵ درصد از بارداری‌های شناخته شده به سقط جنین منتهی می‌شوند، افزود: در خلال حاملگی، سه ماهه اول، دوم و سوم هر کدام خصوصیات مهم و خاص خود را دارد و هر مرحله دارای عوامل خاص برای مادر و جنین است که می تواند تهدید کننده سلامت هر دو باشد.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه خونریزی یا درد شکمی مهم ترین علامت در سقط جنین محسوب می‌شود، اظهارکرد: یکی دیگر از عوامل موثر در سقط جنین بیماری‌های مزمن مانند دیابت کنترل نشده، اختلالات وراثتی در انعقاد خون، نقص‌های خود ایمنی مشخص (مانند سندروم آنتی فسفولیپید یا لوپوس)، داشتن ناهنجاری‌های مشخص رحمی یا گردن رحم ضعیف، سرخجه و بیماری‌های عفونی خطر احتمال سقط جنین را افزایش می‌دهد.
وی ادامه داد: بیشتر سقط‌ هایی که در سه ماهه اول بارداری رخ می‌دهد، به دلیل ناهنجاری‌های کروموزومی در جنین است، زمانی که سلول تخم تشکیل و تقسیم می‌شود، ممکن است اختلالاتی در تعداد یا در ساختمان کروموزوم به وجود آید که در این صورت حاملگی طبیعی نیست و بهتر این است که جنین در چنین وضعی سقط شود و ربطی هم به ژنتیک والدین ندارد.
این متخصص زنان با تاکید بر اینکه استرس روحی شدید می تواند باعث سقط جنین شود، گفت: مادرانی که برای بار اول سقط جنین داشته‌اند، زمانی که برای بار دوم باردار می‌شوند معمولا استرس شدید از سقط دوباره دارند درحالی که همین استرس عامل مهمی برای سقط جنین محسوب می‌شود.
افتخار با اشاره به اینکه پزشک برای حصول اطمینان از سقط جنین، سونوگرافی برای مادر تجویز می‌کند، اظهار کرد: اگر جنین کاملاً از رحم مادر خارج شده باشد و یا جنین قلب نداشته باشد، نیاز به کورتاژ دارد؛ اما اگر زنی دوبار پشت سر هم سابقه سقط داشته باشد، باید از نظر ژنتیکی و خونی مورد بررسی قرار گیرد، چرا که این آزمایش‌ها علل دقیق سقط های او را مشخص می‌کند.
وی تاکید کرد: اگر RH خون زوجین منفی است، باید دو تا سه روز بعد از سقط جنین نسبت به تزریق گلبولین RH اقدام کرد، چرا که در غیر این صورت امکان حاملگی مجدد وجود ندارد.
افتخار با بیان این مطلب که ۳ تا ۶ ماه پس از سقط، بهترین زمان برای حاملگی مجدد است، افزود: مدتی طول می‌کشد تا رحم خود را بازسازی کند و پوشش دیواره آن، قوی و سالم شود. اگر فرد از شرایط روحی و جسمی خوبی برخوردار باشد، می تواند پس از گذشت دو یا سه قاعدگی از سقط، اقدام به بارداری کند.
پاسخ
 سپاس شده توسط Gh.Piroznia
#5
چه کارهایی باعث سقط جنین می شود
[تصویر:  L134898759487.jpg]
بیشتر سقط‌هایی كه در سه ماهه اول بارداری رخ می‌دهد، به دلیل ناهنجاری‌های كروموزومی در جنین است.
زمانی كه سلول تخم تشكیل و تقسیم می‌شود، ممكن است اختلالاتی در تعداد یا در ساختمان كروموزوم به وجود آید كه در این صورت حاملگی طبیعی نیست و بهتر این است كه جنین در چنین وضع سقط شود. كروموزوم به ساختار بسیار ظریف و كوچك داخل سلول اطلاق می‌شود كه ژن‌های زیادی را حمل می‌كند.
ژن‌ها تعیین‌كننده خصلت فیزیكی افراد نظیر جنس، رنگ مو، رنگ چشم و نوع گروه خونی است. بیشتر ناهنجاری‌های كروموزومی به طور اتفاقی رخ می‌دهد و ربطی به سلامت پدر و مادر ندارد.
معمولا 60 درصد سقط‌ها این علت را دارد و نگرانی در مورد تكرار آن بی‌مورد است، ولی درصد كمی از سقط‌ها ممكن است علت زمینه‌ای داشته باشد كه باعث تكرار سقط شده و باید از لحاظ مشكلات كروموزومی، مشكلات غدد داخلی و ایمونولوژی بررسی شود.
بعد از یك‌بار سقط جنین، نیاز است كه تمام عوامل آن بررسی ‌شود و معمولا بعد از یك‌بار سقط، به طور لزوم احتمال تكرار آن وجود ندارد. توصیه می‌شود بعد از سقط جنین در فاصله سه ماه، برای بارداری اقدام صورت بگیرد.
پاسخ
#6
علائم سقط جنين چیست؟
 نی‌نی سایت: اگر جنین در هفته های اولیه بارداری به طور ناخواسته سقط شود، احتمال دارد خانم باردار از وقوع آن مطلع نشود. در اولین هفته بارداری، تقسیم و رشد سلول ها بسیار سریع اتفاق می افتد و یك هفته بعد از تخمك گذاری عمل كاشت صورت می گیرد. سطح هورمون ها به سرعت بالا می رود و در این زمان ، ممكن است كه نتیجه تست بارداری مثبت شود. به هرحال در این مرحله از بارداری، نطفه كاملا  با چشم قابل دیدن است.
 
دلایل زیادی وجود دارد كه باعث  متوقف شدن رشد ناگهانی جنین می شود. اگر سقط جنین در هفته های اول بارداری اتفاق بیفتد، عادت ماهانه بسیاری از خانم ها به شكل عادی باز خواهد گشت. البته احتمال دارد به علت بافت های رحمی كه برای كودك مهیا شده بود، خونریزی عادت ماهانه شدیدتر از قبل باشد. 
 
خانم ها به شكل متفاوت سقط جنین را تجربه می كنند. اما به طور عمومی با سقط شدن جنین، خونریزی،گرفتگی عضلات شكم كه البته به مراتب قوی تر از درد های گرفتگی عضلات شكم در زمان عادت ماهانه است، همراه خواهد بود.
 
سقط جنین قبل از اینكه به طور كامل اتفاق بیفتد، علائم و نشانه هایی دارد كه با شروع آنها جنین سقط می شود البته در بعضی موارد دیده شده است كه این علائم و نشانه ها ناگهان از بین رفته اند و  بارداری به روند خود ادامه داده است.
 
از علائم و نشانه های سقط زودهنگام جنین می توان به این موارد اشاره كرد: از بین رفتن ورم سینه ها و حالت تهوع، ترشحات شدید واژنی كه بسیار غلیظ و یا خونی باشد، خونریزی سبك و یا لكه بینی، گرفتگی خفیف عضلات شكم(شبیه گرفتگی عادت ماهانه).
 
اگر خانم ها به باردار بودن خود مشكوك هستند، با دیدن این علائم هر چه سریعتر باید با پزشك متخصص خود مشورت كنند.  متاسفانه راهی برای جلوگیری از سقط شدن نوزاد وجود ندارد. اما برای جلوگیری از هر خطری كه ممكن است در طول سقط شدن جنین برای مادر اتفاق بیفتد، بهتر است هر چه سریعتر به بیمارستان مراجعه شود.
 
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان