نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: واقعیت‌هایی درباره عکاسی دیجیتال

 1. Top | #1
  کاربر ارشد سايت

  عنوان کاربر
  کاربر ارشد سایت
  تاریخ عضویت
  Mar 2012
  شماره عضویت
  937
  سن
  25
  نوشته ها
  1,738
  تشکر
  0
  تشکر شده 0 بار در 0 ارسال
  میزان امتیاز
  0

  واقعیت‌هایی درباره عکاسی دیجیتال


  ● یک‌ عکس‌ دیجیتال‌ کیفیت‌ پایین‌تری‌ نسبت‌ به‌ فیلم‌ دارد
  بسیاری‌ از اولین‌ مدل‌های‌ دوربین‌ دیجیتال، حتی‌ مدل‌های‌ حرفه‌ای‌ و گران‌قیمت‌ آن، تصاویری‌ تولید می‌کردند که‌ دقت‌ و رنگ‌ مطلوب‌ را نداشتند. امروزه‌ مدل‌های‌ جدیدتر و بهتری‌ عرضه شده که‌ در تمام‌ طیف‌ قیمت‌ها، کیفیت‌ عکس‌ آنها دست‌کم‌ با مشابه‌ آنالوگ‌ خود برابری‌ می‌کند. توانایی‌های‌ بهترین‌ دوربین‌های‌ دیجیتال‌ جدید حتی‌ از قابلیت‌های‌ دوربین‌های‌ فیلم‌ عکاسی‌ هم فراتر می‌رود. تنوع رنگ‌ها، شفافیت‌ و دقت‌ تصویر در این‌ عکس‌ها، حتی‌ در اندازه‌های‌ بزرگ‌ چاپ‌ عالی‌ است. فیلم‌های‌ عکاسی‌، هنوز خوب‌اند و حتی‌ کیفیت‌ آنها رو به‌ بهبود است‌ اما عکس‌های‌ دیجیتال‌ پا به‌ پای‌ آنها رقابت‌ می‌کنند.‌
  ● دوربین‌های‌ دیجیتال‌ بزرگ‌ و سنگین‌ هستند
  در ابتدای‌ ظهور دوربین‌های‌ دیجیتال، به‌ این دلیل‌ که‌ عناصر بسیاری‌ در ساختمان‌ آن‌ به‌ کار می‌رفت، گنجاندن‌ آنها در فضای‌ کوچک‌ غیرممکن‌ به‌ نظر می‌رسید. همچنین‌ طراحان‌ صنعتی‌ که‌ شکل‌ بدنه‌ این‌ دوربین‌ها را طراحی‌ می‌کردند، به‌ دنبال‌ طرح‌ها و شکل‌های‌ تازه‌ای‌ بودند. چنان‌که مجموعه این‌ عوامل‌ به‌ ظاهری‌ غیرمتعارف؛ بزرگ‌تر‌ از اندازه‌ مرسوم‌ دوربین‌های‌ عکاسی‌ و با وزنی‌ بیشتر می‌انجامید. اما رفته‌ رفته‌ با گسترش‌ بازار این‌ محصولات‌ و سودآوری‌ تولید آنها، فناوری‌ پیشرفته‌تری‌ در آنها به‌ کار گرفته‌ شد. حاصل آنکه اندازه‌ آنها تا حد دوربین‌های‌ مرسوم‌ کاهش‌ یافت و‌ این‌ در حالی‌ بود که‌ قطعات‌ سبک‌تر و کوچک‌تری‌ در ساختمان‌ آنها به‌ کار رفته‌ بود؛ قطعاتی که‌ به‌ هیچ‌ وجه‌ سبب‌ کاهش‌ کیفیت‌ و قابلیت‌های‌ آنها نمی‌شد. دوربین‌های‌ امروزی‌ در واقع‌ چنین‌ عیبی‌ ندارند.‌
  ● دوربین‌های‌ دیجیتال‌ کند عکس‌ می‌گیرند‌
  بهترین‌ نوع‌ دوربین‌های‌ دیجیتال، در هر سطح‌ و مدلی، سرعت‌ واکنشی‌ برابر با دوربین‌های‌ سنتی‌ دارد. بنابراین‌ کسی‌ که‌ به‌ یک‌ مدل‌ سریع‌ نیاز دارد می‌تواند دوربین‌ مورد علاقه خود را در بازار پیدا کند. اما متاسفانه‌ تعداد زیادی‌ از انواع‌ دوربین‌هایی‌ که‌ در بازار وجود دارند، طوری‌ طراحی‌ نشده‌اند که‌ بلافاصله‌ پس‌ از فشردن shutterعکس‌ بگیرند. بنابراین‌ در مجموع‌ نمی‌توان‌ با قاطعیت‌ گفت‌ که همه‌ دوربین‌های‌ دیجیتال‌ دارای این‌ عیب‌ و یا مبرا از آن هستند. اما این‌ مسئله‌ تا حدودی‌ واقعیت‌ دارد.‌
