کوه نمکى (کوه نمکدان)
[b]

][لطفا جهت مشاهده لینک ها ثبت نام کنید.]
در فاصله 90 کیلومتری شهر قشم و در بخش انتهایی جنوب‌باختری جزیره (تقریبا به موازات ساحل جنوبی) کوه گنبدی شکلی به نام نمکدان (با ارتفاع 237 متر از سطح دریا) قرار دارد كه از سه مسیر قابل دسترسی است:
از طریق بندر باسعیدو، دوستکو و کانی (28 کیلومتر)
از طریق بندر سلخ، گمیران، کارگه (26 کیلومتر)
از طریق گورمی، کانی (16 کیلومتر)
طبق تقسیم بندی Bosak et all 1998 كوه نمكدان جزو گروه گنبدهای نمكی غیرفعال قرار می‌گیرد كه بر روی سطح بالایی آن سنگ نمك كم‌تری وجود دارد كه با گذشت زمان نیز مقدار آن در اثر انحلال كم‌تر شده است، ولی سنگ گچ آن‌ زیاد می‌باشد.
ساختار نمکى این کوه كه از انباشته شدن صخره‌هاى آذرین با رسوبات تشکیل شده است با بقایاى معادن نمک باستانى و چشمه‌هاى آب شور، به خودى خود یک "اثر تاریخى طبیعى دیدنی" با امکانات آموزشى و تفریحى را به وجود آورده است.


غار نمكدان

درون غار به ویژه در اعماق آن، تاریک است و برای مشاهده استالاکیت‌های بلورین نمک نیاز به چراغ قوه پرنور است. سقف را قندیل‌های مرمرین و بلورین در اشکال مختلف پوشش داده‌اند كه منظره‌ای بدیع را به وجود آورده است‌.
جریان آب‌ نمک در کف غار نیز از منظره‌های دل‌پذیر غارهای نمکی جزیره قشم است.رطوبت هوای جزیره و نفوذ آب در غار سبب فروچکیدن آب نمک اشباع شده بر بدنه قندیل‌ها می‌شود كه شکل آن را پیوسته تغییر داده یا قندیل‌های جدیدی می‌سازد.
[لطفا جهت مشاهده لینک ها ثبت نام کنید.]
غار نمكدان داراى یك دریاچه نمك به عمق یك متر در فاصله ۱۶۰ مترى دهانه ورودى است. این غار داراى چندین تالار بزرگ و كوچك است كه اولین تالار آن در فاصله ۶۷۰ مترى ورودى آن قرار دارد.

[لطفا جهت مشاهده لینک ها ثبت نام کنید.]
از دل کوه نمکدان یک جریان آب زیر زمینی دائمی می‌جوشد كه راه را به خارج می‌گشاید و پس از حل کردن نمک در مسیر حرکت خود به صورت چشمه نمک در دامنه کوه ظاهر می‌شود كه در گودال مقابل خود حوضچه‌ای طبیعی به رنگ سفید به وجود می‌آورد. منظره این حوضچه از دور همچون برف زمستانی دیدنی است. این چشمه در تمام طول سال جریان دارد.
نمک های کوه نمکدان از بهترین نوع نمک سر سفره شناخته شده است و در ترکیب آن عناصر دیگری همچون منیزیم وجود دارد كه به همین دلیل می‌تواند به عنوان نمک طبی به ویژه برای مصرف ورزشکاران حرفه‌ای به صورت کپسول مصرف شود.
[لطفا جهت مشاهده لینک ها ثبت نام کنید.]
نظیر غار نمکدان جزیره قشم در کم‌تر نقطه‌ای از ایران دیده شده است و تحقیقاتی که اخیرا بر روی فضای داخلی نمکدان انجام شده است، حاکی از قابلیت ویژه آن است.باقی ماندن و تنفس در داخل غار نمکدان قشم می تواند به بهبود بیماران مبتلا به آسم و ناراحتی‌های تنفسی کمک کند.
به طور حتم ارزش دیدن مسیر غار نمکدان و محیط اطراف آن همراه با تسهیلات جهانگردی لازم به حدی است، که بخش اعظم نیاز ایرانیان و خارجیان شیفته به دیدار از مناطق دیدنی منحصر به فرد کره زمین را برآورده می‌نماید.
منبع:پورتال منطقه آزاد قشم