  ● عکاسی‌ دیجیتال‌ پرهزینه‌ است‌
  در سال‌ ۱۹۹۴ اولین‌ دوربین‌ حرفه‌ای‌ دیجیتال‌ به‌ قیمت‌ ۱۸ هزار دلار فروخته‌ شد. اما امروزه‌ نمونه‌ مشابه‌ آن را، حتی‌ با کیفیتی‌ بهتر، می‌توان‌ با مبلغی حدود ۲۰۰۰ دلار تهیه کرد. در تمام‌ سال‌های‌ پس‌ از آن‌ تاریخ‌، قیمت‌ دوربین‌های‌ دیجیتال‌ در حال‌ کاهش‌ بوده‌ است‌ و این‌ روند همچنان‌ ادامه‌ دارد. این‌ در حالی‌ است‌ که‌ بر کیفیت‌ و دقت‌ آنها بیش از پیش افزوده می‌شود. با این‌ حال‌ قیمت‌ یک‌ دوربین‌ دیجیتال‌ هنوز هم‌ از مدل‌ مشابه‌ آنالوگ‌ آن‌ گران‌تر است. خصوصا‌ تجهیزات‌ جانبی‌ آن‌ مانند چاپگر و external memory card reader نیز قیمت‌ قابل‌ توجهی‌ دارند که‌ به‌ قیمت‌ پایه‌ای‌ دوربین‌ اضافه‌ می‌شود. با تمام‌ اینها، هزینه‌ اصلی‌ عکاسی‌ دیجیتالی‌ یک‌ بار پرداخت می‌شود و پس‌ از آن، مقرون‌ به‌ صرفه‌ بودن استفاده‌ از فناوری‌ جدید، بستگی‌ به‌ روش کار شما دارد. اگر عکاسی‌ حرفه‌ای‌ کار متداول‌ و روزمره‌ شما باشد و دوربین‌ دیجیتال‌ گران‌قیمتی‌ خریده‌ باشید، هنوز این‌ روش‌ در مقایسه‌ با روش‌ قدیمی‌ مقرون‌ به‌ صرفه‌ است‌ اما اگر این‌ کار را به صورت تفریحی‌ و هر از گاهی انجام‌ می‌دهید، شاید چنین‌ نباشد. در عین‌ حال‌ صرفه‌جویی‌ در مدت‌ زمان‌ کل‌ فرآیند عکاسی‌ تا ظهور آن را نیز نباید نادیده‌ گرفت؛ عاملی که می‌تواند در کارهای‌ جدی‌ و حرفه‌ای‌ ارزش‌ اقتصادی‌ زیادی‌ داشته‌ باشد.
  ● انتقال‌ عکس‌ها به‌ کامپیوتر با کندی‌ صورت‌ می‌گیرد
  ممکن‌ است‌ این‌ فرآیند به‌ کندی‌ صورت‌ بگیرد و ملال‌آور باشد. اما می‌توان‌ با انتخاب روش‌های بسیاری این‌ رویه‌ را اصلاح‌ کرد. از آن جمله است: استفاده‌ از یک external memory card reader که‌ به‌ پورت USB کامپیوتر وصل‌ می‌شود و سرعت‌ انتقال‌ را به‌ چندین‌ برابر سرعت‌ انتقال‌ توسط‌ پورت‌ سریال‌ در مدل‌های‌ قدیمی‌ افزایش‌ می‌دهد. دوربین‌ها یا حافظه‌هایی‌ که‌ می‌توانند از پورت‌ ۱۳۹۴ استفاده‌ کنند، عمل‌ انتقال‌ را حتی‌ چندین‌ برابر پورت USB سریع‌تر انجام‌ می‌دهند. یک‌ حافظه‌ سریع‌ می‌تواند سه‌ یا چهار عکس‌ از نوع JPG با کیفیت بالا را، در عرض‌ یک‌ ثانیه‌ انتقال‌ دهد.‌ نرم‌افزار خوب‌ و به‌درد بخوری‌ برای‌ مرور عکس‌ها و ویرایش‌ آنها وجود ندارد
  این‌ شایعه‌ به‌ گوش‌ سازندگان‌ بزرگ‌ نرم‌افزار رسیده‌ است‌ و باعث‌ شده‌ علاوه‌ بر طیف‌ گسترده‌ای‌ از نرم‌افزارهای‌ گرافیکی‌ که‌ تا به‌ حال‌ وجود داشت، گروه‌ تازه‌ای‌ از محصولات‌ از نوع‌ بسیار ارزان‌قیمت‌ زیر ۵۰ دلار گرفته‌ تا نسخه‌های‌ حرفه‌ای‌ بسیار کارآمد و قوی‌ به‌ بازار عرضه شود که‌ یا برای‌ عکس‌های‌ دیجیتال‌ بهینه‌ شده‌اند یا به دلیل قابلیت‌های‌ تازه‌ای‌ که دارند برای‌ این‌ منظور مناسب‌ هستند. همچنین برای مرور عکس‌ها، نرم‌افزارهای‌ گوناگونی‌ مانند ACDSee (که‌ در همین‌ ویژه‌نامه‌ معرفی‌ شده‌ است) وجود دارند. علاوه‌ بر اینها، سیستم‌عامل‌های‌ جدیدی‌ مثل‌ ویندوز XP دارای‌ قابلیت‌های ‌جدیدی‌ برای‌ مرور و مشاهده عکس‌ها هستند.‌
  ● گرفتن‌ یک‌ خروجی‌ چاپی‌ از روی‌ عکس‌های‌ دیجیتال‌ دشوار است‌
  امروزه‌ با وجود انواع‌ ابزارهای‌ گرافیکی‌ مناسب‌ و پرینترهای‌ مختلفی‌ که‌ در مدل‌های‌ ارزان‌ و با کیفیت نسبی و حتی‌ مدل‌های‌ گران‌ مخصوص‌ چاپ‌ عکس‌ به‌ بازار عرضه‌ شده‌اند، این مورد حقیقتا به یک افسانه‌ می‌ماند!‌
  ● نتیجه‌ عکس‌های‌ دیجیتال‌ خوب‌ از کار در نمی‌آید‌
  بیشتر افسانه‌ها و شایعاتی‌ که‌ حول‌ دوربین‌های‌ دیجیتال‌ دور می‌زنند، به‌ اولین‌ نمونه‌ها و مدل‌های‌ این‌ محصولات‌ مربوط می‌شوند. چاپ‌ دیجیتال‌ نسبت‌ به‌ چند سال‌ قبل‌ پیشرفت‌ حیرت‌انگیزی‌ داشته‌ است. (برای‌ کسب‌ اطلاعات‌ بیشتر در این‌ زمینه، به‌ بخش‌ چاپگرهای‌ ویژه‌نامه‌ مراجعه‌ کنید). تلا‌ش مشترک سازندگان‌ دوربین‌ و چاپگر، آنها را به محصولات‌ جدیدی‌ رسانده که‌ کیفیت‌ تصویری بسیار خوبی‌ را ارائه‌ می‌کنند. در واقع‌ نتیجه کار بعضی‌ از مدل‌های‌ جدید، آنچنان‌ کیفیتی‌ دارند که‌ نمی‌توان‌ آنها را از نتیجه‌ چاپ‌ فیلم‌های‌ عکاسی‌ مرسوم‌ تمییز داد.‌
  ‌● ذخیره‌سازی‌ و سازماندهی‌ عکس‌ها زمان‌بر و پرهزینه‌ است
  در دنیای‌ کامپیوتر طبق‌ یک‌ روال‌ طبیعی‌، قیمت‌ سخت‌افزار و نرم‌افزار، هر دو، به‌طور مرتب‌ کاهش‌ می‌یابد. بنابراین‌ امروزه‌ داشتن‌ هارددیسک‌هایی‌ با ظرفیت‌ بالا، هزینه چندانی را در برندارد. حسن‌ کامپیوتر این‌ است‌ که‌ وسیله‌ای‌ چند منظوره‌ است. اگر تا به‌ حال‌ یک‌ کامپیوتر خوب‌ و کارآمد و با ظرفیت‌ ذخیره‌سازی‌ بالا (مثلا‌ ۲۰ یا ۴۰ گیگابایت) داشته‌اید نیاز به‌ هزینه‌ کردن‌ بیشتر ندارید. در کنار این‌ واقعیت، از سادگی‌ و سهولت‌ کار با نرم‌افزارهای‌ جدید مرتبط‌ با سازماندهی‌ عکس‌ها و تصاویر گرافیکی‌ نباید غافل‌ شد. همه‌ اینها، کار با عکس‌های‌ دیجیتال‌ را آسان‌تر می‌کنند.‌
  ● عکاسی‌ دیجیتال‌ خیلی‌ لذت‌بخش‌ است
  ‌این یکی درست است! جدی بگیرید! شک نکنید!‌ رابرت کالبرایت
  ترجمه: فروغ رستمی شکوه

 2. Top | #2
  کاربر ارشد سايت

  عنوان کاربر
  کاربر ارشد سایت
  تاریخ عضویت
  Mar 2012
  شماره عضویت
  937
  سن
  25
  نوشته ها
  1,738
  تشکر
  0
  تشکر شده 0 بار در 0 ارسال
  میزان امتیاز
  0

  چگونه میتوان از دوربین ها ی دیجیتالی استفاده جالب و جذاب کرد

  دوربینهای دیجیتالی حرفه ای برپایه تکنیکهای مختلف عکاسی مافوق سریع، هوایی و مداری، ماوراء بنفش و مادون قرمز امروزه از کاربردهای بالایی در عرصه های علمی و ثبت تصاویر برخوردارند.

  دوربین دیجیتال نوعی دستگاه عکاسی است که به جای فیلم حساس به نور، از یک حسگر CCD یا CMOS برای به دام انداختن تصاویر و تبدیل آنها به یک سیگنال الکترونیکی از نوع آنالوگ استفاده می کند.


  دوربینهای دیجیتال، امروزه علاوه بر استفاده های غیرحرفه ای و ثبت لحظات زندگی کاربردهای بسیاری در عرصه های مختلف علمی و ثبت عکسهای با سرعت بالا دارند.
  کاربردهای علمی دوربینهای دیجیتال دوربین امکان ثبت پدیده هایی که مستقیم قابل مشاهده نیستند را فراهم می کند و به همین علت به عنوان مفیدترین عنصر در انجام تحقیقات علمی شناخته می شود.

  از جمله دوربینهای با کاربرد علمی می توان به دوربینهای فوق سریع برای ثبت پدیده ها در زمانهای بسیار کوتاه، دوربینهایی میکروسکوپی، دوربینهایی برای ثبت مناطق وسیع از زمین یا فضا (دوربینهای هوایی، مداری و نجومی) و دوربینهایی که در طیفهای خارج از نور مرئی (دوربینهای ماوراء بنفش و مادون قرمز) کار می کنند شاره کرد.

  عکسبرداری مافوق سریع دوربینهای مافوق سریع برای تهیه تصاویر به چشمه هایی نیاز دارند که لامپهایی از نور را در زمانهای بسیار کوتاه و شدید ساطع می کنند.

  با این سیستمها به طور طبیعی می توان عکسهایی با زمانهای عکسبرداری ۱۰ میلیونیم ثانیه را به دست آورد که این مدت زمان می تواند به ۵ نانوثانیه نیز برسد.
  از این دوربینها نه تنها تصاویری با اهداف علمی تهیه می شوند بلکه می توان عکسهایی هنری برای مثال از عبور گلوله از میان اشیاء و یا پرتاب قطرات آب به دست آورد.

  عکسبرداری برجسته بینی یا سه بعدنگاری این نوع عکسبرداری قادر است از اشیاء بر روی یک سطح صاف عکسبرداری کند و با استفاده از یک دورنمای سه بعدی و یک زمینه سایه روشن، توهم عمق را در تصویر به وجود آورد. دوربینهای سه بعدنگاری در نقشه برداری کاربرد دارند.


  به منظور افزایش اثر برجس
  ته بینی از “سه بعدنگاری مصنوعی” استفاده می شود. با این روش می توان از یک شیء از ۲نقطه دید که در فاصله بین ۱٫۵ تا ۱٫۲۰ از آن واقع شده اند عکسبرداری کرد. عکسبرداری در طیفهای مادون قرمز و ماوراء بنفش هالوژنهای نقره از یک حساسیت طبیعی برخوردارند.

  این حساسیت موجب می شود که هالوژنها در مناطق ماوراء بنفش و نور آبی منتشر شوند و تنها جذب ژلاتین و هوا شوند. لنزهای معمولی عکاسی، نور ماوراء بنفش را تا حدود ۳۲۰ نانومتر انتقال می دهند اما زمانی که از لنزهای کواترزی یا فلواریتی استفاده می شود می توانند این نور را تا حدود ۱۲۰ نانومتر انتقال دهند.
  برای اجتناب از افت حساسیت ناشی از جذب ژلاتین، از محلولهای بروم نقره استفاده می شود. همچنین برای کسب تصاویر بهتر، می توان در مقابل لنزها یک ***** قرار داد که جلوی عبور پرتوهای ماوراء بنقش تابیده از شیء را بگیرد و به جای آن نور فلورسانس مرئی را انتقال دهد.


  دوربین Rebel XT کانن برای تهیه این عکس در طیف مادون قرمز دستکاری شده است.

  پس از گرفتن عکس، رنگهای مصنوعی به آن افزوده اند عکاسی در طیفهای مادون قرمز و ماوراء بنفش به ویژه در عرصه های فیزیک نجوم، طیف نگاری، کانی شناسی، جرم شناسی، تاریخ هنر، زیست شناسی و پزشکی کاربرد دارند.

  برای اینکه بتوان یک تصویر کامل در طیف مادون قرمز به دست آورد باید از *****هایی استفاده کرد که کل نور مرئی را حذف می کند.

  یکی از این *****ها HOYA R72 نام دارد. این ***** قادر است تمام نورهایی را که زیر طول موج مادون قرمز وجود دارد حذف کند. به همین علت در عکسهایی که با این ***** گرفته می شود نمی توان رنگهای زیر قرمز (۷۰۰ نانومتر) را دید.
  عکسبرداری هوایی و مداری عکسبرداری هوایی، تکنیکی برای مطالعه زمین است. عکسبرداری با این تکنیک با دوربینهای عکسهایی که بر روی هواپیماها، ماهواره ها و ایستگاه فضایی بین المللی نصب شده اند، امکانپذیر است. عکسبرداری هوایی در کشفیات باستان شناسی، تحقیقات زمین شناسی و کشاورزی برای تهیه اطلاعاتی درباره ماهیت زمین و گسترش زمینهای کشاورزی و در عرصه نظامی برای جمع آوری اطلاعات مربوط به اهداف استراتژیک کاربرد دارند.
  عکاسی مداری اجازه می دهد تصاویری از ارتفاعات بسیار بالاتر از عکسهای تکنیک عکسبرداری هوایی به دست آید

  عکسی که فضانوردان ایستگاه فضایی از فوران آتشفشان زیردریایی در جزایر قناری گرفتند از این تکنیک می توان در تحقیقات هواشناسی، آلودگی دریاها و ذخایز زمین استفاده کرد.

  هرچند عکسهایی که فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی با این دوربینها می گیرند و تصاویری تماشایی از شهرها و مناطق مختلف زمین را جاودانه می کنند بیشتر جنبه هنری و سرگرم کننده دارد.

  دوربین سه بعدی در ایستگاه فضایی بین المللی
  به خاطر همکاری میان ناسا و شرکت “آی مکس”، دوربین سه بعدی IMAX 3Dدر سال ۲۰۰۸ بر روی تلسکوپ فضایی هابل نصب و یک نمونه دیگر از آن در سال ۲۰۱۰ به ایستگاه فضایی بین المللی برده شداین دوربین به فضانوردان اجازه می دهد که تصاویری سه بعدی را از داخل و فضای بیرون ایستگاه فضایی بین المللی تهیه کنند.
  دوربین دیجیتال یک میلیارد پیکسلی در ماموریت فضایی بزرگترین دوربین عکاسی که تا کنون برای یک ماموریت فضایی ساخته شده، از وضوح تصویری در حدود یک میلیارد پیکسل برخوردار است.


  این دوربین از ۱۰۶ حسگر CCD برخوردار است، که هر یک از آنها کوچکتر از یک کارت اعتباری بوده و ضخامت آنها باریکتر از یک تار موی انسان است.
  متخصصان، این حسگرهای ظریف را بر روی موزائیکهای ۱X0.5 متری نصب کرده اند. ۱۰۲ قطعه از این حسگرها تنها به ردیابی و نقشه برداری از ستاره ها اختصاص خواهند یافت و چهار حسگر دیگر به کنترل کیفیت تصاویر و زاویه تلسکوپهای دوگانه گایا که به تصویربرداری سه بعدی از ستاره ها مشغولند خواهد پرداخت.


  ساختار محافظتی این دوربین از کربید سیلیس ساخته شده است که نه تنها سبک وزن است بلکه در برابر تغییر شکل تحت تاثیر تغییرات حرارتی نیز از خود مقاومت نشان می دهد.


  منبع:مهر

  راسخوناطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •